OSTRÓDA - WSPÓLNOTA zrób to sam

CIEKAWA77CIEKAWA77 Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
WITAM . NASZĄ WSPÓLNOTĄ ADMINISTRUJE FIRMA " BUDER GA" . CZY KTOS WIE COŚ O TEJ FIRMIE? PO PIERWSZE - NIE POLECAM KUPOWANIA MIESZKANIA OD TEJ FIRMY!!!! STANOWCZO!!!! DLACZEGO? PROSZE ODWIEDZIĆ BLOK W OSTRÓDZIE NA UL . 1- DYWIZJI 7 . A PO DRUGIE . KTOŚ MOŻE WIE JAK SIE UWOLNIĆ OD TEGO PANA - TEJ FIRMY . JAK WYEGZEKWOWAĆ POWINNOŚCI WZGLĘDEM BUDYNKU ( JEST SPORO NIEDORÓBEK!!) I WSPÓLNOTY? NADZÓR BUDOWLANY - POWIATOWY - TEZ NIEWIELE NAM POMÓGŁ ( PRZYJECHALI PANOWIE RAZEM Z PREZESEM FIRMY BUDER GA I RAZEM ODJECHALI ) . SYTUACJA CO NAJMNIEJ DWUZNACZNA!!! Z ADMINISTRATOREM NIE IDZIE ZAŁATWIĆ WIELU SPRAW .

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę o podanie więcej informacji!
    1. Jaka wspólnota mała czy duża?
    2. Czy istnieje Zarząd wspólnoty?
    3. Firma BUDER administruje czy też jest Zarządcą zgodnie z art 18 UWL?
    Na razie tyle.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    CIEKAWA77CIEKAWA77 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    WITAM . DZIEKUJĘ ZA ODZEW . PRAWDĘ MÓWIĄC ZASKOCZYŁ MNIE PAN . NIE MYŚLAŁEM ,ŻE KTOKOLWIEK ODPOWIE . I TU MAM TEŻ PYTANIE .TAK Z CZYSTEJ CIEKAWOŚCI - KIM PAN JEST , CZYM SIE ZAJMUJE OGÓLNIE - CZY MOŻE SPRAWAMI WSPÓLNOT I W JAKIM SENSIE ?
    1) WSPÓLNOTA LICZY OK 40 RODZIN .
    2) ZARZĄDU NIE MA NIESTETY . BYŁY JUZ 3 y ZARZĄDY . NIESTETY, Z POWODU NIEMOŻNOŚCI DOGADANIA SIĘ Z ADMINISTRATOREM I INWESTOREM ( PROSZĘ MI WIERZYĆ ZARZĄDY PRÓBOWAŁY DOJŚĆ DO POROZUMIENIA Z ADMINISTRATOREM - BEZ SKUTKU . ADMINISTRATOR BYŁ - JEST- BARDZO PASYWNY . W DODATKU BARDZO CIĘŻKO UCHWYTNY) W JEDNEJ " OSOBIE " KAŻDY ZARZĄD POPROSTU KAPITULOWAŁ . WINNI SA TEZ SAMI LOKATORZY . NIE ZAJMUJĄ SIĘ ZBYTNIO SPRAWAMI BLOKU . MAJĄ W MIARĘ ŁADNE - NOWE MIESZKANIA I POZA TYM NIEWIELE JUŻ ICH INTERESUJE .
    3) FIRMA BUDER GA JEST ADMINISTRATOREM , INWESTOREM I ZARZĄDCĄ .
    MAM PYTANIE . JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIAĆ BY MÓC ADMINISTROWAĆ I ZARZĄDZAĆ WSPÓLNOTĄ ? W JAKI SPOSÓB MOŻNA WYMÓC NA ADMINISTRATORZE , ZARZĄDCY BY WYWIĄZAŁ SIĘ ZE WSZYSTKICH RZECZY - SPRAW , KTÓRE NIE ZOSTAŁY PRZEZ DŁUŻSZY CZAS WYKONANE LUB POPROSTU ZROBIONE ? DUŻO NA NASZA NIEKORZYŚĆ ZROBIŁA NOTARIUSZ (TAK MI SIĘ WYDAJE . I NIE TYLKO MI ) DZIĘKUJĘ . PRZEPRASZAM ,ŻE TAK DŁUGO MUSIAŁ PAN CZEKAĆ NA ODPOWIEDŹ .
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dalej nic nie rozumiem !!!
    Szanowna Pani - proszę precyzyjnie Mi odpowiedzieć na następujące pytania :
    1. Czy zarząd nieruchomością wspólną został powierzony osobie prawnej (firmie BUDER) w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu (w akcie notarialnym).
    2. Czy ktoś z tej firmy posiada licencję Zarządcy nieruchomości.( takie wymogi stawia art. 184 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. [Dz.U z 2004 r. Nr 261, poz. 2603]).

    Jestem od dwóch lat Przewodniczącym zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Naszą wspólnotą administruje osoba prawna na podstawie umowy cywilno-prawnej.
    Dlatego tak zaciekawił mnie ten temat bo porusza sprawy które zdarzają się bardzo często, a które można szybko rozwiązać, tylko potrzeba dwóch - trzech osób które poświęcą trochę czasu na sprawy wspólnoty.
    Jak będę mógł to chętnie pomogę.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    andrzeju 55, moim zdaniem sprawy o których pisze Ciekawa77 może szybko rozwiązać tylko osoba, która ma taką wiedzę jak Ty i nie ma problemu z dotychczasowym właścicielem nieruchomości. I nie ma znaczenia kto nim jest. Ciekawa77 pisze o sprawach, z którymi boryka się większość osób odwiedzający ten portal.
  • Opcje
    CIEKAWA77CIEKAWA77 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    WITAM . MOJA ZNAJOMA - CIEKAWA77 - ZA WIELE SIĘ NIE ZNA NA TYCH SPRAWACH, WIĘC POPROSIŁA MNIE - HELIOS77 - CHOĆ TEŻ ZA WIELE SIĘ NIE ZNAM NA WSPÓLNOTACH . A JESTEM TU BO DENERWUJE MNIE JUŻ SYTUACJA W BLOKU - WSPOŁNOCIE . GDZIE ADMINISTRATOR ROBI CO CHCE , A RACZEJ NIE ROBI NIC LUB NIEWIELE . DODATKOWO STWARZA PROBLEMY GDY KTOS CHCE WYEGZEKWOWAĆ - WYJAŚNIC JAKIES SPRAWY ZAISTNIAŁE TYLKO Z WINY INWESTORA - ADMINISTARATORA - NIEDORÓBKI , ZANIEDBANIA ITP .
    ODPOWIADAJĄC NA PANA PYTANIE 2 .
    CZY KTOS POSIADA LICENCJĘ ZARZĄDCY ? NIEWIADOMO . NIE WIEM CZY KTOŚ Z Z ZARZĄDU (JAKIE DO TEJ PORY BYŁY) WIDZIAŁ TAKIE DOKUMENTY TEJ FIRMY . JAKIES POZWOLENIA ITP . GDYBY MÓGŁ PAN OSOBIŚCIE NAS ODWIEDZIĆ W OSTRÓDZIE . POROZMAWIAĆ Z MIESZKAŃCAMI . TO WYJAŚNIŁOBY SPORO SPRAW . JA PRAWDOPODOBNIE NIE JESTEM ZA BARDZO KOMPETENTNY - ZNAJĄCY SIE NA PRZEPISACH . A MOŻE ZNA PAN KOGOS KTO WYJASNIŁBY NASZA CIĘŻKA I CIEKAWA - NIE TYPOWĄ SYTUACJĘ Z DEWLOPEREM ?
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Osobiście raczej nie - mieszkam około 400 km od Ostródy.
    Wspólnotą mieszkaniową mogą zarządzać:
    1. Zarząd właścicielski wybrany z pośród właścicieli lokali - żadna licencja jest nie potrzebna (art. 20 pkt.1 Ustawy o własności lokali [UWL]);
    2. Zarząd powierzony w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali osobie prawnej lub fizycznej(art. 18 pkt 1 UWL)- wymagana licencja zarządcy nieruchomości - zarząd właścicielski nie istnieje.
    3. I najczęściej stosowany sposób - zarząd właścicielski plus administrator który musi posiadać licencje zarządcy nieruchomości.
    Jeżeli u Was nie istnieje jeden z wyżej wymienionych sposobów zarządzania nieruchomością to należy skierować sprawę do sądu zgodnie z art. 26 pkt 1 UWL.
    Szanowny Panie!!! Dopóki ludzie będą tylko narzekać i umartwiać się będzie tak jak Pan pisał. Trzeba wziąć ster we własne ręce, przekonać właścicieli do swojej osoby, zmienić Zarządcę, podpisać umowę cywilno - prawną z nowym Zarządcą nieruchomości (pkt 3) i naprawić to co zostało zepsute.
    Innej drogi nie widzę.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    happyyuppieshappyyuppies Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andrzej 55:[/cite]Proszę o podanie więcej informacji!
    1. Jaka wspólnota mała czy duża?
    2. Czy istnieje Zarząd wspólnoty?
    3. Firma BUDER administruje czy też jest Zarządcą zgodnie z art 18 UWL?
    Na razie tyle.
    Pozdrawiam.

    Witam. Jestem mieszkańcem tego bloku. Oto odpowiedzi na pytania:
    1. Wspólnota dokładnie 34 rodzinna
    2. Jest na chwilę obecną nowy Zarząd
    3. Firma BUDER GA jest administratorem, oraz wykonawcą Inwestorem budynku
  • Opcje
    happyyuppieshappyyuppies Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andrzej 55:[/cite]Dalej nic nie rozumiem !!!
    Szanowna Pani - proszę precyzyjnie Mi odpowiedzieć na następujące pytania :
    1. Czy zarząd nieruchomością wspólną został powierzony osobie prawnej (firmie BUDER) w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu (w akcie notarialnym).
    2. Czy ktoś z tej firmy posiada licencję Zarządcy nieruchomości.( takie wymogi stawia art. 184 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. [Dz.U z 2004 r. Nr 261, poz. 2603]).

    Jestem od dwóch lat Przewodniczącym zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Naszą wspólnotą administruje osoba prawna na podstawie umowy cywilno-prawnej.
    Dlatego tak zaciekawił mnie ten temat bo porusza sprawy które zdarzają się bardzo często, a które można szybko rozwiązać, tylko potrzeba dwóch - trzech osób które poświęcą trochę czasu na sprawy wspólnoty.
    Jak będę mógł to chętnie pomogę.

    Witam. Oto konkretne odpowiedzi:

    1. Pierwszy Zarząd Wspólnoty podpisał z Firmą BUDER GA Umowę o Administrowanie. Ponadto w aktach notarialnych jest także informacja, że Administrowanie powierza się firmie BUDER GA
    2. Prezes BUDER GA po licznych prośbach o informację powiedział, że On lub ktoś w jego firmie, ma licencję Zarządcy. Niestety nie widzieliśmy jej na oczy do dzisiaj.
  • Opcje
    happyyuppieshappyyuppies Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andrzej 55:[/cite]Osobiście raczej nie - mieszkam około 400 km od Ostródy.
    .......
    3. I najczęściej stosowany sposób - zarząd właścicielski plus administrator który musi posiadać licencje zarządcy nieruchomości.

    U Nas jest właśnie sposób zarządzania tak jak w pkt 3.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli wspólnota ma zarząd, powołany na podstawie art. 20 ustawy o własności lokali, to najęty przez wspólnotę administrator nie musi posiadać licencji zarządcy ani zatrudniać osoby z taką licencją. Nieruchomością wspólną zarządza zarząd wspólnoty jako jej organ ustawowy, natomiast administrator wykonuje zadania, zlecone w umowie cywilnoprawnej. Zapis w akcie notarialnym o firmie wykonującej usługę administratora jest bez sensu, ale nie stanowi żadnej przeszkody, bo nie rodzi żadnych skutków prawnych.

    Jeżeli macie poważne zastrzeżenia do pracy firmy administrującej, to możecie rozwiązać z nią umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. To leży w kompetencjach zarządu wspólnoty. Byłoby dobrze, gdybyście zlecili administrowanie sprawdzonemu zarządcy z licencją, który pomoże Wam w rozliczeniu dewelopera - zarówno w spawach usterek budowlanych, jak i jego działalności jako administratora. Centralny rejestr licencjonowanych zarządców jest na stronie Ministerstwa Infrastruktury: http://www.mi.gov.pl/2-482c0ddde037d.htm Przeszukajcie dane z Waszego województwa.

    Popytajcie też w innych wspólnotach, w lokalnych organizacjach, zrzeszających zarządców (chociaż należy do nich zazwyczaj mniejszość zarządców działających na rynku).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Jeśli wspólnota ma zarząd, powołany na podstawie art. 20 ustawy o własności lokali, to najęty przez wspólnotę administrator nie musi posiadać licencji zarządcy ani zatrudniać osoby z taką licencją.
    Nawet jeżeli wspólnota nie ma zarządu i powierzy zarząd w trybie art. 18 uwl nie zawierając przy tym umowy o zarządzanie w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, to tak powołany zarządca nie musi posiadać licencji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fakt, żaden przepis prawa nie wymaga, żeby zarządca notarialny z art. 18.1 miał licencję.
    A jeżeli ma licencję, ale nie ma umowy o zarządzanie (zarząd został mu powierzony umową o ustanowieniu odrębnej własności lokalu) - czy podlega odpowiedzialności zawodowej?
    Z interpretacji SN wynika, że nie podlega.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2009
    Też uważam, że nie podlega.
    A zapis o powierzeniu administrowania rzeczywiście nie wywołuje skutków z art 18 uwl, chociaż sąd winien zbadać co strony miały na myśli i przeanalizować treść umowy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.