pełnomocnictwo sądowe
jan48
Użytkownik
Pozdrawiam!
Kto może reprezentować Wspólnotę przed sądem pozwana przez własciciela.
Czy może to byc administrator wspolnoty, ktorzy w umowie zawartej ze wspolnota na zapis do reprezentowania wspolnoty przed sądami.
Wg mojej wiedzy aby reprezentowac wspolnote przed sądem nalezy podjąc stosowna uchwałe prawomocną przez Wspolnote upowazniajaca administratora do reprezentowania wspolnoty przed sądem.zarzad Wspolnoty nie moze samodzielnie udzielic pełnomocnistwa administratorowi a sam zapis w umowie jest niewystarczajacy.
Prosze o wskazanie przepisu regulujaca powyzsza sprawe
Kto może reprezentować Wspólnotę przed sądem pozwana przez własciciela.
Czy może to byc administrator wspolnoty, ktorzy w umowie zawartej ze wspolnota na zapis do reprezentowania wspolnoty przed sądami.
Wg mojej wiedzy aby reprezentowac wspolnote przed sądem nalezy podjąc stosowna uchwałe prawomocną przez Wspolnote upowazniajaca administratora do reprezentowania wspolnoty przed sądem.zarzad Wspolnoty nie moze samodzielnie udzielic pełnomocnistwa administratorowi a sam zapis w umowie jest niewystarczajacy.
Prosze o wskazanie przepisu regulujaca powyzsza sprawe
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Sprawę pełnomocnictw procesowych reguluje Kodeks postępowania cywilnego:
przed sądem reprezentował wspolnote pełnomocnik /mecenas/ administratora posiadajacy upowaznienie podpisane przez administratora
przeciez ja pozywalem administratora tylko Wspólnote, administrator wytlumaczy to tym,że ma takie prawo do reprezentowania Wspolnoty przed sadem/zapis w umowie o adminisrowanie nieruchomoscia/ wg mojej wiedzy to za mało
Jeżeli umowa o zarządzanie / administrowanie zawiera postanowienie o pełnomocnictwie procesowym dla administratora, które wyczerpuje wymogi prawne, to administrator jest pełnomocnikiem uprawnionym do reprezentowania wspólnoty przed sądem. Może też udzielić dalszych pełnomocnictw, np. adwokatowi lub radcy prawnemu. Podstawa prawna: art. 91 Kpc:
W pierwszej kolejności należało ustalić w jakiej sprawie wytoczono powództwa, dlatego Onwer o to już na wstępie pytał. Niekiedy może być tak, że przedmiot postępowania dotyczy takich kwestii, że umocowanie do prowadzenia procesu wymaga dodatkowej uchwały, np. wytoczenie powództwa w przypadku określonym w art. 16 uwl. Reprezentowanie wspólnoty przed sądem w sprawie o uchylenie uchwały nie stanowi czynności przekraczającej zarząd zwykły, jednak moim zdaniem już uznanie powództwa o uchylenie zaskarżonej uchwały wymaga zgody właścicieli.
Jaki konkretnie jest zapis w umowie o administrowanie w zakresie dotyczącym reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej przed sądem? Czy administratorowi udzielono pełnomocnictwa do prowadzenia tej konkretnie sprawy?
Uchwały wspolnoty nie bylo w tej sprawie. a wspolnote reprezentował mecenas skladajacu upowaznie podpisane przez administratora
Oczywiście konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa procesowego zarządzającemu (administratorowi) przez zarząd.
Udzielenie przez organ wspólnoty mieszkaniowej takiego pełnomocnictwa w sprawie o uchylenie uchwały nie wymaga podjęcia uchwały i mieści się w zakresie zwykłego zarządu nieruchomością wspólną.
Na mocy art. 91. k.p.c. pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu.
Odnośnie wad umowy - to postanowienia sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi są nieskuteczne, zatem mimo np. zapisu o upoważnieniu administratora przez zarząd do zawierania umów w imieniu wspólnoty - takie upoważnienie nie wywoła skutków prawnych, ponieważ zarząd nie może cedować swoich uprawnień.
Oczywistym jest, że wytoczenie powództwa o zapłatę przeciwko właścicielowi lokalu zalegającemu z płatnościami to czynność zwykłego zarządu, ale już pozew o przymusową sprzedaż lokalu, na mocy art. 22 3, pkt. 7 wymaga uchwały właścicieli. "
Więcej na ten temat w artykule :Kiedy wytoczenie powództwa wymaga uchwały?
Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/687/32/
Zarzadu wspolnoty
a jezeli administrator,nie miał pełnomocnictwa Zarzdu Wsp...- reprezentowam Wspolnote przed Sadem na podstawie cytowanego wyżej zapisu w umowie o adm..."[prezentowanie wspolnoty przed organami wymiaru sprawiedliwoci ...itp} to przekroczyl swoje uprawnienia
Po przegranym procesie doszedłem do wniosku ze mały nie wygra z potęzna machina urzedniczo- prawnicza /aby nie nazwac inaczej/ zrezygnowalem z apelacji nie chcac narazac sie na dodatkowe koszty i opłacanie adwokatów.
Dzieki Waszemu forum widze ze jest tu wiele niedomówien i niejasnosci z co serdecznie dziekuje.
Pytanie: Czy mam prawo przejżenia akt procesowych w sadzie/ upowaznie i innych dok. dołaczonych do pozwu przez Wspolnote/ bo otrzymalem tylko uzasadnienie .Sprawa toczyła sie kilka miesicy temu.
Ciekawi i jeszcze jedno zagadnienie;
Dlaczego sad przyjął pozew doprowadził do rozprawy a w uzasadnieniu głownym powodem odrzucenia pozwu sa sprawy formalne/ przekroczenie terminu złozenia pozwu/ nie rozpatrujac spraw mertorycznych, a nie odrzucil pozwu przed rozprawa
Jeżeli rzeczywiście opóźnił się Pan z wytoczeniem powództwa, to nawet gdyby całe postępowanie było nieważne, to i tak jego wznowienie nie zmieniłoby Pana sytuacji, o tyle, że sąd znowu będzie zmuszony powództwo oddalić.
Odnośnie odpowiedzi na ostatnie pytanie - być może sąd tego wcześniej nie dostrzegł, ale nie ma to znaczenia dla sprawy.
a co do terminu sąd przyjął date przyjęcia uchwały a nie date kiedy sie dowiedzialem. Ze wzgledu na inne powody osobiste nie uczestniczylem w zebraniu, wiedzac z "Zawiadomienia" , ze nie ma istotnych spraw
do rozpatrzenia .Uchwała została zgłoszona w trakcie zebrania i zostala przyjeta wiekszościa 51% udzialów pozostali glosowali przeciw lub wogole nie głosowali.Nie zostalem powiadomiony na pismie poniewaz zarzad nie ma takiego obowiazku.o podjetej Ustawie dowiedzialem sie w 40 dniu od jej podjecia z " Zawiadomienia o wysokości opłat .." Sąd nie przyjął mojej argumentacji , że w umowie o adm.. jest zapis ze adm po zmianie wysokosci opłat niezwłocznie powiadami o tym włascicieli. czy 40 dni to niezwłocznie . Sad przyjął sugestie pełnomocnika ze moim obowiązkiem było zapoznamie sie z Wynikami zebrania - gdzie to pisze..? , sugerując abym udowadnil ze tak pozne powiadomienie o zmianie wyskosci oplat było celowe przez adm..
Dlatego tez rezygnuje z dalszych dochodzen prawnych , pytałem z ciekawosci i nauczki na przyszłosc
To nie jest tak, że właściciel ma wyłącznie prawa, a zarząd (czy ogólnie: wspólnota) wyłącznie obowiązki wobec niego. To jest Twoja współwłasność i powinieneś się interesować sprawami wspólnoty. Obowiązek współdziałania w zarządzaniu przez właścicieli jest zapisany w ustawie. Z tego wynika między innymi obowiązek uczestniczenia w zebraniach, zapoznawania się z uchwałami i przebiegiem zebrania w razie nieobecności. Ty zaniedbałeś ten obowiązek, a masz pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie.
Nawiasem mówiąc, jeślibyś zdążył z pozwem w terminie, to nie sądzę, żebyś wygrał. Większość zadecydowała inaczej, zostałeś przegłosowany, ale to normalne w każdym głosowaniu: są wygrani i przegrani, decyduje wola większości.
Macie racje dlatego nie robilem zadnych apelacji.
Tylko jest zasada ze w Demokracji szanuje sie opozycje chodzby najmniejsza/
Dlaczego piszesz o szacunku? W czym Ci uchybiono? Nie udzielono Ci głosu na zebraniu? Nie mogłeś głosować tak, jak chciałeś?