Remont mieszkania przez Najemcę i podwyższka czynszu przez Wynajmującego

beankabeanka Użytkownik
Witam,
mam do czynienia z niżej opisaną sytuacją:

Najemca wyremontował łazienkę (bez zgody właściciela), a Wynajmujacy (właściciel) podwyższył czynsz ze wzgledu na zwiększenie standardu mieszkania. Sytuacja miała miejsce X lat temu. Najemca nie jest w stanie udokumentować poniesionych kosztów i nie jest w stanie wskazać czasu remontu swojego mieszkania. Domaga się jednak obniżenia czynszu i zwrotu, jego zdaniem, niesłusznie naliczonej podwyżki za wszystkie te lata.
Od czego należałoby zacząć? Czy Najemca ma szansę na zwrot pieniedzy za niesłusznie naliczony czynsz.

z góry dziękuję za odpowiedź

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy wynajmowany lokal wchodzi w skład publicznego zasobu mieszkaniowego?
    Z ustawy o ochronie praw lokatorów:
    Art. 6f. W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki wymienione w art. 6a-6e
    Przepisy ustawy odnośnie ulepszeń:
    Art. 6c. Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

    Art. 6d. Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.

    Art. 6e. 1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Jeżeli najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.

    2. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.
    Co do podwyższenia czynszu - zapoznaj się z ustawą o ochronie praw lokatorów: http://www.zarzadca.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=57&Itemid=29
    Bez dokładnej znajomości umowy najmu trudno się wypowiadać, bo ustawa przewiduje wiele różnych rozwiązań w zależności od warunków umowy.
    Art. 8a ust. 5 uopl
    W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 1, lokator może:
    1) odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 2, albo
    2) zakwestionować podwyżkę, o której mowa w ust. 4, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, na podstawie przepisów ust. 4a-4e, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.
  • Opcje
    beankabeanka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sytuacja dotyczy zasobu mieszkaniowego gminy

    Z mojej obserwacji wynika, że np. jeżeli Najemca przejął mieszkanie od gminy skadające się tylko z 2 pokoi i kuchni (bez łazienki) i po jakimś czasie sam podwyższył standard mieszkania przez wydzielenie z jednego pokoju łazienki, wówczas lokal nadal traktowany był jako mieszkanie o niższym standardzie (takim, jak w momencie przekazania przez gminę).
    Czy takie działanie jest prawidłowe? Czy wyremontowane mieszkanie (mimo tego, że przez Najemcę) powinno być potraktowane przez gminę jako mieszkanie o wyższym standardzie i czy w związku z tym również stawka czynszu powinna ulec zwiększeniu?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.