Problemy z garażami
mada
Użytkownik
Blok, w którym mieszkam, ma wspólny ciąg komunikacyjny z garażami: by dostać się do 4 spośród 6 klatek schodowych, należy wejść po schodach i przejść chodnikiem, który znajduje się nad garażami. Właścicielami garaży są członkowie wspólnoty, ale też osoby nie należące do wspólnoty. Płacą oni zaliczki na utrzymanie garażu w wysokości takiej, jak właściciele mieszkań, czyli liczone od powierzchni garażu. Problemem jest jednak to, że ciąg komunikacyjno-garażowy został źle zaprojektowany i do garaży nieustannie cieknie woda. W ciągu parunastu lat istnienia wspólnoty na uszczelnienia garaży zostały przeznaczone ogromne kwoty (myślę, że około 400 tysięcy złotych, a może i więcej) i dalej cieknie. Wspólnota ma dość płacenia za remonty garaży, z których korzysta 20% jej członków, pozostali zaś chodzą po "dachu" garaży. Co z tym zrobić? Z jednej strony, jak dach cieknie, trzeba naprawiać, czy się mieszka na parterze, czy na ostatnim piętrze. Z drugiej strony, udział właścicieli garaży w tworzeniu funduszu na remonty jest znikomy. Z trzeciej wreszcie strony, jak to możliwe, że przez tyle lat nie potrafili naprawić przecieków?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Teraz co z tym zrobić? Wszyscy ci, którzy mają garaże powinni ponosić większą składkę na remonty.
Bo według prawa ciąg komunikacyjny należy do nieruchomości wspólnej, stąd na remonty tego ciągu są wykorzystywane pieniądze z FR.
To czy się mieszka na parterze, czy na ostatnim pietrze nie ma znaczenia w sensie utrzymania nieruchomości wspólnej.
Czy FR dla garaży jest oddzielny?
Nieuprawnione jest zatem twierdzenie o konieczności ponoszenia przez właścicieli garaży większej, niż pozostali członkowie wspólnoty, opłaty na remonty.
Powyższe nie znajduje oparcia w przepisach, wręcz przeciwnie - stoi w sprzeczności z przepisem bezwzględnie obowiązującym - a to normą art. 12 ust. 3 uwl dopuszczającą zwiększenie obciążeń właścicieli lokalu użytkowego, gdy " uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali".
Jeżeli dotychczasowe remonty zostały przeprowadzone w taki sposób, że nie przyniosły spodziewanego rezultatu, to albo roboty wykonano wadliwie, albo w niepełnym rozmiarze. Zatem należy reklamować usługę, albo zlecić dodatkowe prace.
Te osoby też są członkami wspólnoty mieszkaniowej właśnie ze względu na to, że są właścicielami garaży, mają takie same prawa i obowiązki jak właściciele mieszkań.
Czy z garażami suma wynosi 1?