Właściciel lokalu użytkowego a opłaty

NIKI49NIKI49 Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam i pozdrawiam !

Jestem administratorem kilku wspólnot mieszkaniowych i mam problemy z którymi nie jestem w stanie sobie poradzić.
1. Członkiem wspólnoty jest właściciel sklepu , który nie korzysta z klatki schodowej budynku - ma oddzielne wejście , oddzielne zasilanie wodne , kanalizacyjne oraz nie zależne ogrzewanie . Członkowie zebrania wspólnoty podjęłli uchwały dotyczące ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną , lecz właściciel sklepu twierdzi , że takich stawek jak pozostali właściciele nie będzie ponosił ponieważ on nie korzysta z niczego a na wynagrodzenie dla administrator może zapłacić tylko 30% stawki kosztów z tego tytułu. Drugą kwestią jest płacenie stawki na fundusz remontowy - dotyczy to łożenia na remonty klatki schodowej i wyposażenia w instalację wod - kan i gaz z których nie korzysta . Jak traktować takiego właściciela.

Drugim problemem jest rozliczanie najemców gminy .
W pewnym okresie czasu uzgodniłem z Szefostwem ADM -TBS , że będę rozliczał najemców gminy z mediów (woda ,CO, ścieki i nieczystości stałe , lecz od samego początku najemcy wyłamują się z płacenia wspólnocie należności za zużyte media .
W związku z taką sytuacją zrezygnowałem z dalszego rozliczania najemców informując Zarząd ADM -TBS o swojej decyzji.
W odpowiedzi otrzymałem pismo w którym poinformowano mnie , że (zarządca - administrator otrzymuje wynagrodzenie za pełne czynności administracyjne w tym również na naliczanie zaliczek i rozliczanie kosztów świadczeń wszystkich mieszkańców zarządzanych w tych budynkach .) cytat dosłowny .Ja chcę powrócić do poprzedniego sposobu rozliczania tj. aby najemcy dokonywali wpłat za media do ADM a ja obciążam ADM rachunkami za zużyte media . Nadmieniam , że do tej pory najemcy otrzymywali od wspólnoty upomnienia dotyczące zaległości . Wydaje mi się że wspólnota rozlicza się z właścicielami a nie najemcami . Właściciel lokalu ma obowiązek rozliczania się z najemcą a w tym układzie właścicielem lokalu jest Gmina reprezentowana przez ADM - TBS.
Proszę o wyjaśnienie
Z poważaniem Ludwik Bielas

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2009
    Witamy na forum,
    1) każdy właściciel, zgodnie z brzmieniem art. 12 uwl, ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
    Odpowiada temu obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania proporcjonalnie do posiadanego udziału. Jeżeli właściciel lokalu użytkowego odmawia płacenia w określonej uchwałą wysokości, proszę wystąpic do sądu o z powództwem o zapłatę, wzór pozwu znajduje się na stronie czasopisma;
    http://www.zarzadca.pl/content/section/16/87/
    2) zarządza Pan nieruchomością wspólną a nie lokalami poszczególnych właścicieli, proszę rozliczac gminę, najemcy, mieszkańcy nie są przecież dla Pana stroną;
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    mariamaria Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, czytając to forum dowiedziałam się że powinniśmy do lokali użytkowych zaliczyć też piwnice i pobierać za nie opłaty na fundusz remontowy i zarządowy ,rozumiem że powinnam od nowa naliczyć opłaty i od 1 maja powiększyć opłaty o metraż piwnic stanowiących własność właścicieli lokali.Tylko nie wiem co na to właściciele czy to zaakceptują,czy to jest czynność zwykłego zarządu i mogę to naliczyć sama.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli piwnice stanowią przedmiot odrębnej własności właściciele powinni dokonywać za nie opłat na rzecz wspólnoty.
    Proszę sprawdzić w księdze wieczystej lub w aktach notarialnych czy piwnice te są "przypisane" do lokali poszczególnych właścicieli - jeżeli tak, to właściciele mają odpowiednio większy udział w nieruchomości wspólnej (liczony od powierzchni lokalu oraz piwnicy). Nie wiem jakie Państwo podjęliście uchwały- dlatego proponuję zwołać zebranie, aby tę sprawę wyjaśnić, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień. Tak , jest to czynność zwykłego zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proponuję naliczać zaliczki nie "od metra", lecz według udziału, tak, jak ustawa nakazuje rozliczać koszty pomiędzy właścicieli.

    Jeżeli każdy właściciel lokalu ma jedną piwnicę i każda piwnica ma taką samą powierzchnię, to "doliczenie" powierzchni piwnic do powierzchni użytkowej lokalu nie zmieni ani wielkości udziałów, ani proporcji między poszczególnymi właścicielami (a tylko taki wynik będzie rzutował na zmianę wysokości zaliczek).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.