Klimatyzatory

krysia_hhkrysia_hh Użytkownik
Moja wspólnota składa się z 7 właścicieli,w tym zakład usługowy. Zakład ,bez zgody właścicieli.powiesił na ścianie kamienicy 4 klimatyzatory. Zakład nawet nie pytał nikogo o zgodę. Zignorował pismo zarządcy o bezprawności takiego działania.Wobec tego podjęliśmy uchwałę o wydzierżawieniu ściany przez wspólnotę i ustaliliśmy miesięczną opłatę. Za uchwała było 6 właścicieli,przeciwko 1 -ten zakład usługowy. Od trzech lat opłaty nie wpływają na konto wspólnoty,a zarządca mówi ,że w tej sprawie musi rozstrzygnąć sąd.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2010
    Czy te klimatyzatory w jakiś sposób utrudniają korzystanie z nieruchomości wspólnej, albo naruszają konstrukcję budynku? Jeżeli nie, to co do zasady właściciel,na mocy art. 206 kodeksu cywilnego, ma prawo je zamontować na ścianie budynku, która stanowi przedmiot współwłasności przymusowej.
    Oczywiście przy realizacji tego prawa nie może go nadużywać.
    Pobieranie opłat jest bezzasadne, zarządca ma rację.

    "Wspólnota mieszkaniowa nie może ograniczać swoich członków w realizacji przysługującego im z mocy ustawy prawa do współposiadania części wspólnych i korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli.
    Uzależnianie możliwości montażu urządzeń klimatyzacyjnych, anten satelitarnych, czy krat antywłamaniowych, jak również reklam od podjęcia uchwały może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy utrudnia to korzystanie z innych lokali lub narusza konstrukcję nośną ściany.
    W wyroku z dnia 17.03.2009 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. akt: I ACa 149/09) orzekł, iż zawarcie ze współwłaścicielem umowy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy wspólnej możliwe jest dopiero, gdy wiąże się to dla niego z wymiernymi korzyściami i jednoczesnym ograniczeniem prawa do współposiadania i korzystania przez pozostałych współwłaścicieli. " Więcej w artykule: "Montaż reklam i urządzeń to ustawowe prawo współwłaściciela" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/711/32/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco więc każdy może sobie powiesić na ścianie klimatyzację, antenę sat., i robi to w mocy prawa? Oczywiście przytwierdzenia dokonuje do konstrukcji nośnej lub kominów bez ich niszczenia.
    Czy uchwała właścicieli może tę swobodę ograniczyć uchwałą i zabronić montażu?
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] GRZECH:[/cite]Zarządco..... Czy uchwała właścicieli może tę swobodę ograniczyć uchwałą i zabronić montażu?
    Nie jestem, co prawda Zarządcą, ale odpowiem pierwsza:
    Nie może. :smile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Każdy współwłaściciel ściany może na niej powiesić klimatyzację i antenę - oczywiście pod warunkiem, że nie utrudnia w ten sposób współposiadania, czy współkorzystania z niej przez innych uprawnionych, czy z nieruchomości wspólnej lub z innych lokali oraz nie nadużywa swego prawa.

    Uważam, że wspólnota może w jakimś stopniu ingerować w to prawo, np. w przypadku reklam i szyldów ustalić wymiary, kolorystykę oprawy, wskazać miejsce - to zwykłe czynności zarządcze a nie ograniczanie praw współwłaścicieli. Po prostu każdy winien się liczyć z prawami pozostałych, również prawem do dbałości o estetykę obiektu. Współwłaściciel, który obwiesił budynek reklamami w mojej ocenie nadużywa swojego prawa, które w takiej sytuacji na mocy art. 5 kodeksu cywilnego na ochronę nie zasługuje ("Art. 5 kc.: "Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.").
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moje zdanie się w tym względzie nie różni - można montować, o ile nie utrudnia się w ten sposób współkorzystania, współposiadania, czy korzystania z innych lokali. Jeżeli hałasuje, powoduje drgania ponad tzw. "przeciętną miarę" - powoduje utrudnienia, itd.
    Co do estetyki - też uważam, że wspólnota może ingerować nie tylko w odniesieniu do reklam, to był jedynie przykład.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krysia_hhkrysia_hh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za odpowiedż w sprawie klimatyzatorów. Klimatyzatory rzeczywiście nie powodują żadnych dolegliwości
    a ponieważ mieszkam w zabytkowej kamienicy,konserwator zabytków zezwolił na ich umieszczenie.Nie wiemy natomiast
    czy nie naruszają konstrukcji budynku /ew.drgania/.Czy wobec tego mamy unieważnić tę uchwałę? Jesteśmy "starą
    zgodną wspólnotą" zakład usługowy dołączył niedawno i brak pytania o zgodę potraktowaliśmy raczej jako lekceważenie i naruszenie dobrosąsiedzkich stosunków.Zwykłe zapytanie o zgodę byłoby zgodne z zasadami współżycia społecznego.To są bardzo ważne spawy,pozwalające żyć zgodnie . Niestety,takich biznesmenów często cechuje zbytnia pewność i lekceważenie pozostałych.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Czy jako obywatel polski płacący podatki mogę sobie na gruncie należącym do Państwa ustawić szyld reklamowy, nie pytać nikogo o zdanie i bezpłatnie go użytkować. Przecież jako obywatel mam swój udział w państwowym gruncie. Według rozumowania przyjętego przez kilka osób na tym forum mogę to zrobić bez problemu. Spróbujcie :devil:
    Teraz o szyldach i Wspólnocie.
    Wspólnotę tworzy ogół właścicieli. Wszyscy oni mają proporcjonalne do wielkości swoich lokali udziały w części wspólnej nieruchomości. Te udziały są wartościami abstrakcyjnymi, określonymi za pomocą ułamka. Nie da się udowodnić, że Pan X jest wyłącznym włascicielem rynny, a Pani Z drzwi wejściowych do klatki schodowej. W czym więc rzecz? Powieszenie szyldu na elewacji to przede wszystkim zmiana przeznaczenia części wspólnej nieruchomosci, a takie działanie wymaga zgody Wspólnoty wyrażonej w uchwale! Tak stanowi UWL. Nie wystarczy zatem, że właściciel szyldu odwiedzi po kolei wszystkich sąsiadów i uzyska od nich pisemną zgodę na powieszenia szyldu :bigsmile: Potrzebna jest zgoda właścicieli wyrażona w Uchwale! Wspólnota może wydać taką zgodę nieodpłatnie, ale to zależy wyłącznie od woli Wspólnoty!
    Wyobraźmy sobie taką Wspólnotę: 20 właścicieli w 20 lokalach, każdy o jednakowej powierzchni. Każdy z właścicieli ma zatem 5% udział w nieruchomości wspólnej. Jeden z nich chce powiesić szyld. Chce zmienić przeznaczenie części wspólnej nieruchomości. Wspólnota wyraża zgodę, ale zastrzega, że za szyld trzeba będzie płacić miesięcznie 100 złotych. Właściciel mówi zgoda, ale odejmę sobie 5% z tej kwoty (toż to mój udział w nieruchomości wspólnej) i zapłacę 95 zł. Zgoda? Nie. Powinien zapłacić 100 złotych. Pieniądze które wpłaci wylądują nie w kieszeniach sąsiadów nie mających szyldu, ale wpadną do wspólnej kasy Wspólnoty i zostaną zgodnie z UWL wykorzystane na pokrycie utrzymania części wspólnej, zaś ich ewentualna nadwyżka zostanie zwrócona wszystkim właścicielom proporcjonalnie do ich udziałów. Zatem zawsze 5% będzie pracowało na konto właściciela szyldu.
    Tu nie chodzi o korzystanie z części wspólnej zgodne z jej przeznaczeniem w stopniu większym niż inni, ale ze zmianą jej przeznaczenia. To dwie różne sprawy. Tego właśnie nie rozumie wiele osób i stąd jałowe spory. 4 sobowa rodzina mieszkająca na 2 piętrze wchodząc i wychodząc codziennie ze swojego mieszkania korzysta z klatki schodowej będącej częścią wspólną w większym stopniu, niż samotna sąsiadka z parteru, ale czyni to zgodnie przeznaczeniem klatki schodowej. Jeżeli jednak jeden z sąsiadów zainstaluje na tej klatce klimatyzator, lub szyld to jest to zmiana przeznaczenia! Na to właśnie potrzeba zgody Wspólnoty wyrażonej w uchwale.
    Funkcjonowanie Wspólnoty Mieszkaniowej reguluje przede wszystkim UWL. UWL to Ustawa! tak samo jak np. Kodeks Karny, czyli prawo skuteczne wobec wszystkich, nawet tych, którzy tego prawa nie znają. Czy zatem można wieszać klimatyzatory i szyldy bez zgody Wspólnoty ?- można, ale w klimatyzatorowni i szyldowni :bigsmile: I jeszcze w drugim przypadku: jak nikt nie zaprotestuje to też można, bo nie ma ustawy broniącej tych, którzy godzą się być okradani.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Powieszenie reklamy czy szyldu nie stanowi przeznaczenia nieruchomości wspólnej, szczególnie w sytuacji, gdy obiekt nie jest wyłącznie mieszkalny a szyld czy reklama nie naruszają konstrukcji budynku i nie uniemożliwią lub nie utrudniają korzystania z nieruchomości wspólnej i innych lokali.

    Do takiej właśnie konstatacji doszedł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 17.03.2009 roku (sygn. akt: I ACa 149/09) , zresztą podzielił w tym względzie pogląd Sądu I Instancji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krysia_hhkrysia_hh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wobec powyższych wypowiedzi mam pytanie. Czy wobec tego,że wspólnota nie chce tej sprawy rozstrzygać w sądzie czy
    należy tę uchwałę unieważnić ? Nie chcemy nikomu utrudniać działalności gospodarczej, jak z tego wybrnąć?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Można ją uchylić uchwałą.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    pio30pio30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam pytanie do Zarządcy dot. Spódzielnia mieszkaniowa Domator w Kielcach wprowadziła opłaty za użytkowanie klimatyzatora na ścianie budynku. Zarząd nieruchomością wspólną jako zarząd powierzony należy do tej Spółdzielni zgodnie z zapisami aktu notarianego - umowy o ustanowienie odrębnej własności. Czy w związku z tym Rada Nadzorcza Spółdzielni mogła podjąć taką uchwałę i wprowadzić opłaty za powieszenie klimatyzatora na ścianie budynku? Czy w tym przypadku obowiązują również przepisy KOdeksu Cywilnego? Czy wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 17.03.2009 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. akt: I ACa 149/09), iż zawarcie ze współwłaścicielem umowy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy wspólnej możliwe jest dopiero, gdy wiąże się to dla niego z wymiernymi korzyściami i jednoczesnym ograniczeniem prawa do współposiadania i korzystania przez pozostałych współwłaścicieli również dotyczy tego przypadku? Nadmieniam, że klimatyzator zawieszony jest na ścianie w powierzchni mojego balkonu, proszę o odpowiedz w tej sprawie. Poniżej link do artykułów dotyczący całej sytuacji:
    http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,8143683,Haracz_od_klimatyzatora.html
  • Opcje
    alexisalexis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja z kolei mam inny problem, nabyłam prawa do lokalu znajdującego się we wspólnocie, okazało się że poprzedni właściciel strasznie się kłócił z wspólnotą. powodem sporu były zniszczenia spowodowane zalaniem przez właściciela poprzedniego, teraz już mojego lokalu. Ja naprawiłam usterkę, chociaż była tak niewielka że raczej wątpliwe jest zalanie z tej przyczyny. chciałam przerobić obiekt na sklep z czym nie było problemu, problem pojawił się w momencie kiedy chciałam założyć na swojej części budynku klimatyzator. udałam się do spółdzielni, po czym usłyszałam że muszę zebrać zgody sąsiadów. połowa odpowiedziała na pytanie o zgodę że się zastanowi( po czym po konsultacjach zbiorowych powiedziała NIE), a druga część powiedziała że jak wyremontuje szkody po poprzednim właścicielu to się zgodzi. Jak na moje to jakiś szantaż jest, ja muszę mieć ten klimatyzator założony, bo ma to być sklep spożywczy i w lato musi być odpowiednia temperatura na sklepie. ratujcie. co robić?! Dodam iż nie czuje się zobowiązana naprawiać szkody po osobach 3, nie z mojej winy. Urządzenie jest małe i nie hałaśliwe, wisiało by we wnęce w której nie wadziło by to nikomu, Ale NIE.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zrozum i nie dziw się, to są ludzie już po doświadczeniach.
    Moim zdaniem w geście dobrej woli powinnaś wyremontować szkody spowodowane przez poprzedniego właściciela.
    Pokażesz, że nie jesteś z tych co tylko biorą.
  • Opcje
    alexisalexis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    rozmawiałam, usłyszałam że mam całe mieszkanie komuś odmalować bo mu kolor nie będzie pasował, ja nie mam pieniędzy żeby komuś sponsorować remonty, sama zaczynam a czasy są jakie są, każdy grosz się liczy. Jakieś inne rozwiązanie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] alexis:[/cite] ja nie mam pieniędzy żeby komuś sponsorować remonty,
    Jakieś inne rozwiązanie?
    trzeba się ubezpieczyć (powtarzam za premierem Cimoszewiczem) ... to tylko parę groszy a jaki spokój ...
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alexis:[/cite]ja nie mam pieniędzy żeby komuś sponsorować remonty, sama zaczynam a czasy są jakie są, każdy grosz się liczy.
    Bardzo słuszne podejście. Skoro zaczynasz, to życzę powodzenia i żeby interes wypalił.
    [cite] alexis:[/cite]Jakieś inne rozwiązanie?
    Inne rozwiązania są relatywnie drogie w stosunku do zwykłego klimatyzatora typu split. Nie ma jednostek na zewnątrz, bo są wewnątrz, ale to jest kilkakrotnie droższe. Z zewnątrz pobierasz jedynie powietrze. Jak dużo mocy chłodniczej potrzebujesz?
  • Opcje
    alexisalexis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak dużo mocy? niewiele powierzchnia sklepu nie przekracza 30m2 bez zaplecza. klimatyzator mam już zakupiony i stoi. chciała bym mieć tylko przyzwoitą temperaturę latem w obiekcie. Jak założyć ten klimatyzator, na co się powołać, może porada prawna? czy jest jakieś prawo które przysługuje takiemu obiektowi, na które mogę się powołać?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] alexis:[/cite]Ja z kolei mam inny problem, nabyłam prawa do lokalu znajdującego się we wspólnocie, okazało się że poprzedni właściciel strasznie się kłócił z wspólnotą. powodem sporu były zniszczenia spowodowane zalaniem przez właściciela poprzedniego, teraz już mojego lokalu. Ja naprawiłam usterkę, chociaż była tak niewielka że raczej wątpliwe jest zalanie z tej przyczyny. chciałam przerobić obiekt na sklep z czym nie było problemu, problem pojawił się w momencie kiedy chciałam założyć na swojej części budynku klimatyzator. udałam się do spółdzielni, po czym usłyszałam że muszę zebrać zgody sąsiadów. połowa odpowiedziała na pytanie o zgodę że się zastanowi( po czym po konsultacjach zbiorowych powiedziała NIE), a druga część powiedziała że jak wyremontuje szkody po poprzednim właścicielu to się zgodzi. Jak na moje to jakiś szantaż jest, ja muszę mieć ten klimatyzator założony, bo ma to być sklep spożywczy i w lato musi być odpowiednia temperatura na sklepie. ratujcie. co robić?! Dodam iż nie czuje się zobowiązana naprawiać szkody po osobach 3, nie z mojej winy. Urządzenie jest małe i nie hałaśliwe, wisiało by we wnęce w której nie wadziło by to nikomu, Ale NIE.

    Jakiej spółdzielni i po co tam poszłaś?

    Na montaż klimatyzatora we własnym lokalu nie musisz mieć żadnej zgody.
    Komentarz edytowany EDDIE
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Jakiej spółdzielni i po co tam poszłaś?

    Na montaż klimatyzatora we własnym lokalu nie musisz mieć żadnej zgody.

    Co tu za banialuki wypisujesz ... każda ingerencja w części wspólne = uchwała ogółu właścicieli lokali ...
    Każdy klimatyzator musi mieć wyrzut powietrza na zewnętrze lokalu ...

    We wspólnocie nie działają zasady "Wolnoć Tomku w swoim domku "....
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zawsze jest tak, że jak nie ma zgody udzielonej dobrowolnie, to trzeba zgodę wymusić siłą, tzn. przy pomocy wyroku sądu. Można też zastosować jakąś zachętę, np. zniżki dla mieszkańców przez miesiąc w Twoim sklepie. Dobrze wyskoczyć z taką ofertą, w razie czego udowodnisz w sądzie, że najpierw chciałaś dobrowolnie.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Inne rozwiązanie to klimatyzator wolnostojący monoblokowy:
    zalety:
    - zbędny jakikolwiek montaż (jedynie podłączenie do prądu i wystawienie rury wyrzutowej),
    - możliwość schładzania pomieszczeń, w których niemożliwe jest oszpecenie elewacji jednostką zewnętrzną klimatyzatora typu split,
    - łatwe przemieszczanie urządzenia (wyposażone w kółka jezdne i uchwyty),
    - łatwe odprowadzenie wykroplonej wody w modelach DESA (razem z usuwanym powietrzem i/lub do zbiornika),
    - możliwość schowania urządzenia w okresie, kiedy go nie używamy.
    Wady:
    - skraplacz i parownik umieszczone w jednej obudowie powodują większy hałas,
    - konieczność postawienia na podłodze (zajęcie około 0,5m2 powierzchni),
    - konieczność pozostawienia uchylonego okna (aby wyprowadzić przez nie rurę z wyrzucanym powietrzem - możliwe zakrycie np. tekturą lub styropianem, by ciepło nie napływało do pomieszczenia) lub wywiercenia otworu w ścianie.
    http://www.klimatop.pl/pl-klimatyzatory-przenosne,84.html
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] Tsuda:[/cite]Inne rozwiązanie
    Tsuda-san, proponowałem alternatywne rozwiązania powyżej, ale okazało się, że
    klimatyzator mam już zakupiony i stoi.

    Nowy doklejony: 06.04.13 12:08
    [cite] Tsuda:[/cite]wystawienie rury wyrzutowej,
    Możesz doprecyzować?
    [cite] Tsuda:[/cite]możliwość schładzania pomieszczeń, w których niemożliwe jest oszpecenie elewacji jednostką zewnętrzną klimatyzatora typu split
    Tu jest możliwe oszpecenie, problemem jest brak zgody. Zresztą oszpecenie, to parametr bardzo subiektywny. Czasem coś jest dla jednych oszpeceniem, a dla innych to samo będzie upiększeniem.
    [cite] Tsuda:[/cite]łatwe odprowadzenie wykroplonej wody w modelach DESA (razem z usuwanym powietrzem i/lub do zbiornika),
    No to "i" czy "lub"? Trzeba się zdecydować. Marketingowa gadka-szmatka. Wykroploną wodę należy okresowo wylewać ze zbiorniczka. Średnia przyjemność.
    [cite] Tsuda:[/cite]skraplacz i parownik umieszczone w jednej obudowie powodują większy hałas
    Umieszczenie skraplacza i parownika w jednej obudowie nie powoduje zwiększenia hałasu. Zresztą, zarówno skraplacz, jak i parownik, to są wymienniki ciepła, które nie mają ruchomych elementów mechanicznych (to są rurki z lamelami, tj. takimi blaszkami zwiększającymi powierzchnię wymiany ciepła, w których jest czynnik ziębniczy). Źródłem hałasu w klimatyzatorze jest sprężarka i wentylator.
    [cite] Tsuda:[/cite]konieczność postawienia na podłodze (zajęcie około 0,5m2 powierzchni),
    Nieprawda. Można to postawić gdziekolwiek, na krześle, stole, szafce, regale, parapecie.
    [cite] Tsuda:[/cite]konieczność pozostawienia uchylonego okna (aby wyprowadzić przez nie rurę z wyrzucanym powietrzem - możliwe zakrycie np. tekturą lub styropianem, by ciepło nie napływało do pomieszczenia)
    No, myślę, że to ostatnie szczególnie spodoba się pani Alexis. Jestem również przekonany, że takie okno z wybitą szybą i kawałkiem tektury lub styropianu w żadnym razie nie oszpeci elewacji.

    A dlaczego nie napisałeś, że taki klimatyzator przenośny pobiera powietrze z pomieszczenia i, że musi do lokalu w to miejsce napłynąć świeże, gorące powietrze z zewnątrz, które dodatkowo trzeba schłodzić, a więc zużyć dodatkową moc chłodniczą na ciepło jawne i utajone (wytrącenie wilgoci)? Nie jest to ani wada, ani zaleta?

    Pozdrawiam

    Nowy doklejony: 06.04.13 12:13
    Alexis, poszedłbym tym tropem:
    [cite] Zarządca:[/cite]Powieszenie reklamy czy szyldu nie stanowi przeznaczenia nieruchomości wspólnej, szczególnie w sytuacji, gdy obiekt nie jest wyłącznie mieszkalny a szyld czy reklama nie naruszają konstrukcji budynku i nie uniemożliwią lub nie utrudniają korzystania z nieruchomości wspólnej i innych lokali. Do takiej właśnie konstatacji doszedł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 17.03.2009 roku (sygn. akt: I ACa 149/09) , zresztą podzielił w tym względzie pogląd Sądu I Instancji.
    Wprawdzie klimatyzator to nie reklama (chyba, że reklama jego producenta), ale... można spróbować.
    Komentarz edytowany czajnik5
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]
    [cite] Tsuda:[/cite]wystawienie rury wyrzutowej,
    Możesz doprecyzować?
    czjniczku5 więcej pary nie pogrążaj sie jako fachowiec ...
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]więcej pary nie pogrążaj sie jako fachowiec ...
    Chodzi o więcej pary do wystawienia rury wyrzutowej? Ile trzeba pary, żeby fachowo wystawić rurę?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    [cite] czajnik5:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]więcej pary nie pogrążaj sie jako fachowiec ...
    Chodzi o więcej pary do wystawienia rury wyrzutowej?
    Ile trzeba pary, żeby fachowo wystawić rurę?
    każdy daje więcej pary tam gdzie mu kontekstu zabraknie ...takie rozwiązanie siłowe ...
    niektórzy fachowcy to potrafią ...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czajnik5: Chodzi o więcej pary
    Oczywiście, liczy się każdy oddech... :wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Jakiej spółdzielni i po co tam poszłaś?

    Na montaż klimatyzatora we własnym lokalu nie musisz mieć żadnej zgody.

    Co tu za banialuki wypisujesz ... każda ingerencja w części wspólne = uchwała ogółu właścicieli lokali ...
    Każdy klimatyzator musi mieć wyrzut powietrza na zewnętrze lokalu ...

    We wspólnocie nie działają zasady "Wolnoć Tomku w swoim domku "....

    Co ma klimatyzator z częściami wspólnymi???:shocked:

    Kuba, nie kompromituj się.
    Poczytaj i ZROZUM te lektury:

    lektura 1
    lektura 2
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda-san,

    mój komentarz nie jest zasadniczo do Ciebie, raczej do autorów tej informacji, do której podałeś odnośnik. Mam nadzieję, że się nie gniewasz na mnie za bardzo.

    Ale wspomnę przy tej okazji i uczulam - bardzo proszę stosować zasadę ograniczonego zaufania w odniesieniu do tego, co mówią nam sprzedawcy.

    Pozdrawiam.
    Yoroshiku Onegai Shimasu.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak wiem czajniku, też uważam, że łatwe odprowadzenie wykroplonej wody to raczej wada niż zaleta i nie ma to jak cisza pracy sprzętu typu split.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda: Tak wiem czajniku
    Myślałem, że Pan Tsuda odpowie Czajnikowi5 tak: Dozo yoroshiku onegai-shimasu :wink:
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ウォレスと結婚するつもり
    エアコンが無ければ、最近の人々は生活できない。
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Jeśli nie masz klimatyzacji i zamiaru poślubić Wallace,
    w dzisiejszych czasach ludzie nie mogą żyć.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda: ウォレスと結婚するつもり
    エアコンが無ければ、最近の人々は生活できない。
    KubaP: Jeśli nie masz klimatyzacji i zamiaru poślubić Wallace, w dzisiejszych czasach ludzie nie mogą żyć
    Skąd KubaP zna japoński... ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z translatora?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dr Google napisał (po przetłumaczeniu na japoński i z powrotem):

    Większość ludzi, musi być teraz wyświetlane w sądzie to. Potrzeba ta wynika z różnych przyczyn. W związku z tym, w zależności od wielkości, obecne w słuchu.
    Procedury w Polsce, oferujemy szereg działań niezbędnych kompetencji i że różni się od sytuacji w ten sposób. Odniesienia mogą być otrzymane z nich jest to niemożliwe.
    Jednak przed pójściem do sądu i będzie wygląd naszej firmy, z kilku powodów, istnieje kilka podstawowych zasad, które powinieneś wiedzieć.
    W szczególności godności sąd kraju jest dla ludzi, ale sędzia rozpoznający sprawę, reprezentuję tylko siebie.
    Tak więc, każdy sędzia, trzeba będzie dostosować się do znaczenia tego.
    Te zasady, to absolutna istotą godną zachowania i skorygować w sądzie.


    Cytat z klasyka - "Jak zachować się w sądzie" : )

    Gdyby ktoś miał wątpliwości, poniżej tekst źródłowy:

    Jak się zachować w sądzie


    Większości ludzi zdarzyło się, lub zdarzy się konieczność stawienia się w sądzie. Konieczność ta może wynikać z różnych przyczyn. Od tej przyczyny, zależy charakter, w jakim będziemy występować w sądzie.
    Polskie procedury przewidują wiele różnych sytuacji procesowych, a co za tym idzie różnych obowiązków i wymaganych sposobów zachowań. Nie sposób ich nawet wyliczyć.
    Jednakże niezależnie od przyczyny jaka powoduje nasze stawiennictwo w sądzie, jest kilka podstawowych zasad, które trzeba znać.
    Sądy są dla ludzi, ale sędzia orzekający w sprawie nie reprezentuje tylko siebie a przede wszystkim Majestat Rzeczypospolitej.
    W związku z tym, każdy sędzia wymaga zachowania odpowiednio dostosowanego do powagi tego faktu.
    Przedstawione poniżej zasady są absolutną esencją prawidłowego i godnego zachowania się przed każdym sądem.



    KubaP - mój geniuszu! Mów mi jeszcze! Twoje teksty są jak balsam kojący obolałą duszę!

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czajnik5: Mów mi jeszcze! Twoje teksty są jak balsam kojący obolałą duszę !
    KubaP, nie pozostaje ci nic innego jak po prostu dać słuszny i kojący głos.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    <iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/VCH6n-OGSJA"; frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Czajnik5: JEDYNY MOŻLIWY KOMENTARZ
    Dla mnie mucha nie siada... :bigsmile:
  • Opcje
    TomronTomron Użytkownik
    Jakie macie u siebie urządzenia w blokach?
  • Opcje
    Marcin43Marcin43 Użytkownik
    Samsung WindFree Comfort, 3.5 kw, pokój 22m, ale otwarty (nie aneks, a po prostu nie ma zamykanych drzwi, klima naprzeciwko tego 'otworu wejsciowego'). Cichy, a funkcja WindFree super się sprawdza. A jesli chodzi o firmę do montażu, polecam kontakt z nimi https://klimatyzacja-rzeszow.pl/ W firmie mają spore doświadczenie i powinni dobrać odpowiednie urządzenie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.