OSTRÓDA - WSPÓLNOTA zrób to sam
CIEKAWA77
Użytkownik
WITAM . NASZĄ WSPÓLNOTĄ ADMINISTRUJE FIRMA " BUDER GA" . CZY KTOS WIE COŚ O TEJ FIRMIE? PO PIERWSZE - NIE POLECAM KUPOWANIA MIESZKANIA OD TEJ FIRMY!!!! STANOWCZO!!!! DLACZEGO? PROSZE ODWIEDZIĆ BLOK W OSTRÓDZIE NA UL . 1- DYWIZJI 7 . A PO DRUGIE . KTOŚ MOŻE WIE JAK SIE UWOLNIĆ OD TEGO PANA - TEJ FIRMY . JAK WYEGZEKWOWAĆ POWINNOŚCI WZGLĘDEM BUDYNKU ( JEST SPORO NIEDORÓBEK!!) I WSPÓLNOTY? NADZÓR BUDOWLANY - POWIATOWY - TEZ NIEWIELE NAM POMÓGŁ ( PRZYJECHALI PANOWIE RAZEM Z PREZESEM FIRMY BUDER GA I RAZEM ODJECHALI ) . SYTUACJA CO NAJMNIEJ DWUZNACZNA!!! Z ADMINISTRATOREM NIE IDZIE ZAŁATWIĆ WIELU SPRAW .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
1. Jaka wspólnota mała czy duża?
2. Czy istnieje Zarząd wspólnoty?
3. Firma BUDER administruje czy też jest Zarządcą zgodnie z art 18 UWL?
Na razie tyle.
Pozdrawiam.
1) WSPÓLNOTA LICZY OK 40 RODZIN .
2) ZARZĄDU NIE MA NIESTETY . BYŁY JUZ 3 y ZARZĄDY . NIESTETY, Z POWODU NIEMOŻNOŚCI DOGADANIA SIĘ Z ADMINISTRATOREM I INWESTOREM ( PROSZĘ MI WIERZYĆ ZARZĄDY PRÓBOWAŁY DOJŚĆ DO POROZUMIENIA Z ADMINISTRATOREM - BEZ SKUTKU . ADMINISTRATOR BYŁ - JEST- BARDZO PASYWNY . W DODATKU BARDZO CIĘŻKO UCHWYTNY) W JEDNEJ " OSOBIE " KAŻDY ZARZĄD POPROSTU KAPITULOWAŁ . WINNI SA TEZ SAMI LOKATORZY . NIE ZAJMUJĄ SIĘ ZBYTNIO SPRAWAMI BLOKU . MAJĄ W MIARĘ ŁADNE - NOWE MIESZKANIA I POZA TYM NIEWIELE JUŻ ICH INTERESUJE .
3) FIRMA BUDER GA JEST ADMINISTRATOREM , INWESTOREM I ZARZĄDCĄ .
MAM PYTANIE . JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIAĆ BY MÓC ADMINISTROWAĆ I ZARZĄDZAĆ WSPÓLNOTĄ ? W JAKI SPOSÓB MOŻNA WYMÓC NA ADMINISTRATORZE , ZARZĄDCY BY WYWIĄZAŁ SIĘ ZE WSZYSTKICH RZECZY - SPRAW , KTÓRE NIE ZOSTAŁY PRZEZ DŁUŻSZY CZAS WYKONANE LUB POPROSTU ZROBIONE ? DUŻO NA NASZA NIEKORZYŚĆ ZROBIŁA NOTARIUSZ (TAK MI SIĘ WYDAJE . I NIE TYLKO MI ) DZIĘKUJĘ . PRZEPRASZAM ,ŻE TAK DŁUGO MUSIAŁ PAN CZEKAĆ NA ODPOWIEDŹ .
Szanowna Pani - proszę precyzyjnie Mi odpowiedzieć na następujące pytania :
1. Czy zarząd nieruchomością wspólną został powierzony osobie prawnej (firmie BUDER) w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu (w akcie notarialnym).
2. Czy ktoś z tej firmy posiada licencję Zarządcy nieruchomości.( takie wymogi stawia art. 184 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. [Dz.U z 2004 r. Nr 261, poz. 2603]).
Jestem od dwóch lat Przewodniczącym zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Naszą wspólnotą administruje osoba prawna na podstawie umowy cywilno-prawnej.
Dlatego tak zaciekawił mnie ten temat bo porusza sprawy które zdarzają się bardzo często, a które można szybko rozwiązać, tylko potrzeba dwóch - trzech osób które poświęcą trochę czasu na sprawy wspólnoty.
Jak będę mógł to chętnie pomogę.
ODPOWIADAJĄC NA PANA PYTANIE 2 .
CZY KTOS POSIADA LICENCJĘ ZARZĄDCY ? NIEWIADOMO . NIE WIEM CZY KTOŚ Z Z ZARZĄDU (JAKIE DO TEJ PORY BYŁY) WIDZIAŁ TAKIE DOKUMENTY TEJ FIRMY . JAKIES POZWOLENIA ITP . GDYBY MÓGŁ PAN OSOBIŚCIE NAS ODWIEDZIĆ W OSTRÓDZIE . POROZMAWIAĆ Z MIESZKAŃCAMI . TO WYJAŚNIŁOBY SPORO SPRAW . JA PRAWDOPODOBNIE NIE JESTEM ZA BARDZO KOMPETENTNY - ZNAJĄCY SIE NA PRZEPISACH . A MOŻE ZNA PAN KOGOS KTO WYJASNIŁBY NASZA CIĘŻKA I CIEKAWA - NIE TYPOWĄ SYTUACJĘ Z DEWLOPEREM ?
Wspólnotą mieszkaniową mogą zarządzać:
1. Zarząd właścicielski wybrany z pośród właścicieli lokali - żadna licencja jest nie potrzebna (art. 20 pkt.1 Ustawy o własności lokali [UWL]);
2. Zarząd powierzony w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali osobie prawnej lub fizycznej(art. 18 pkt 1 UWL)- wymagana licencja zarządcy nieruchomości - zarząd właścicielski nie istnieje.
3. I najczęściej stosowany sposób - zarząd właścicielski plus administrator który musi posiadać licencje zarządcy nieruchomości.
Jeżeli u Was nie istnieje jeden z wyżej wymienionych sposobów zarządzania nieruchomością to należy skierować sprawę do sądu zgodnie z art. 26 pkt 1 UWL.
Szanowny Panie!!! Dopóki ludzie będą tylko narzekać i umartwiać się będzie tak jak Pan pisał. Trzeba wziąć ster we własne ręce, przekonać właścicieli do swojej osoby, zmienić Zarządcę, podpisać umowę cywilno - prawną z nowym Zarządcą nieruchomości (pkt 3) i naprawić to co zostało zepsute.
Innej drogi nie widzę.
Pozdrawiam.
Witam. Jestem mieszkańcem tego bloku. Oto odpowiedzi na pytania:
1. Wspólnota dokładnie 34 rodzinna
2. Jest na chwilę obecną nowy Zarząd
3. Firma BUDER GA jest administratorem, oraz wykonawcą Inwestorem budynku
Witam. Oto konkretne odpowiedzi:
1. Pierwszy Zarząd Wspólnoty podpisał z Firmą BUDER GA Umowę o Administrowanie. Ponadto w aktach notarialnych jest także informacja, że Administrowanie powierza się firmie BUDER GA
2. Prezes BUDER GA po licznych prośbach o informację powiedział, że On lub ktoś w jego firmie, ma licencję Zarządcy. Niestety nie widzieliśmy jej na oczy do dzisiaj.
Jeżeli macie poważne zastrzeżenia do pracy firmy administrującej, to możecie rozwiązać z nią umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. To leży w kompetencjach zarządu wspólnoty. Byłoby dobrze, gdybyście zlecili administrowanie sprawdzonemu zarządcy z licencją, który pomoże Wam w rozliczeniu dewelopera - zarówno w spawach usterek budowlanych, jak i jego działalności jako administratora. Centralny rejestr licencjonowanych zarządców jest na stronie Ministerstwa Infrastruktury: http://www.mi.gov.pl/2-482c0ddde037d.htm Przeszukajcie dane z Waszego województwa.
Popytajcie też w innych wspólnotach, w lokalnych organizacjach, zrzeszających zarządców (chociaż należy do nich zazwyczaj mniejszość zarządców działających na rynku).
A jeżeli ma licencję, ale nie ma umowy o zarządzanie (zarząd został mu powierzony umową o ustanowieniu odrębnej własności lokalu) - czy podlega odpowiedzialności zawodowej?
Z interpretacji SN wynika, że nie podlega.
A zapis o powierzeniu administrowania rzeczywiście nie wywołuje skutków z art 18 uwl, chociaż sąd winien zbadać co strony miały na myśli i przeanalizować treść umowy.