połączenie wspólnot
ZiD
Użytkownik
Połączyły się wspólnoty.Powstała z połączenia wspólnota przejęła wszelkie zobowiązania wspólnot łączonych wynikające z udzielonej uchwałą uchwałą w obecności notariusza gdzie została udzielona zgoda na zmianę przeznaczenia,adaptację i sprzedaż części nieruchomości wspólnej budynku stanowiącego strych 400 m kwadr. inwestorowi.Za zgodą na scalenie uzyskano 100 % akceptacji właścicieli.Natomiast druga uchwała dot. części adaptacji strychu we wspólnocie ktora się przyłączyla nie zgodził się jeden właściciel z małymi udziałami
pytanie :czy zatem należy rozumieć,że większośc udziałów zdecydowała o podjęciu uchwały.?
-jeżeli dojdzie do podpisania umowy przedwstępnej jak można się zabezpieczyć zapisami,by inwestor nie zrujnował mieszkania właścicielowi który mieszka pod /w przyszłości adaptowanym strychem/ proszę o możliwie wyczerpującą odpowiedz
pytanie :czy zatem należy rozumieć,że większośc udziałów zdecydowała o podjęciu uchwały.?
-jeżeli dojdzie do podpisania umowy przedwstępnej jak można się zabezpieczyć zapisami,by inwestor nie zrujnował mieszkania właścicielowi który mieszka pod /w przyszłości adaptowanym strychem/ proszę o możliwie wyczerpującą odpowiedz
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
W małej wspólnocie konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli.
Odnośnie dużej - moim zdaniem oczywiście większości, a to na mocy art. 22 ust. 2 pkt. 5:
"udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego".
Nie mniej jednak można się spotkać również z poglądem, jakoby czynność rozporządzająca powstałym lokalem skutkująca zmianą wielkości udziałów poszczególnych właścicieli wymagała zgody wszystkich właścicieli nawet w dużej wspólnocie.
Odnośnie zabezpieczeń - należy się przyłożyć i porządnie przygotować umowę, określić w niej np. możliwość wypowiedzenia, gdy inwestor będzie niszczył mienie sąsiada (to bardzo skuteczny sposób), ponadto dobrą formą zabezpieczenia jest kaucja.
https://forum.zarzadca.pl/ekspert_radzi/2/zgoda-wlascicieli-na-sprzedaz-nieruchomosci-wspolnej-powstalej-w-wyniku-przebudowy
Czy na sprzedaż nieruchomości wspólnej powstałej w wyniku przebudowy (art. 22 ust. 3 pkt.5) właściciele lokali tworzący tzw. dużą wspólnotę winni wyrazić większością głosów, czy też wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli. Ten sam problem dotyczy sprzedaży gruntu po dokonaniu podziału – czy do sprzedaż gruntu po dokonaniu podziału konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli gruntu, czy uchwała większości właścicieli lokali?
Czy dobrze rozumiem: kolejne pytanie dotyczy kwestii - czy należy się Pani rekompensata za zmniejszenie udziału w nieruchomości wspólnej.
Połączenie nieruchomości zabudowanych wymagało zmiany wielkości udziałów z uwagi na zmianę powierzchni użytkowej. Skoro doszło do tego, to musiała Pani wyrazić zgodę. Zatem wyraziła Pani jednocześnie zgodę na zmniejszenie swojego udziału.
Odnośnie zwiększenia udziałów, to nie mogło do tego dojść wskutek połączenia nieruchomości, albo były wcześniej nieprawidłowo naliczone, albo obecnie.
powierzchnia lokalu 42,20 ,a moja działka miała przed połączeniem 207 m kw udział 0,2173
pozostali mają liczone następująco np.41,41 m kwadr do 1456 udział 0,026 a jest na ''mojej działce''
następny 41,07 m kwadr do 1456 udział 0,028 na działce drugiej
następny 38,84 do 1456 udział 0,026 na działce drugiej
nastepny 40,96 do 1456 udział 0,028 na działce drugiej
te 4 lokale były na działce o pow 411 m kw mimo iż jeden 41,41 znajduje się na ''mojej działce''
czyli jak są liczone skoro 194,22 pow.użytkowa podczas wyodr.+ 1250,83 pow.uzytk podczas wyodrębn = 1445,05 ?
Nic z tego nie rozumiem
wszystko od początku do końca gmina przeliczała wg swoich wymyślonych zasad
Jeżeli Twój lokal to 42,20 to udział wynosi: 42,20 m kwadr do 1456 udział 0,029