księga wieczysta budynku

siweckisiwecki Użytkownik
w księdze wieczystej budynku Wspólnoty Mieszkaniowej są wpisane udziały poszczególnych współwłaścicieli.
w przypadku gdy następowały zmiany właścicieli lokali mieszkalnych to w księgach wieczystych lokalowych pojawiał się wpis z danymi o nowym właścicielu natomiast w niektórych przypadkach zmiana ta nie była uwzględniona w księdze wieczystej budynku gdzie nadal istnieją dane "starych" właścicieli.

chciałbym się dowiedzieć kto może wyprostować księgę wieczystą budynku i jak tego dokonać tak aby wszystkie dane o właścicielach, które się w niej znajdują były aktualne.

z góry dziękuję za informację.

Komentarze

  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy takiej zmiany musi dokonać właściciel czy może zarządca/administrator.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powództwo o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może wytoczyć tylko osoba uprawniona do złożenia wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej (art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, jedn. tekst: Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm. i art. 626 § 5 k.p.c.). (uchwała sądu Najwyższego III CZP 31/06)

    W marcu 2008 Sąd Najwyższy rozstrzygnął istotną dla praktyki orzeczniczej wątpliwość w przedmiocie legitymacji spółdzielni mieszkaniowej do wytoczenia powództwa przewidzianego w art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Przyjął mianowicie, że spółdzielnia może wytoczyć powództwo o usunięcie niezgodności między stanem prawnym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ujawnionym w prowadzonej dla tego prawa księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym (V CSK 482/07).

    Na zasadzie analogii ze spółdzielnią mieszkaniową uprawnionym będzie wspólnota mieszkaniowa tj. jej zarząd.
  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a co w sytuacji gdy właściciel przeprowadził postępowania spadkowe, dostarczył wyrok sądu do wglądu ale w księdze wieczystej nadal widnieje dawny właściciel. obecny właściciel twierdził że nie ma czasu na przeprowadzenie postępowania wieczystoksięgowego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano marca 2011
    Jeżeli wspólnota mieszkaniowa zna treść wyroku sądu, to znaczy, że zna rzeczywisty stan prawny nieruchomości i nie może udawać, że jest inaczej.
    Wspólnota nie może opierać się na nieaktualnych wpisach w księdze wieczystej, ponieważ działałaby w złej wierze.
    Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece:
    Art. 6.2. W złej wierze jest ten, kto wie, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym, albo ten, kto z łatwością mógł się o tym dowiedzieć.
    Właściciel powinien znaleźć czas na aktualizację treści KW:
    Art. 35. 1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej.
    2. Jeżeli osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.