uchwały wspólnoty / fundusz remontowy
harm
Użytkownik
Witam, Chciałem poprosic o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwestii. Otóż mieszkam w bloku 2 piętrowym w którym znajduje się około 20 lokali. W tym roku zarząd/wspólnota podjęła decyzję większościa głosów o zwiększenie składki na fundusz remontowy ponieważ chce ocieplić poddasze/sufit właścicielom ostatniego piętra a następnie ocieplić mieszkania(czytaj sufit garażu) właścicielom parteru mieszkającym nad garażem.
Czy do podjęcia uchwaly o takim dociepleniu potrzebna jest wiekszość głosów czy może wszyscy mieszkancy muszą wyrazic zgodę. Czy mieszkaniec 1 piętra który nie skorzysta na ociepleniu może się nie zgodzić na taki wydatek?
I drugie pytanie. Czy sprzedając mieszkanie można odzyskać wpłacone składki na fundusz remontowy?
Z gory dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Czy do podjęcia uchwaly o takim dociepleniu potrzebna jest wiekszość głosów czy może wszyscy mieszkancy muszą wyrazic zgodę. Czy mieszkaniec 1 piętra który nie skorzysta na ociepleniu może się nie zgodzić na taki wydatek?
I drugie pytanie. Czy sprzedając mieszkanie można odzyskać wpłacone składki na fundusz remontowy?
Z gory dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Znalazłem na forum podobny wątek:
https://forum.zarzadca.pl/discussion/1072/zaliczka-na-fundusz-remontowy-po-sprzedanym-mieszkaniu/
"Ok roku temu przestałem wpłacać składki ponieważ na jakomkolwiek inwestycje potrzebna była 100% zgoda " - to jest porzebne 100% głosów czy nie
Wracając do skladek na fundusz remontowy, tu jest artykuł:
http://www.rp.pl/artykul/90594,386446_Fundusz_remontowy_a_sprzedaz_mieszkania.html
ale nadal nie wiem kiedy można się ubiegać o rozliczenie zaliczki. Jeżeli zarząd nie przedstawił konkretnego planu to na co ja płacę? Skoro nie są one własnościa wspólnoty to czyje?
Rozliczenie FR musi się znaleźć w sprawozdaniu rocznym, zarząd rozlicza zaliczki na FR dla każdego właściciela lokalu zgodnie z jego udziałem.
Jeżeli właściciele lokali nie podjęli uchwały o przeznaczeniu środków przeznaczonych na remonty na lata następne, to moim zdaniem należy je zwrócić właścicielom.
Skorzysta. A jakże. Te mieszkania będą cieplejsze i samemu nie będzie ich musiał dogrzewać.
Co to znaczy nie skorzysta? Ocieplenie oznacza ponoszenie mniejszych kosztów na ogrzewanie przez wszystkich mieszkańców! To chyba jasne jak słońce?
I drugie pytanie. Czy sprzedając mieszkanie można odzyskać wpłacone składki na fundusz remontowy?
Chcesz powiedzieć, że dotychczasowy właściciel zostawia za sobą spaloną ziemię? Zerwiesz swój kawałek nowej papy na dachu, kawałek pionów, itp...
W moim domu miałem takich, którzy głosowali przeciwko jakimkolwiek remontóm. Nie bo nie!
Wiecie kiedy do nich dotarło, że sie opłacały? Gdy sprzedawali mieszkanie. Dostali więcej niż się spodziewali własnie dzięki temu, że wszystkie instalacje były wymienione, okna i drzwi w klatkach schodowych wymienione, ogólnie budynek wyróżniał się schludnością i zadbaniem.
Nie chodzi o to czy któs jest za czy przeciw. Nikt nie chce nic zrywać, wyrywać. Spokojnie. Prosilem tylko o pomoc w rozwiązaniu owej kwestii spornej.
Jest pytanie co się dzieje z nierozliczonymi, niewydanymi skladkami na fundusz remontowy (szczególnie w 3-letnim budynku który nie wymaga remontów, ktoremu własnie kończy się rekojima i w którym nagle wyszło że potrzebne są "naprawy" a deweloper juz na 100% ich nie wykona).
Proszę o wypowiedzi poparte PRZEPISAMI PRAWNYMI bo jestem ciekaw czy ktoś z mieszkańców:
1. Może się nie zgodzić na remont blokując uchwałę wspólnoty (wiem, że tacy są)
2. sprzedając mieszkanie może zarządać rozliczenia zaliczki i podzielenia jej na mieszkańców (wiem, że niektórzy planują zmianę miejsca zamieszkania)
Jednak o podjęciu uchwały decyduje większość głosów (liczona udziałami), a pojedyncza osoba nic nie może poradzić przeciw większości.
Jedno co może to zaskarżyć do sądu i wnioskować od razu o wstrzymanie realizacji uchwały, ale bez dodatkowych argumentów nie widzę szansy powodzenia.
To dyskusyjna sprawa, można spotkać się z przeciwstawnymi poglądami. Moim zdaniem można odzyskać, o ile nie zostały przeznaczone na remonty.
Składki na fundusz remontowy to przecież zaliczki a te należy rozliczyć i zwrócić.
Odnośnie jednak zwrotu zaliczek zapada coraz więcej orzeczeń sądowych, z których wynika, że właściciele lokali mogą mocą uchwały decydować o nadpłatach poszczególnych właścicieli wynikających z rozliczenia, tj. przeznaczyć je np. na fundusz remontowy.
Taki tok rozumowania może z kolei w konsekwencji doprowadzić do uznania, że nadpłaty zbywcy lokalu wynikające z rozliczenia tzw. funduszu remontowego jako majątek wspólnoty nie podlegają zwrotowi.
1) z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 18 czerwca 2008 roku, sygn. akt: I ACa 119/08:
"Wyrokiem z dnia 25 października 2007 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie uchylił zaskarżone uchwały pozwanej wspólnoty (...) Sąd wskazał, iż wspólnota mieszkaniowa może podejmować decyzję jedynie w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną i tylko w zakresie przyznanych jej kompetencji na podstawie przepisów prawa, nie może dysponować dowolnie środkami finansowymi przekazanymi w formie zaliczek przez członków wspólnoty. Zgodnie z treścią art. 29 ustawy o własności lokali okresem rozliczeniowym wspólnoty jest rok kalendarzowy. Oznacza to, że środki pieniężne uzyskane przez wspólnotę w danym roku tytułem zaliczek na poczet wskazanych kosztów zarządu, które nie zostały w danym roku wykorzystane, podlegają zwrotowi ich właścicielom.(...) Sąd Apelacyjny podziela ustalenia faktyczne i argumentację sądu pierwszej instancji, które legły u podstaw uchylenia objętych apelacją uchwał pozwanej wspólnoty. (...) Niezgodne z prawem było przekazanie nadwyżki powstałej w 2002 r. w kwocie 4.283,33 zł na fundusz remontowy. Trafnie uznał sąd pierwszej instancji, iż wspólnota nie posiada uprawnienia do decydowania o przeznaczeniu tego rodzaju środków, wkracza bowiem w ten sposób w prawo własności poszczególnych właścicieli, do których środki te należą."
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/619/94/
2) z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 2 października 2009 roku, I ACa 514/09:
"Zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 2, art. 13 ust. 1 i art. 14 u.w.l. właściciele lokali mają obowiązek płacenia zaliczek miesięcznych na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Zobowiązanie z tytułu tych zaliczek ma charakter okresowy i bezwzględnie obowiązujący, także wówczas, gdy wnoszone są po upływie roku kalendarzowego, na który je uchwalono i po ustaleniu rzeczywistych kosztów zarządu, poniesionych w tym roku, na poziomie niższym od wysokości zaliczek. Celem jego realizacji jest zapewnienie wspólnocie mieszkaniowej możliwości prowadzenia płynnej, bieżącej gospodarki i zarządu nieruchomością wspólną bez konieczności zaciągania pożyczek lub kredytów. Ustalana uchwałą właścicieli (art. 22 ust. 3 pkt 3 u.w.l.) wysokość tych zaliczek (w oparciu najczęściej o rozmiar kosztów z poprzedniego roku) nie musi odpowiadać ściśle rzeczywistym kosztom zarządu, co z resztą w zasadzie byłoby niemożliwe, ma charakter przybliżony. Po upływie roku kalendarzowego i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego zarządu za ten rok, obejmującego ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu oraz zaliczek na ich pokrycie, podlegają one rozliczeniu. W przypadku powstania nadwyżki sumy zaliczek nad rzeczywiście poniesionymi kosztami zarządu, właściciele powinni podjąć uchwałę określającą sposób jej rozliczenia, przy uwzględnieniu możliwości zaliczenia jej na poczet przyszłych wydatków tego rodzaju, zwrotu właścicielom lub innego przyjętego celu. Takie zapatrywanie, podzielane w niniejszej sprawie, wyraził Sąd Najwyższy w motywach wyroku z dnia 8 października 2008 r. V CSK 133/08, niepubl.(...) wspólnota jest uprawniona do podejmowania decyzji o przeznaczeniu części uzyskanego majątku na określony uchwałą właścicieli cel, jeśli jest związany z zarządzaniem nieruchomością wspólną i utrzymywaniem jej w należytym stanie."
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/715/94/