Administrowanie bez umowy
1976
Użytkownik
witam
Mam pytanie czy jednostka organizacyjna gminy może administrować nieruchomością wspólnoty (mała) bez umowy?
I jeszcze jedno czy jeden z właścicieli może cofnąć pełnomocnictwo udzielone administratorowi uchwałą wszystkich właścicieli.
Mam pytanie czy jednostka organizacyjna gminy może administrować nieruchomością wspólnoty (mała) bez umowy?
I jeszcze jedno czy jeden z właścicieli może cofnąć pełnomocnictwo udzielone administratorowi uchwałą wszystkich właścicieli.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jednak jeżeli wspólnota jest zainteresowana zawarciem umowy o zarządzanie w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami - wymóg formy pisemnej jest bezwzględnie obowiązujący.
Czy w umowach o wyodrębnieniu własności lokali znajdują się jakieś zapisy dotyczące sposobu zarządu nieruchomością wspólną?
Odpowiadając na drugie postawione pytanie - w przypadku podjęcia uchwały o udzieleniu pełnomocnictwa - to wspólnota jako ogół udzieliła a nie poszczególni właściciele. Właściciele oddali jedynie swoje głosy w sprawie. Zatem nie można skutecznie cofnąć pełnomocnictwa, ponieważ wymaga to współdziałania ogółu właścicieli w formie uchwały ( w przypadku małej wspólnoty - wymaga zgody wszystkich).
Jednak właściciel może w wyjątkowych sytuacjach wycofać swój głos, zastosowanie tutaj mają przepisy o wadach oświadczeń woli kodeksu cywilnego (np. błąd, podstęp, etc.).
Nie w umowach nie ma określonego sposobu zarządu nieruchomością wspólną.
Obecny administrator unika słowa -zarządzanie (odpowiedzialność zawodowa??) więc w grę wchodzi jednie umowę o administrowanie.
art. 202 stanowi, że każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną, art. z art. 209 kodeksu cywilnego natomiast upoważnia właściciela do podejmowania czynności zachowawczych.
Administrujący unika tego słowa, bo brak umowy na piśmie - a tylko taka umowa jest umową o zarządzanie w rozumieniu ugn.
W jaki sposób tłumaczy swoje umocowanie administrujący?
Zresztą w dużej wspólnocie to zazwyczaj również czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu ( w zależności od zakresu umowy).
Ponadto, zarząd nie może bez upoważnienia właścicieli ustalić wynagrodzenia zarządcy. Zawsze sprowadza się to jednak do uchwały w przypadku dużej wspólnoty lub zgody wszystkich w małej.
Jak rozumiesz pojęcie administrowania nieruchomością?
Skorzystaj z wyszukiwarki.
Ale wracam do tego że to ma być umowa o administrowanie.Czy w tej sytuacji ma zastosowanie ten sam przepis,w myśl wyroku SN z 19.01.2006 IV CK 343/05 ?
Jeśli tak to jak ma się do tego W moim przekonaniu sposób sprawowania zarządu się nie zmienia.
Jednakże, gdy administrujący dysponuje rachunkiem bankowym, dokonuje płatności, czy, np. zawiera umowy w imieniu wspólnoty, to mamy do czynienia z taką zmianą.