uchwały wspólnoty, rejestracja wspólnoty w sądzie
monia1
Użytkownik
...:smile:Witam miło--to ważne dla mnie pytania czy zna ktoś na nie odpowiedź??? Pytanie -Co mówi prawo jeśli wspólnota nie jest prawnie zalegalizowana sądownie??? Czy można posługiwać się w takim wypadku pieczątką? Czy w takim też wypadku można dłużnika powołać do sądu?..Pozdrawiam monia1
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
(powyżej 7-miu lokali ) podejmowane są większością głosów ( a nie jednogłośnie ) .
W małej wspólnocie wszystkie uchwały podejmowane są jednogłośnie , zgodnie z przepisami KC .
Art. 16 UWL
1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
Art. 22
1. ...
2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
1. ...
7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
Art. 23
1. ...
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Oczywiście w niektórych sprawach pozwanie właściciela lokalu stanowi czynność przekraczającą zarząd zwykły - np. roszczenie o którym mowa w art. 16 uwl
(żądanie sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości).
O tym, czy wspólnota jest "mała", czy "duża" decyduje liczba lokali, a nie liczba właścicieli.
..pisałam wyrażnie wyżej --płacimy tylko za dostarczane ciepło do mieszkań---nie ma w tym innych opłat np. czynsz remontowy itp..
Wy już jesteście wspólnotą, od wykupienia pierwszego lokalu. Do działania wystarczy powołać zarząd (jeżeli macie w sumie więcej, niż 7 lokali).
Niezależnie od ilości lokali, wszystkie wspólnoty muszą przestrzegać prawa, a więc muszą wyrobić sobie REGON w Urzędzie Statystycznym, założyć konto w banku i uzyskać NIP w Urzędzie Skarbowym. Te sprawy załatwia zarząd wspólnoty. Pisałaś, że macie zarząd - czy była na to uchwała, przyjęta większością udziałów? Tak. Chociaż w dzisiejszych czasach pieczątki nie odgrywają już takiej roli, jak kiedyś. W zasadzie żaden przepis prawa nie wymaga posiadania pieczątki przez wspólnotę. W jakim przypadku?
Tak, możecie pisemnie wezwać dłużnika do zapłaty a następnie wystąpić do sądu rejonowego z pozwem o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Robi to zarząd, nie jest do tego potrzebna uchwała.
Jak rozliczacie finanse? Pisałaś, że wspólnota płaci rachunki za prąd i energię elektryczną. Czy macie już konto w banku? Kto prowadzi księgowość wspólnoty? Czy co roku (w terminie do końca marca) są zwoływane zebrania w celu rozliczenia ubiegłego roku, oceny działalności zarządu i przyjęcia planu gospodarczego na następny rok?
Przeczytaj koniecznie ustawę o własności lokali - od deski do deski: http://www.zarzadca.pl/content/view/12/29/
Nigdy nie mieliście żadnego zebrania?
Kto powołał zarząd?
Wszystkie podstawowe przepisy są w ustawie o własności lokali - linka już podałem.
Regon i NIP możecie załatwić w każdej chwili, za to się nie płaci.
Za brak Regonu i NIP-u grozi kara grzywny.