rozliczenie z dłużnikiem

aga770327aga770327 Użytkownik
Witam . Mam pytanko . W naszej WM tj.20 lokali mamy dłużnika który zalega z czynszem 3 miesiące ma trudną sytuację. Lokator jest chętny aby kosił nam trawę na posesji. czy możemy przeksięgować z konta koszty administracji na konto zadłużenia lokatora / taką notą księgową przeksięgowanie?/ za koszenie trawnika? czy musimy sporządzić z nim umowe o dzieło lub zlecenie? proszę o odpowiedz.

Komentarze

  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Sporzadzić umowę jak najbardziej. Inaczej brak tytułu do przelewu środków z konta wspólnoty.
    Sam pomysł na rozwiązanie problemu uważam za bardzo dobry.
    Pozdrawiam
    Komentarz edytowany Pani Beata
  • Opcje
    aga770327aga770327 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi mi o przeksięgowanie notą wewnętrzną , bez zawierania umowy zlecenie czy to byłoby zgodne z prawem?
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O ile mi wiadomo przeksięgowania notą nie można zastosować w przypadku dwóch niezależnych pdmiotów.
  • Opcje
    aga770327aga770327 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję Pani Beato jednym słowem musi być umowa zlecenie albo o dzieło na koszenie trawnika.pozdrawiam:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Umowa i tak zostanie zawarta, kiedy się umówicie co do wynagrodzenia i ten właściciel przystąpi do wykonywania prac. Rozumiem, że nie chcecie jej Państwo sporządzać na piśmie, aby nie odprowadzać podatków?
    Czy na piśmie, czy ustna - umowa zostanie zawarta a od wynagrodzenia podatek trzeba zapłacić, nawet jeżeli rozliczać się będziecie Państwo przez potrącenie, bezgotówkowo.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] aga770327:[/cite]jednym słowem musi być umowa zlecenie albo o dzieło na koszenie trawnika.pozdrawiam:
    Czynność jednorazowa - umowa o dzieło.
    Czynności powtarzające się (stała dbałość o trawnik) - umowa zlecenia.
    Jeżeli jest to osoba bezrobotna, lepiej zawrzeć kilka osobnych umów o dzieło (na każde koszenie oddzielnie) - będzie taniej, bo bez ZUS.
  • Opcje
    aga770327aga770327 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :crazy: Ktoś mi podziękował!
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dokumentem wewnętrznym skompensować sobie należności i zobowiązania będziesz mogła tylko do kwoty netto umowy.

    I na rachunku wystawionym przez właściciela musi być wyraźna adnotacja, że prosi on o dokonanie tej kompensaty np. poprzez tekst:
    Proszę (Wyrażam zgodę na...) pomniejszyć moje zobowiazania wobec wspólnoty o należną mi do wypłaty kwotę .
    Bez takiej adnotacji choćby ręcznie dopisanej do rachunku nie możesz dokonać kompensaty. On ma prawo do wynagrodzenia gotówkowego, a co z tymi pieniędzmi zrobi to już jego sprawa.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.