Dodanie do KRD

aslemaaslema Użytkownik
Czy Firma Administrująca budynkiem Wspólnoty Mieszkaniowej może dodać mnie do KRD za zaleganie z czynszem? Czy ewentualnie osoby z naszego zarządu mogą to zrobić? Ostatnie słyszałem, że przepisy w tym temacie się zmieniają i zarząd zaproponował taką właśnie uchwałę do przedyskutowania za zebraniu. Jak jest podstawa prawna takiego działania. Dziękuje z góry.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota może zawrzeć umowę z Krajowym Rejestrem Długów BIG SA, choć zdecydowanie odradzam. Rodzi to stałe koszty (comiesięczny abonament) zależne od ilości zgłoszonych dłużników, a nie daje spodziewanych korzyści.

    Żadne rejestry dłużników, tylko pozew o nakaz zapłaty i komornik.
    W ostateczności - egzekucja z nieruchomości (licytacja lokalu).
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owner dzięki za odpowiedź, ale w obecnej chwili to pytam z punktu widzenia właściciela mieszkania, który może zostać wprowadzony na taką listę, czy w obecnej chwili mogą to zrobić, czy nie powinno być najpierw sprawy sądowej?
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota może przekazać zobowiązanie do KRD, gdy:
    -łączna kwota zobowiązań konsumenta wynosi co najmniej 200 zł,
    -świadczenie jest wymagalne od co najmniej 60 dni,
    - upłynął co najmniej miesiąc od wysłania listem poleconym, na adres dłużnika, wezwania do zapłaty zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania do biura
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok dzięki za odpowiedź, rozumiem, że mogą to prawnie zrobić
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak mogą, muszą mieć umowę z KRD a gdy spełnione są trzy wymienione warunki
    to mogą przekazywać dane do KRD.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
    na interpelację nr 8585
    w sprawie wprowadzenia rozwiązań zapewniających ochronę przed zaległościami czynszowymi mieszkańcom lokali spółdzielczych, komunalnych, wspólnot mieszkaniowych i innych

    http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/26EEFC47
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak mogą, muszą mieć umowę z KRD a gdy spełnione są trzy wymienione warunki
    to mogą przekazywać dane do KRD
    Dodam tylko (bo też ostatnio próbowałam kogoś zgłosić), że mnie zaproponowano jednorazowe zgłoszenie dłużnika do KRD, tzn. bez comiesięcznego abonamentu, za 40 zł. Nie wiem, czy jest to jakaś promocja, ale trzeba pytać i drążyć, bo konsultant z KRD powiedział mi o tym dopiero jak odrzuciłam wszelkie inne opcje z abonamentem. Może się to komuś przyda.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy powiedział, jak długo jest ważny taki wpis?
    Moim zdaniem wpis do rejestru dłużników niczego nie rozwiązuje. Jeżeli dłużnik ma dochody, to trzeba windykować - komornik będzie miał z czego ściągnąć dług, wspólnota odzyska swoje pieniądze wraz z odsetkami. Jeżeli zaś dłużnik nie ma dochodów, to żaden KRD nie pomoże. Wspólnota poniesie dodatkowe koszty, a należnych pieniędzy i tak nie zobaczy.
    Pomijam już fakt, że niedogodności wynikające z wpisu w KRD dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie są wcale takie dotkliwe, bo łatwo je ominąć.
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy powiedział, jak długo jest ważny taki wpis?
    Nie dopytałam, bo stwierdziłam, że z tego nie skorzystam i złożę pozew, bo przede wszysytkim chodzi mi właśnie o odzyskanie pieniędzy, ale groźba wpisu zawarta w wezaniu do zapłaty czesto mobilizuje dłuznika i niezwłocznie spłaca swój dług - znam takie przypadki, choć mój dłuznik nie przejał się wcale.
    Pomijam już fakt, że niedogodności wynikające z wpisu w KRD dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie są wcale takie dotkliwe, bo łatwo je ominąć.
    Co do omijania, owner, to nie mam doświadczenia, na szczęście, ale ze słów konsultanta z KRD wynikało, że może to utrudnić szereg działań finansowych - np. wzięcie kredytu, podpisanie umowy z firmą telekomunikacyjną, itp., więc może nie jest takie ,,niegroźne" jak myślisz. Zależy to pewnie w dużej mierze od tego, czy potencjalny usługodawca dłużnika (bank czy inna firma) ma umowę z KRD i sprawdza swoich potencjalnych klientów.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zakup ratalny czy niewielki kredyt można załatwić przez babcię, szwagra czy kochankę - to nie problem. Telefony z abonamentem to przeżytek. Skutki wpisu w KRD są bardziej dotkliwe dla podmiotów gospodarczych (również osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą), ale dla "osób prywatnych" nie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    groźba wpisu zawarta w wezaniu do zapłaty czesto mobilizuje dłuznika i niezwłocznie spłaca swój dług - znam takie przypadki, choć mój dłuznik nie przejał się wcale.
    No widzisz: jeden się przejmie (chociaż moim zdaniem na wyrost), a drugiego to nie ruszy. Nie ma reguły. Co zrobić, jeśli dłużnik się nie przejmie? To taki straszak na niegrzeczne dzieci, ale jak trafisz na bardziej asertywne to poniesiesz koszty, a celu nie osiągniesz. Komornik jest skuteczniejszy (i bardziej opłacalny) - to nie straszak: jeśli jest z czego ściągnąć, to po prostu ściągnie, a wszelkie koszty doliczy dłużnikowi i ściągnie razem z koszulą.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Telefony z abonamentem to przeżytek.
    Ciekawa teoria ...
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a przy okazji... czy można wcisnąć do KRD Gminę?
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy powiedział, jak długo jest ważny taki wpis?
    Sprawdziłam. Wpis jest ważny do momentu zgłoszenia przez wierzyciela faktu odzyskania długu.

    a przy okazji... czy można wcisnąć do KRD Gminę?
    Można.
    jeden się przejmie (chociaż moim zdaniem na wyrost), a drugiego to nie ruszy
    Jasne, owner, ja liczyłam, że go ruszy, bo to właściciel lokalu użytkowego w naszej wspólnocie, ale nie ruszyło. Dodałam informację, żeby inni mogli ją ewentualnie wykorzystać. Co do utrudnień - tu mogą się wypowiedzieć, tylko ci, którzy mają/znają takie doświadczenia.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    mario1969mario1969 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mam pytanie? nasza wspolnota ma nakaz płatniczy i klauzulę wykonalnosci,jezeli wezmiemy komornika ,a on nie bedzie miał z czego sciagnac to sprawe umozy? dlug jest w granicy 4 tys.czy mozna podac do sądu o zajecie hipoteki?czy mozna odciac ciepłą wode i ogrzewanie? pozdrawiam
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    po co się martwisz na zapas? Pogadaj z komornikiem
    c.o. odciąć nie możesz, ciepłą wodę chyba tak - musi być zimna woda.
  • Opcje
    mario1969mario1969 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    komornik powiedział że jeżeli wskażemy zrodlo dochodu to on zajmie a jak nie to sprawe umozy.pozdrawiam
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym najpierw sprawdziła, jak ten dłużnik kiedyś płacił, może z konta bankowego?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mario1969:[/cite]komornik powiedział że jeżeli wskażemy zrodlo dochodu to on zajmie a jak nie to sprawe umozy.pozdrawiam
    Albo źle zrozumiałeś wypowiedź komornika, albo jest ona niepełna.
    Źródła dochodu to: wynagrodzenie za pracę, emerytura lub renta, dochód z działalności gospodarczej, z lokat, z operacji finansowych (gra na giełdzie, fundusze inwestycyjne itp.).

    Ale to nie są jedyne możliwe źródła zaspokojenia wierzyciela (wspólnoty). Możecie komornikowi wskazać ruchomości, np. samochód, meble, komputer, telewizor. Możecie wskazać rachunek bankowy dłużnika (pisała o tym koziorozka), wreszcie: mieszkanie (egzekucja z nieruchomości). Jeżeli nie znacie źródeł dochodu dłużnika, możecie zlecić komornikowi ()za dodatkową opłatą), by wezwał dłużnika do ich ujawnienia. O lokalu wspólnota wie na pewno, więc egzekucja z nieruchomości (licytacja lokalu) zawsze jest w zasięgu ręki.

    Każdy właściciel lokalu jest wypłacalny, ale nie każdy natychmiast i nie zawsze w sposób łatwy i szybki.

    Hipoteka przymusowa, o której pisał Zarządca w innym wątku, jest dobra jako zabezpieczenie spłaty długu - kieeedyś...
    Wtedy, gdy dłużnik zechce sprzedać mieszkanie. Jeśli nie ma takiego zamiaru, to hipoteka mu niestraszna.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co z dłużnikiem, który jest spadkobiercą,jednak nie występował do Sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku,jak też spadku nie odrzucił.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawsze można ujawnić majątek odziedziczony, jeśli masz pewność, że nikt więcej nie ma do niego prawa. Wniosek o stwierdzenie dziedziczenia robią w tej chwili notariusze od ręki za niewielką opłatą i nie musisz czekać na termin w sądzie.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE problem w tym,że dłużnik po prostu nie chce wystąpić z wnioskiem do Sądu o stwierdzenie spadku bo to jest mu na rękę. Nie dokonuje żadnych opłat za mieszkanie,powstałe zadłużenie jest na jego nieżyjącego ojca.Co w takiej sytuacji.?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co z dłużnikiem, który jest spadkobiercą,jednak nie występował do Sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku
    Jak nie występował, to nie jest spadkobiercą
    Jednak wm nie jest bezsilna. Nie tak dawno było
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/2199/dluznicy/
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest tzw.spadkobiercą ustawowym,gdyż w przewidzianym terminie/6 miesięcy/ nie odrzucił spadku. Masz rację że wm nie jest bezsilna,może bowiem wystąpić jako wnioskodawca o stwierdzenie przez Sąd nabycie przez kogoś spadku gdy ma w tym interes prawny. A ma.Tylko że do takiego wniosku Wspólnota musi dołączyć niezbędne załączniki takie jak:akt zgonu,odpisy aktu urodzenia spadkobiercy itp.Nie wiem czy Wspólnota może takie dokumenty uzyskać.A czas nagli.Ta osoba ma zadłużenie około 20 000.Nie nastąpiło przedawnienie roszczeń,są prawomocne nakazy zapłaty a klient jak nie płacił tak nie płaci.Dostawca ciepła do c.o chce Wspólnocie,, odciąć" centralne bo umowa jest zawarta ze Wspólnotą a nie z poszczególnymi właścicielami.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wojtek:[/cite]Jest tzw.spadkobiercą ustawowym,gdyż w przewidzianym terminie/6 miesięcy/ nie odrzucił spadku. Masz rację że wm nie jest bezsilna,może bowiem wystąpić jako wnioskodawca o stwierdzenie przez Sąd nabycie przez kogoś spadku gdy ma w tym interes prawny. A ma.Tylko że do takiego wniosku Wspólnota musi dołączyć niezbędne załączniki takie jak:akt zgonu,odpisy aktu urodzenia spadkobiercy itp.Nie wiem czy Wspólnota może takie dokumenty uzyskać.A czas nagli.Ta osoba ma zadłużenie około 20 000.Nie nastąpiło przedawnienie roszczeń,są prawomocne nakazy zapłaty a klient jak nie płacił tak nie płaci.Dostawca ciepła do c.o chce Wspólnocie,, odciąć" centralne bo umowa jest zawarta ze Wspólnotą a nie z poszczególnymi właścicielami.

    Przecież Sąd może te dokumenty zażądać bezpośrednio z USC.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz EDDI rację,ale żyjemy w tym samym kraju i wiesz jak w Polsce działają Sądy i inne instytucje.Będzie to trwało......zanim Sąd zgromadzi dokumenty,wyda orzeczenie,potem komornik itd.A klient jak nie ponosi opłat tak nie będzie ich ponosił.Ale rzeczywiście chyba nie ma innego wyjścia,jedynie trzeba prosić dostawców mediów aby uzbroiły się w cierpliwość,że zaległości wobec ich zostaną uregulowane jak tylko Wspólnota wyegzekwuje zadłużenie zgodnie z prawem od właściciela lokalu,który zalega z opłatami.Zastanawiam się czy Wspólnota nie może wystąpić przeciwko Zarządcy/naszą Wspólnotą zarządza takowy/ za zaniechanie,bo uważam,że jest też pewna wina Zarządcy,że nie reagował w odpowiednim czasie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    niektórzy nie spieszą się z egzekucją długu, bo odsetki ustawowe ich satysfakcjonują - im dłuższa zwłoka, tym kasy we wm więcej
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - tak jest u mnie.W kwietniu mijają 3 lata zalegania dłuznika z opłatami odsetki stanowią 1/3 długu ponad 2 tyś. zł.Po zebraniu marcowym składam pozew, myslę ,że nie będzie problemów z egzekucją. Ale tak jest jak jest we WM tylko jeden "rodzynek" i nie ma zatorów płatniczych.
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wojtek:[/cite](...)Tylko że do takiego wniosku Wspólnota musi dołączyć niezbędne załączniki takie jak:akt zgonu,odpisy aktu urodzenia spadkobiercy itp.Nie wiem czy Wspólnota może takie dokumenty uzyskać.(...).

    Miałem taki lokal w swojej WM. (właściciele zmarli) Prawnik umocowany pełnomocnictwem załatwił resztę. Ja podałem tylko dokładne daty (małżeństwo) zgonów (hehe, spisałem z nagrobków bo synkowie niczym nie interesowali się) i podałem dane synków zmarłych właścicieli, a prawnik uzyskał akty zgonów i poprowadził sprawę do szczęśliwego (dla WM) końca. Dług z wszystkimi kosztami i karnymi odsetkami odzyskany.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.