pełnomocnictwo sądowe

jan48jan48 Użytkownik
Pozdrawiam!
Kto może reprezentować Wspólnotę przed sądem pozwana przez własciciela.
Czy może to byc administrator wspolnoty, ktorzy w umowie zawartej ze wspolnota na zapis do reprezentowania wspolnoty przed sądami.
Wg mojej wiedzy aby reprezentowac wspolnote przed sądem nalezy podjąc stosowna uchwałe prawomocną przez Wspolnote upowazniajaca administratora do reprezentowania wspolnoty przed sądem.zarzad Wspolnoty nie moze samodzielnie udzielic pełnomocnistwa administratorowi a sam zapis w umowie jest niewystarczajacy.
Prosze o wskazanie przepisu regulujaca powyzsza sprawe

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czego dotyczy pozew?
    Sprawę pełnomocnictw procesowych reguluje Kodeks postępowania cywilnego:
    Art. 86. Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

    Art. 87. § 1. Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
    § 2. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego - w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi - adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot.
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pozew dotyczy uchylenia uchwaly wspolnoty mieszkaniowej
    przed sądem reprezentował wspolnote pełnomocnik /mecenas/ administratora posiadajacy upowaznienie podpisane przez administratora
    przeciez ja pozywalem administratora tylko Wspólnote, administrator wytlumaczy to tym,że ma takie prawo do reprezentowania Wspolnoty przed sadem/zapis w umowie o adminisrowanie nieruchomoscia/ wg mojej wiedzy to za mało
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Sąd zapewne zbadał umocowanie pełnomocnika, ponieważ miał taki obowiązek. Jeśli sąd uznał, że wszystko jest w porządku, to nie ma powodu, by to kwestionować.
    Jeżeli umowa o zarządzanie / administrowanie zawiera postanowienie o pełnomocnictwie procesowym dla administratora, które wyczerpuje wymogi prawne, to administrator jest pełnomocnikiem uprawnionym do reprezentowania wspólnoty przed sądem. Może też udzielić dalszych pełnomocnictw, np. adwokatowi lub radcy prawnemu. Podstawa prawna: art. 91 Kpc:
    Art. 91. Pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:
    1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
    2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
    3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
    4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
    5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jan48:[/cite] przeciez ja pozywalem (nie?) administratora tylko Wspólnote
    A jesli w sadzie w imieniu pozwanego wystapi jego adwokat lub plenipotent z prawnym umocowanie, to tez bedziesz mial watpliwosci? Administrator reprezentowal wspolnote, ktora byla strona w sprawie. Nie wierze tez, aby sad dopuscil reprezentacje wspolnoty bez nalezytego umocowania...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2010
    Zastanawia się Pan nad unieważnieniem procesu? Jednak zdarzają się błędy proceduralne w sądach w zakresie dotyczącym oceny legitymacji procesowej.
    W pierwszej kolejności należało ustalić w jakiej sprawie wytoczono powództwa, dlatego Onwer o to już na wstępie pytał. Niekiedy może być tak, że przedmiot postępowania dotyczy takich kwestii, że umocowanie do prowadzenia procesu wymaga dodatkowej uchwały, np. wytoczenie powództwa w przypadku określonym w art. 16 uwl. Reprezentowanie wspólnoty przed sądem w sprawie o uchylenie uchwały nie stanowi czynności przekraczającej zarząd zwykły, jednak moim zdaniem już uznanie powództwa o uchylenie zaskarżonej uchwały wymaga zgody właścicieli.

    Jaki konkretnie jest zapis w umowie o administrowanie w zakresie dotyczącym reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej przed sądem? Czy administratorowi udzielono pełnomocnictwa do prowadzenia tej konkretnie sprawy?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zapis w umowie brzmi :"reprezentowania wspolnoty przed:organami wymiaru sprawiedliwosci,instytucjami i urzędami panstwowymi i samorzadowymi, osobami prawnymi i fizycznymi"
    Uchwały wspolnoty nie bylo w tej sprawie. a wspolnote reprezentował mecenas skladajacu upowaznie podpisane przez administratora
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak szeroki zapis jest niezgodny z ustawą o własności lokali. To jest całkowite scedowanie reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej przez zarząd na administratora, do czego zarząd nie miał prawa, ponieważ jest to zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Ustawa wymaga na to umowy właścicieli (zgoda 100% udziałów), zawartej w formie aktu notarialnego.
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiec co mozna zrobic z taka Umowa na administrowanie nieruchomościa jezeli okazuje sie ze jest w niej wiecej błedow prawnych
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2010
    Umowa o administrowanie na mocy art. 87 par. 1 kpc dopiero daje podstawę do udzielenia pełnomocnictwa osobie sprawującej zarząd majątkiem wspólnoty mieszkaniowej, przy czym pojęcie "sprawować zarząd" w rozumieniu tego przepisu nie jest tożsame ze sprawowaniem zarządu polegającego na podejmowaniu czynności przez organ. Innymi słowy - również administrator "sprawuje zarząd".
    Oczywiście konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa procesowego zarządzającemu (administratorowi) przez zarząd.
    Udzielenie przez organ wspólnoty mieszkaniowej takiego pełnomocnictwa w sprawie o uchylenie uchwały nie wymaga podjęcia uchwały i mieści się w zakresie zwykłego zarządu nieruchomością wspólną.

    Na mocy art. 91. k.p.c. pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu.

    Odnośnie wad umowy - to postanowienia sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującymi są nieskuteczne, zatem mimo np. zapisu o upoważnieniu administratora przez zarząd do zawierania umów w imieniu wspólnoty - takie upoważnienie nie wywoła skutków prawnych, ponieważ zarząd nie może cedować swoich uprawnień.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    "Sąd Apelacyjny w Katowicach postanowieniem z dnia 15.02.2008 roku (sygn. akt: I ACa 898/07) umorzył postępowanie w sprawie wytoczonej przez wspólnotę jej członkom. Sąd ten bowiem stanął na stanowisku, że wytoczenie powództwa to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, szczególnie, gdy pozwanym jest właściciel. Dlatego też należało najpierw podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielającą zarządowi pełnomocnictwa w formie prawem przewidzianej do wniesienia pozwu (...) Analizując zagadnienie należy mieć na uwadze, że cytowana wypowiedź Sądu Apelacyjnego w Katowicach dotyczyła konkretnej sprawy, w której wystąpiły okoliczności przemawiające za przyjęciem stanowiska, że przedmiot procesu wykraczał poza materię zwykłego zarządu. (...)
    Oczywistym jest, że wytoczenie powództwa o zapłatę przeciwko właścicielowi lokalu zalegającemu z płatnościami to czynność zwykłego zarządu, ale już pozew o przymusową sprzedaż lokalu, na mocy art. 22 3, pkt. 7 wymaga uchwały właścicieli. "
    Więcej na ten temat w artykule :Kiedy wytoczenie powództwa wymaga uchwały?
    Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/687/32/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko czy wytoczenie powodztwa przez własciciela wspolnocie o nieuzasadnione moim zdaniem podwyzszenie funduszu remontowego o 200% bez wskazania celu to czynnosc przekraczajaca zarząd zwykly i udzielenie pełnomocnictwa wymaga Uchwały wspólnoty czy wystarczajace jest pelmomocnictwo
    Zarzadu wspolnoty
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chwila, a przeciwko komu Ty zamierzas wystapic? przeciwko Wspolnocie reprezentowanej przez Zarzad? I na to wlasnie potrzebujesz uchwaly Wspolnoty? cos tu chyba nie tak...:smile:
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przecież nie wystepuje sie przeciwko Zarzadowi czy adm...tylko Wspolnocie
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli właściciel wytoczy taki proces to prowadzenie sprawy przez umocowanego administratora wspólnoty nie stanowi z punktu widzenia wspólnoty mieszkaniowej czynności przekraczającej zarząd zwykły, jest to czynność zwykłego zarządu. Właściciel wnosi do sądu pozew celem zniweczenia uchwały a wspólnota reprezentowana przez swój organ (lub zarządcę) wnosi o oddalenie powództwa. Inna sytuacja moim zdaniem miałaby miejsce, gdyby ten zarząd zgodzić się z powództwem i uznał je, co prowadzi do uchylenia uchwały - w tej kwestii winien uzyskać zgodę właścicieli w formie uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Reasumując ten wątek nalezy uznać , że zarzad wspolnoty miał prawo samodzielnie/bez Uchwały/ upowaznic administratota do reprezentowania przed sądem , a administrator upoważniel swojego prawanika do wystepowania przed sadem w tej sprawie/takie mial pelnomocnictwo podpisane przez administratra/ -jest zgodne z prawem
    a jezeli administrator,nie miał pełnomocnictwa Zarzdu Wsp...- reprezentowam Wspolnote przed Sadem na podstawie cytowanego wyżej zapisu w umowie o adm..."[prezentowanie wspolnoty przed organami wymiaru sprawiedliwoci ...itp} to przekroczyl swoje uprawnienia
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W takiej sytuacji (brak pełnomocnictwa procesowego) umocowany przez niego pełnomocnik w ogóle nie powinien być dopuszczony do udziału w procesie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jak to wszystko sprawdzic.?
    Po przegranym procesie doszedłem do wniosku ze mały nie wygra z potęzna machina urzedniczo- prawnicza /aby nie nazwac inaczej/ zrezygnowalem z apelacji nie chcac narazac sie na dodatkowe koszty i opłacanie adwokatów.
    Dzieki Waszemu forum widze ze jest tu wiele niedomówien i niejasnosci z co serdecznie dziekuje.
    Pytanie: Czy mam prawo przejżenia akt procesowych w sadzie/ upowaznie i innych dok. dołaczonych do pozwu przez Wspolnote/ bo otrzymalem tylko uzasadnienie .Sprawa toczyła sie kilka miesicy temu.
    Ciekawi i jeszcze jedno zagadnienie;
    Dlaczego sad przyjął pozew doprowadził do rozprawy a w uzasadnieniu głownym powodem odrzucenia pozwu sa sprawy formalne/ przekroczenie terminu złozenia pozwu/ nie rozpatrujac spraw mertorycznych, a nie odrzucil pozwu przed rozprawa
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, że może Pan to sprawdzić, proszę zadzwonić do sądu i zamówić akta. Zostaną ściągnięte z archiwum. Pozew został zapewne oddalony a nie odrzucony (to są dwie różne kwestie) z powodu prekluzji (6 -cio tygodniowy termin do zaskarżenia, przy czym początek biegu terminu liczony odmiennie dla trybów podjęcia uchwały).
    Jeżeli rzeczywiście opóźnił się Pan z wytoczeniem powództwa, to nawet gdyby całe postępowanie było nieważne, to i tak jego wznowienie nie zmieniłoby Pana sytuacji, o tyle, że sąd znowu będzie zmuszony powództwo oddalić.
    Odnośnie odpowiedzi na ostatnie pytanie - być może sąd tego wcześniej nie dostrzegł, ale nie ma to znaczenia dla sprawy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzieki na Pan rację -oczywiście oddala powództwo
    a co do terminu sąd przyjął date przyjęcia uchwały a nie date kiedy sie dowiedzialem. Ze wzgledu na inne powody osobiste nie uczestniczylem w zebraniu, wiedzac z "Zawiadomienia" , ze nie ma istotnych spraw
    do rozpatrzenia .Uchwała została zgłoszona w trakcie zebrania i zostala przyjeta wiekszościa 51% udzialów pozostali glosowali przeciw lub wogole nie głosowali.Nie zostalem powiadomiony na pismie poniewaz zarzad nie ma takiego obowiazku.o podjetej Ustawie dowiedzialem sie w 40 dniu od jej podjecia z " Zawiadomienia o wysokości opłat .." Sąd nie przyjął mojej argumentacji , że w umowie o adm.. jest zapis ze adm po zmianie wysokosci opłat niezwłocznie powiadami o tym włascicieli. czy 40 dni to niezwłocznie . Sad przyjął sugestie pełnomocnika ze moim obowiązkiem było zapoznamie sie z Wynikami zebrania - gdzie to pisze..? , sugerując abym udowadnil ze tak pozne powiadomienie o zmianie wyskosci oplat było celowe przez adm..
    Dlatego tez rezygnuje z dalszych dochodzen prawnych , pytałem z ciekawosci i nauczki na przyszłosc
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No tak, rzeczywiscie niby wszystko OK, zgodnie z prawem, ale nieciekawe odczucie pozostalo:sad: Swoja droga podziwiam frekwencje, nam nigdy nie udalo sie zebrac grona dolnego do przeglosowania uchwaly na zebraniu:confused:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jan48- ten wątek przeświadcza mnie, że jesteś oportunistą we własnej WM. U mnie średnio co roku 60% właścicieli ma w dniu zebrania ważne powody osobiste swojej absencji.W ten sposób głosują nogami. Takie jest ich prawo do lekceważenia obowiązku wspóldziałania w zarządzie.Właściciele mają prawo decydować o porządku zebrania, i tak też zrobili. Ja nie znam definicji " niezwłoczne powiadomienie" Dziwi mnie, że uchwała o podwyżkach dociera po 40 dniach do adresata tej podwyżki. I na koniec musisz zrozumieć, że większość ma racje, to jest właśnie demokracja.Możesz się nie zgadzać, ale musisz się dostosować. I nie pomojan48- ten wątek przeświadcza mnie, że jesteś oportunistą we własnej WM. U mnie średnio co roku 60% właścicieli ma w dniu zebrania ważne powody osobiste swejej absencji.W ten sposób głosują nogami. Takie jest ich prawo do lekceważenia obowiązku wspóldziałania w zarządzie.Właściciele mają prawo decydować o porządku zebrania, i tak też zrobili. Ja nie znam definicji " niezwłoczne powiadomienie" Dziwi mnie, że uchwała o podwyżkach dociera po 40 dniach do adresata tej podwyżki.Ale to nic nie zmienia, musisz zaakceptować wolę większości, nawet jak uchwalą 500% podwyżki funduszu.Chyba,że wszyscy działają nie racjonalnie, w to nie uwierzę.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jan48:[/cite]a co do terminu sąd przyjął date przyjęcia uchwały a nie date kiedy sie dowiedzialem.
    I słusznie - taki jest przepis ustawy:
    Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
    1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
    [cite] jan48:[/cite]Nie zostalem powiadomiony na pismie poniewaz zarzad nie ma takiego obowiazku.
    To prawda. Obowiązku nie ma, ale z przyczyn praktycznych o podwyżce zarząd powinien powiadomić możliwie jak najszybciej. Chodzi o to, żeby zaliczki były wpłacana w nowej wysokości. Z tego, co piszesz wynika jednak, że zostałeś powiadomiony o nowych zaliczkach.

    To nie jest tak, że właściciel ma wyłącznie prawa, a zarząd (czy ogólnie: wspólnota) wyłącznie obowiązki wobec niego. To jest Twoja współwłasność i powinieneś się interesować sprawami wspólnoty. Obowiązek współdziałania w zarządzaniu przez właścicieli jest zapisany w ustawie. Z tego wynika między innymi obowiązek uczestniczenia w zebraniach, zapoznawania się z uchwałami i przebiegiem zebrania w razie nieobecności. Ty zaniedbałeś ten obowiązek, a masz pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie.

    Nawiasem mówiąc, jeślibyś zdążył z pozwem w terminie, to nie sądzę, żebyś wygrał. Większość zadecydowała inaczej, zostałeś przegłosowany, ale to normalne w każdym głosowaniu: są wygrani i przegrani, decyduje wola większości.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite] Większość zadecydowała inaczej, zostałeś przegłosowany, ale to normalne w każdym głosowaniu: są wygrani i przegrani, decyduje wola większości.
    Słusznie! Tym wlasnie różni się demokracja od anarchii.
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Slusznie !
    Macie racje dlatego nie robilem zadnych apelacji.
    Tylko jest zasada ze w Demokracji szanuje sie opozycje chodzby najmniejsza/
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie polityka, lecz zarządzanie współwłasnością.
    Dlaczego piszesz o szacunku? W czym Ci uchybiono? Nie udzielono Ci głosu na zebraniu? Nie mogłeś głosować tak, jak chciałeś?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.