Podział kosztów ciepła

mgrochmgroch Użytkownik
Proszę o pomoc.W dużej wspólnocie cześć (40%) mieszkań sprzedanych reszta dewelopera puste oczekują na sprzedaż.Koszt ogrzewania i podgrzania wody wysoki bo w całości dzielony tylko na te mieszkania sprzedane.Czy możliwy i zgodny z prawem jest inny sposób podziału tych kosztów na mieszkania nie sprzedane chociażby części kosztów stałych dostawy,czy różnic pomiędzy wskazaniami liczników indywidualnych z licznikiem głównym.Dla jasności dodam że moc całkowita zamawiana jest tylko dla mieszkań sprzedanych.

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy indywidualne liczniki nie powinny być również założone w mieszkaniach nie sprzedanych? mnie się wydaje, że opomiarowane powinny być wszystkie mieszkania.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy możliwy i zgodny z prawem jest inny sposób podziału tych kosztów na mieszkania nie sprzedane

    W tej chwili ogrzewacie na własny koszt mieszkania puste. Czy uważasz, że to jest sprawiedliwie?
  • Opcje
    mgrochmgroch Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Wydaje się ze to niesprawiedliwe ale czy jest inne wyjście? Na najbliższym spotkaniu chcemy to zmienić ale zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami których nie znamy.Chcemy pojąc uchwałe o podziale kosztów stałych ciepła w/g udziałów ale czy nie zostanie zakwestionowana przez Sąd?Wszystkie mieszkania mają liczniki ale te niesprzedane nie wykazują zużycia.
    Komentarz edytowany mgroch
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A skąd wiecie, że nie wykazują?
    Koszty ciepła można rozliczać za m 2 powierzchni lokalu, jeżeli chcecie w/g udziałów, to trzeba też do tej powierzchni doliczać części przynależne, jak piwnice, ewentualnie garaże.
  • Opcje
    mgrochmgroch Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Na koniec każdego miesiąca liczniki są odczytywane.Czy można w sytuacji opomiarowania(każdy lokal ma oddzielny licznik)rozliczać ciepło z m2 lub z udziału a nie ze wskazań licznika?Czy taka uchwała nie zostanie wstrzymana przez Sąd?
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozliczenie ciepła i jego sposób musi być w regulaminie rozliczeń, jeżeli go nie macie to trzeba uchwalić.
    Wszystko co do rozliczeń ciepła znajdziesz w ustawie prawo energetyczne art 45.
    Możecie sami jako wspólnota przyjąć zasady rozliczeń, należy to do zarządu lub zarządcy.Mając taką sytuację jak wy, do chwili wykupienia wszystkich lokali, rozliczenie z m2 jest dla was bardziej korzystne.
  • Opcje
    SimsSims Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nikt nie zwalnia, żadnego ze współwłaścicieli, z opłat za dostawę mediów do budynków należących do wspólnoty. Mieszkania sprzedane należą do konkretnych właścicieli, mieszkania niesprzedane również (do developera). Ma on takie same obowiązki jak lokatorzy, którzy mieszkają. Musicie uchwalić regulamin rozliczania ogrzewania i dostaw ciepłej wody, którą przecież dostarcza ta sama kotłownia. Na te koszty składają się nie tylko koszty ogrzania Waszych mieszkań, ale także koszty przesyłu, cyrkulacji. Regulamin powinien zawierać podział kosztów na stałe i zmienne. Stałe to te, które należą do wszystkich i płacą wszyscy, niezależnie od tego, czy fizycznie zamieszkują w budynkach (abonament(?), przesył, cyrkulacja, ogrzanie części wspólnych- korytarze, klatki schodowe), zmienne to te, które obliczane są na podstawie wskazań ciepłomierzy. Koszty stałe i zmienne dzieli się procentowo, np.30% i 70% - to w przypadku budynków w pełni zamieszkałych. Może być jednak inny podział np. po 50% lub, jak w Waszym przypadku, proponuję odwrócić proporcje i zaproponować: dla dewelopera, który ma 60% udziałów właśnie w kosztach stałych 70 %, a w kosztach zmiennych (wg liczników) 30%. Koszty stałe płacone są przez wszystkich, przez mieszkających również, lecz dla Was będzie to już odciążenie, tym bardziej, że na pewno ogrzewacie puste mieszkania wokół waszego. Do kosztów zmiennych stosowane są jeszcze współczynniki redukcyjne w zależności od położenia lokalu w bryle budynku. Takie wspołczynniki powinny być zapisane w projekcie architektonicznym Waszych budynków; jeśli nie, musicie zlecić ich wykonanie.
    Przepraszam za długi wywód, mam nadzieję, że głębiej zainteresujecie się problemem. To są Wasze pieniądze. Musicie dokładnie przeczytać ustawę o własności lokali i ustawę Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. - tekst ujednolicony przez Biuro Prawne URE na dzień 11 marca 2010r. Pomocne będą także różne, stosowane regulaminy rozliczania ogrzewania, które znajdziecie w internecie wpisując hasło reulaminy wspólnoty lub regulaminy rozliczania ogrzewania.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Lokale sprzedane muszą być wyodrębnione a ich nowi właściciele wpisani do KW.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.