Czy dopuszczalna jest UNIA WSPOLNOT?
jadharwa
Użytkownik
Czy w prawie polskim jest dopuszczalna UNIA WPOLNOT?Sa dwie nieruchmości w ktorej własciciele kazdej z nieruchomości maja swój udział do 1.Koszty liczone sa razem/nawet co ,gdzie sa dwa gazomierze i rózne zuzycia??
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Zarządcę przymusowego odradzam - później będziecie mieli problem z pozbyciem się go. Odwołajcie obecny zarząd i powołajcie nowy, tak będzie lepiej.
Co do kserowania:
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2008 r., I ACa 1382/07
W doktrynie prezentowane jest stanowisko, że prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, skorelowane jest z prawem kontroli działalności zarządu przez każdego właściciela, wynikającym z art. 29 ust. 3 ustawy.
Niewątpliwie prawo kontroli zostało sformułowane w ustawie bardzo szeroko i bezspornie obejmuje swoim zakresem wszelkie działania i czynności zarządu lub zarządcy, związane z zarządzaniem wspólną nieruchomością. Wątpliwości może budzić natomiast sam sposób wykonywania tego prawa przez właścicieli poszczególnych lokali. Z pewnością przysługuje im prawo żądania informacji i sprawozdań dotyczących stanu majątku wspólnoty i wyjaśnień w kwestiach związanych z zarządem nieruchomością wspólną. Chodzi tu o prawo do uzyskania informacji ustnych i pisemnych, prawo osobistego lub z udziałem upoważnionej przez siebie osoby przeglądania wszelkich ksiąg i dokumentacji, prawo otrzymania lub sporządzenia kopii tych dokumentów (por. R. Dziczek - Własność lokali - Komentarz wydanie 4 s. 201 i J. Kozińska - Środki kontroli działalności zarządu i zarządcy według ustawy o własności lokali - St. Prawn. 2003, nr 3 s. 121). (...)
Sąd Apelacyjny uznaje, iż uchwała nr 9/2006 w części zmieniającej § 12 pkt 3 lit c statutu poprzez uszczegółowienie prawa członka wspólnoty do kontroli działalności zarządu oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej wspólnoty i nieruchomości wspólnej na skutek dodania tekstu: "bez prawa kserowania. Kontrola działalności zarządu odbywa się po uprzednim zawiadomieniu na 14 dni przed datą kontroli" jest sprzeczna z art. 27 i art. 29 ust. 3 ustawy. Obowiązujące przepisy ustawy o własności lokali nie stanowią podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną. Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu. W praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych powstaje problem pogodzenia wykonywania przez właściciela czynności kontrolnych z czynnościami związanymi z zarządem nieruchomością. Niewątpliwie prawo właściciela powinno być wykonywane w sposób rozsądny. Nie może ono utrudniać ani tym bardziej uniemożliwiać normalnych czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością. Dlatego w uchwale dotyczącej tej kwestii należy zdefiniować kryteria dostępu do dokumentacji, stanowiące skuteczny środek zapobiegawczy wobec zjawisk ewentualnego pieniactwa
http://www.zarzadca.pl/content/view/611/94/
Możesz przejrzeć dokumenty na miejscu i zrobić cyfrowe fotki - nie narazisz wspólnoty na koszty, a fotokopia dokumentu jest odpowiednikiem odpisu czy notatek, do których zawsze masz prawo.
A dodatkowo zatrudnić sprawdzonego zarządcę do pomocy? To dużo lepsze rozwiązanie: osiągasz ten sam efekt, a nadal sprawy wspólnoty są pod kontrolą właścicieli. Z zarządcą przymusowym jest zupełnie inaczej - taki stan trwa całe lata i wspólnoty nie mogą się wyzwolić spod jarzma, w jakie same się wpakowały. Właściciele nie mają wielkiego wpływu na decyzje, a ponoszą wszelkie skutki finansowe, dodatkowo płacą wynagrodzenie przymusowemu zarządcy. Takie wyjście to powinna być naprawdę ostateczność.