drzwi do mieszkania

nowanowa Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Budynek w którym jest WM był wybudowany w 1950r. Wszystkie drzwi do poszczególnych mieszkań są otwierane do mieszkania. Drzwi na klatkę schodową zostały ostatnio wymienione i otwierają się na zewnątrz budynku. Jedna z właścicielek mieszkania w trakcie remontu swojego mieszkania wymieniła drzwi na nowe, które otwierają się na zewnątrz. Klatka schodowa jest wąska i na każdym piętrze są trzy mieszkania i nie ma miejsca. Czy są jakieś przepisy prawne regulujące kwestie kierunku otwierania drzwi. Jakie są sankcje prawne w przypadku złego zamontowania drzwi.

Komentarze

 • Opcje
  adabadab Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie  § 236. 1. Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej, zwanymi dalej "drogami ewakuacyjnymi".

  2. Ze strefy pożarowej, o której mowa w ust. 1, powinno być wyjście bezpośrednio na zewnątrz budynku lub przez inną strefę pożarową, z zastrzeżeniem § 227 ust. 5.

  3. Wyjścia z pomieszczeń na drogi ewakuacyjne powinny być zamykane drzwiami.

  4. Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z budynku przeznaczonego dla więcej niż 50 osób powinny otwierać się na zewnątrz. Wymaganie to nie dotyczy budynku wpisanego do rejestru zabytków.
 • Opcje
  nowanowa Użytkownik
  edytowano listopada -1
  To rozporządzenie nie mówi jak powinny być otwierane drzwi do mieszkania. Jest tylko o drzwiach ewakuacyjnych, które muszą się otwierać na zewnątrz budynku.
 • Opcje
  adabadab Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Rozporządzenie nie określa dozwolonego sposobu otwierania drzwi poza stwierdzeniem:

  "Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji".

  Jeżeli otwieranie drzwi na zewnątrz z mieszkania ogranicza drogę ewakuacji (np ogranicza możliwość ewakuacji z sąsiedniego mieszkania) to jest to równoznaczne z naruszeniem przepisów tego rozporządzenienia.
 • Opcje
  eedoeedo Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Adab! bardziej odpowiednim jest tu przepis odnoszący się do wymogów szerokości poziomych dróg ewakuacyjnych. Szerokość nie może wynosić mniej niż 1,4 m a skrzydła drzwi, stanowiących wyjście na drogę ewakuacyjną, nie mogą, po ich całkowitym otwarciu, zmniejszać wymaganej szerokości tej drogi - czyli po otwarciu drzwi przejście nie może wynosić mniej niż 1,4 m - § 242.4 rozporządzenia

  Do Nowa: proszę sprawdzić czy po otwarciu drzwi zachowane jest minimum 1.4 metra swobodnego przejścia, jeśli nie - proszę zgłosić do swojego administratora-zarządcy i zapytać kto wydał na to zgodę.
 • Opcje
  nowanowa Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Dzieki za rady, skorzystałam z nich i właśnie pisze pismo do Zarządcy budynku.
 • Opcje
  ChudyChudy Użytkownik
  edytowano listopada -1
  jedna uwaga:
  zgodnie z rozporządzeniem dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób
  par.242.2 rozporz.
 • Opcje
  andreksandreks Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Ja mysle ze sprawa dotyczy zawezenia spocznika ewakuacyjnej klatki schowej, ponize minimalnego wymiaru co najmniej 1,5 m !!!
 • Opcje
  ChudyChudy Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Nie, zawężenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej może być albo 1,2m albo 1,4m - jedna z dwóch - 1,4m bedzie gdy sąsiadów powyżej "zawężenia" będzie mniej niż 20-tu.
 • Opcje
  MarikaMarika Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Witam. A ja mam pytanie dotyczące drzwi klatki schodowej (wejściowych). Kilka lat temu zostały one zamontowane tak, że otwierają się do wewnątrz klatki schodowej. Na moją uwagę do Administracji wspólnoty dostałam odpowiedź, że jeśli liczba mieszkańców nie przekracza jakieś ilości (nie pamiętam teraz ile osób dokładnie, chyba 50) to przepisy nie są istotne (wynika z tego, że jak poniżej 50 osób to kit z nimi w razie pożaru). Gdyby nastąpiło niebezpieczeństwo drzwi ciężko będzie otworzyć, mogą się zakleszczyć.. dziś mam zebranie Wspólnoty. Jak zmusić Administrację do zmiany drzwi? Jakieś przepisy prawa? Pomocy:)
 • Opcje
  BibaBiba Użytkownik
  edytowano listopada -1
  A te nowe drzwi sąsiadki naprawdę , aż tak przeszkadzają ? Bądźmy trochę bardziej wyrozumiali. Rozumiem , że klatka schodowa jest wąska, ale przecież sąsiadka nie ma ich otwartych 24h/dobę .:confused:
 • Opcje
  borowskiborowski Użytkownik
  Poradźcie jakie drzwi? Rodzice mają ciemne z MDF-u i się obijają na biało, więc pomyśleliśmy o drewnianych. Dwa razy droższe (jeśli nie wiecej), ale za to trwalsze. Natomiast teraz siostra po 3-4 latach użytkowania mówi, że ich drewniane także się niszczą. Czy warto zatem przepłacać? Jakiego typu odbojniki drzwiowe się sprawdzają? https://uchwytymeblowe24.pl/odbojniki-drzwiowe Tak aby drzwi nie obijały ściany.
 • Opcje
  Grafen2Grafen2 Użytkownik

  Sąd: mała klatka schodowa - drzwi muszą otwierać się do środka
  Jeśli klatka schodowa jest mała, drzwi wejściowe do mieszkania muszą otwierać się do środka, by nie blokować sąsiadów i drogi przeciwpożarowej.
  https://www.rp.pl/nieruchomosci/art10497051-sad-mala-klatka-schodowa-drzwi-musza-otwierac-sie-do-srodka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.