Za zobowiązania podatkowe współwłaściciele odpowiadają solidarnie

TubeTube Użytkownik
Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot
opodatkowania, a obowiązek podatkowy od tej nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Ustawa przewiduje zatem solidarny obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości przez współwłaścicieli lub posiadaczy nieruchomości albo obiektów budowlanych.
Konsekwencją solidarnego obowiązku podatkowego wynikającego z przywołanego przepisu jest stosowanie wobec współwłaścicieli (posiadaczy) w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe reguł odpowiedzialności solidarnej, unormowanej w art. 366–378 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), co wynika z art. 91 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.). Każdy ze współwłaścicieli jest zatem zobowiązany do uiszczenia całej kwoty należności podatkowej, a zapłata dokonana przez jednego bądź kilku ze współwłaścicieli zwalnia pozostałych z obowiązku zapłaty (na podstawie art. 366 § 1 K.c.).
Przyjęte reguły opodatkowania współwłaścicieli wynikają z istoty współwłasności, która wyraża się w tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 K.c.), a każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 K.c.).

Interpelacja nr 14042. Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
http://orka.sejm.gov.pl/izo6.nsf/www1/i14042o0/$File/i14042o0.pdf
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.