Już po zebraniu

prezesprezes Użytkownik
edytowano marca 2010 w Wolne tematy
Jesteśmy już po zebraniu. Tak jak pisałem kiedyś zarząd = kierownik czyta moje posty,bo się tym pochwalił. To dobrze,że czyta bo coś do niego dociera choć bardzo powoli.Nasz cudowny zarząd reprezentował na zebraniu swojego pracodawcę czyli spółkę a z kolei zarząd udzielił pełnomocnictwa prawnikowi spółki do reprezentowania go na tym zebraniu.Po opisaniu na forum sytuacji z przeglądem kominowym w kotłowni i swojego oburzenia w tym temacie o dziwo dziś został zmieniony ten zapis.Po prostu zniknął.Mimo,że zwracałem uwagę zarządowi,że podpisane umowy o dostawy mediów są niezgodne z prawem, zarząd WM tego nie zmienił. Mam teraz pytanie: czy jeśli ja nie podpisałem takiej umowy ze spółką na dostawy mediów i nie została podjęta uchwała o zastosowaniu nowych stawek na koszty zarządu NW, to według czego mam płacić?

Komentarze

  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:[/cite]Jesteśmy już po zebraniu. Tak jak pisałem kiedyś zarząd = kierownik czyta moje posty,bo się tym pochwalił. To dobrze,że czyta bo coś do niego dociera choć bardzo powoli.
    To niekonwencjonalny sposób komunikacji pomiędzy zarządem a właścicielami
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, to nie takie złe, że Twój "zarząd=kierownik" zagląda na to forum i czyta Twoje posty. Odnośnie braku uchwały przyjmującej "nowe" stawki na koszty Zarządu NW, to ja bym przyjęłą, że do czasu uchwalenia "nowych" nadal obowiązują "stare" stawki. Po namyśle uważam, że to najrozsądniejsze tymczasowe wyjście. W przeciwnym razie na jakiej podstawie sporządzić nowe naliczenia?
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Warto tez zajrzec do ostatniej uchwaly w tej sprawie. Jesli nie okreslono w niej terminu zakonczenia obowiazywania, to obowiazuje do czasu uchwalenia nowej :bigsmile:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Byłam ciekawa jak Prezes Przedsiębiorstwa rozwiąże problem swojego uczestnictwa we wczorajszym zebraniu sprawozdawczym.

    Prawnik spółki dysponując pełnomocnictwem Zarządu Wspólnoty prowadził zebranie właścicieli lokali by umożliwić jego członkowi reprezentowanie Przedsiębiorstwa. A zatem decyzje podjęte w formie uchwał dnia 26.03.2010 r. będzie realizował jako Zarząd Wspólnoty.

    W głowie się nie mieści , że osoba z przygotowaniem prawniczym brała w tym udział.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]W głowie się nie mieści , że osoba z przygotowaniem prawniczym brała w tym udział.
    Dlaczego? Co w tym złego?
    Osoba będąca jednoosobowym zarządem mogła prowadzić zebranie, mogła też reprezentować dowolnego właściciela na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlatego, że czytam posty Prezesa.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Pani Beaty oraz wojaka - i tu jest pies pogrzebany.Uchwała przyjęta w tej sprawie w 2009r. obowiązuje tylko mnie !Pozostali właściciele (ośmiu, bo nie dotyczy to spółki)mają podpisane umowy na dostawy mediów ze spółką. Oczywiście prawnik spółki nie widzi w tym nic złego,że spółka jako członek wspólnoty zawarła takie umowy z innymi właścicielami.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano marca 2010
    marta26421, to nie prawnik prowadził zebranie tylko zarząd WM :)Prawnik w zasadzie się nie odzywał.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Tak zrozumiałam.

    "Nasz cudowny zarząd reprezentował na zebraniu swojego pracodawcę czyli spółkę a z kolei zarząd udzielił pełnomocnictwa prawnikowi spółki do reprezentowania go na tym zebraniu."
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak marta26421, dobrze zrozumiałas. Członek zarządu WM udzielił pełnomocnictwa prawnikowi spółki do reprezentowania go na zebraniu a sam miał pełnomocnictwo zarządu spółki do jego reprezentowania.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Dlatego, że czytam posty Prezesa.
    Nie wystarczy czytać:
    [cite] prezes:[/cite]marta26421, to nie prawnik prowadził zebranie tylko zarząd WM :)Prawnik w zasadzie się nie odzywał.
    Problem nie w tym, że osoba fizyczna będąca jednoosobowym zarządem wspólnoty mieszkaniowej była pełnomocnikiem właściciela. Problem w tym, że zarząd nie mógł udzielić skutecznego pełnomocnictwa do reprezentowania zarządu na zebraniu. Zarząd nie jest samodzielnym podmiotem prawnym, żeby mógł ustanawiać swojego pełnomocnika: nie jest ani osobą fizyczną, ani osobą prawną, ani jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, jest organem takiej jednostki. O ile prezes ściśle przedstawił stan faktyczny...
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    III SA/Wa 1391/09 - Wyrok WSA w Warszawie ( orzeczenie nieprawomocne)

    " (...) Zgodzić się zatem należy ze stanowiskiem zawartym w uzasadnieniu wyroku z dnia 2 października 2007 r. o sygn. akt I SA/Go 68/07 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim oraz z poglądem wyrażonym w piśmiennictwie (vide: Stella Brzeszczańska "Rozliczanie mediów we wspólnocie mieszkaniowej" - Mon.Podat.1/2007), że ustawowego obowiązku ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie można rozciągać także na lokale, a w konsekwencji przyjmować, iż w przypadku zakupu mediów Wspólnota w całości kupuje je dla siebie i sama ze sobą rozlicza. Z tego powodu, że ze względów technicznych niemożliwe jest kupowanie mediów do poszczególnych lokali oddzielnie, Wspólnota dokonuje tego zakupu "całościowo" i z tego tytułu od właścicieli pobierane są stosowne należności. Wspólnota w tym zakresie działa jako pośrednik, nie kupuje tych mediów dla siebie, lecz działa w istocie w imieniu właścicieli; nawet jeżeli zawiera umowę we własnym imieniu, to w odpowiedniej części jest ona zawarta na rzecz właścicieli. Wspólnota tylko pośredniczy w zakupie mediów i rozliczając ten zakup na poszczególne lokale w rzeczywistości dokonuje odsprzedaży. Taka odsprzedaż mediów właścicielom lokali stanowić będzie przedmiot opodatkowania VAT jako świadczenie usług. Oznacza to, że w tym też zakresie wystawiane mogą być przez Wspólnotę faktury VAT, dokumentujące świadczenie usług na rzecz właścicieli (refakturowanie zakupionych przez Wspólnotę mediów na właściciela). W taki sposób właściciel ponosić będzie wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, do czego jest zobowiązany na mocy art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali (por. też wyrok NSA z 20 marca 2009 r. sygn. akt I FSK 88/08 publ. Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych)"
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A9F5EF6DEA
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U Ciebie Prezesie naprawdę b......l, bałagan:angry::sad:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Istota interpretacji
    Czy dostarczanie, do indywidualnych lokali wchodzących w skład Wspólnoty Mieszkaniowej mediów (woda, ciepło, etc.) nabywanych przez Wspólnotę, może być traktowane jako sprzedaż w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i być jako takie refakturowane przez Wspólnotę na każdego z właścicieli, w części dotyczącej utrzymania jego lokalu?

    " (...) Wspólnota Mieszkaniowa została powołana, na podstawie ustawy o własności lokali, do zarządzania budynkiem, w którym znajdują się lokale mające charakter niemieszkalny. Właściciele tych lokali prowadzą działalność gospodarczą i są podatnikami podatku od towarów i usług. Wspólnota zawarła umowy o dostawę mediów (ciepło, woda, odbiór nieczystości) niezbędnych dla utrzymania indywidualnych lokali oraz części wspólnych budynku. Ze względów technicznych oraz warunków stawianych przez dostawców mediów nie ma możliwości zawierania indywidualnych umów przez każdego z właścicieli. Dla regulowania tych zobowiązań Wspólnota gromadzi zaliczkowe wpłaty właścicieli lokali oraz dokonuje -w sześciomiesięcznych okresach rozliczeniowych, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych zamontowanych w każdym z lokali rozliczenia kosztów mediów dostarczonych do lokali oraz części wspólnych budynku. Wspólnota dokonuje rozliczenia wniesionych zaliczek w odniesieniu do rzeczywistych kosztów ogrzewania każdego z lokali, ilości pobranej wody, odprowadzonych ścieków. Właściciele lokali żądają udokumentowania zakupu mediów zużywanych w ich lokalach fakturą VAT wystawioną przez Wspólnotę.(...)"
    http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=233195&i_smpp_s_strona=1
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano marca 2010
    Dzięki gonia za słowa otuchy!owner - nie,niczego nie pominąłem.Na dodatek człowiek pełniący funkcję członka zarządu był przewodniczącym zebrania.W projekcie uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego za 2009 rok był też pkt. dotyczący udzielenia absolutorium dla zarządu. Zgłosiłem wniosek o oddzielenie tych dwóch spraw w głosowaniu. Oczywiście głosem spółki nie przeszło.Głosowałem więc przeciw całej uchwale.W sumie jako takie sprawozdanie (choć nie do końca jasne) mogłoby przejść, ale absolutorium to już na pewno nie!Nie przy takiej postawie zarządu?
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciekawostka - nastąpiła zmiana w projekcie planu gospodarczego.Wykreślono kwotę na przegląd kominiarski kotłowni, he,he.Jak napisałem na forum,że skoro kotłownia jest własnością spółki, to z jakiej racji mam dawać kasę na kominiarza. Oczywiście, jak zaznaczył przewodniczący zebrania, zmiana ta nastąpiła nie dlatego,że przeczytał to, co ja napisałem na forum.owner,czy też tak sądzisz?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano marca 2010
    A zatem dokumenty musiał podpisać Przewodniczący Zarządu Wspólnoty.

    " Przepis art. 21 ust. 1 ustawy określa, iż zarząd reprezentuje wspólnotę na zewnątrz. I ten przepis jest rozstrzygający dla uczestników obrotu prawnego, w tym dla organów administracji. Skoro zatem organ zawiadamiał Zarząd Wspólnoty, na adres przewodniczącego Zarządu, o toczącym się postępowaniu nie można przyjąć, iż Wspólnota nie brała udziału w tym postępowaniu. Zaniedbania przewodniczącego Zarządu Wspólnoty nie mogą stanowić legitymacji do żądania wznowienia postępowania przez Wspólnotę"

    Z tego wynika, że Zarząd Wspólnoty i Przewodniczący Zarządu Wspólnoty to dwie odrębne funkcje.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421, nie wiem o czym mówisz.Ja nie pisałem o przewodniczącym Zarządu Wspólnoty, tylko o przewodniczącym zebrania. Wziąłem już poprawkę na określanie człowieka,który rządzi wspólnotą - członek zarządu lub zarząd.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie! Do takiego wniosku doszłam czytając Twoje posty. Pisząc to miałam na uwadze m.in. zebranie właścicieli lokali w 2000 roku i w marcu 2009 roku, a także postanowienia zawartej umowy w formie aktu notarialnego oraz jednodniową zmianę miejsca dla potrzeb zebrania.

    Podjęcie uchwały w sprawie wyboru (lub zmiany) Zarządu Wspólnoty to nie wszystko i Ty doskonale o tym wiesz. Twoje posty zawierają informacje, które trzeba zweryfikować z dokumentami posiadanymi przez WM.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421 o jakiej umowie w formie aktu notarialnego piszesz?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Prezesie! Chodzi o umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokali, która określa: rodzaj, położenie i powierzchnię mieszkania oraz lokali doń przynależnych , a także wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej (art. 8 ust.1), cenę i sposób zapłaty.

    Art. 8 ust.1. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna określać w szczególności:
    1) rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
    2) wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.


    Umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokali w trybie przepisów ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr. 80, poz.903 ze zm.) nie określają sposobu zarządu nieruchomością wspólną (art.8 ust.2 i 18 ust.1).

    Art.8 ust.2. Współwłaściciele mogą w umowie określić także sposób zarządu nieruchomością wspólną.

    Art. 18 ust.1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

    " Umowa notarialna (oświadczenia woli) jest formą zastrzeżoną pod rygorem nieważności, stąd (wskutek jej niezgodności) czynność ta jest bezwzględnie nieważna (art. 73 K.c.) - z uzasadnienia uchwały 7 sędziów Sądu Najwyższego z 28 września 1990 r. - sygn. akt: III CZP 33/90. Warto wiedzieć, że art. 80 § 2 i 3 Ustawy o notariacie zobowiązuje notariusza do czuwania i zabezpieczenia praw i interesów stron oraz do udzielenia im niezbędnych wyjaśnień. Przede wszystkim notariusz jest zobowiązany do sprawdzenia m.in. stanu prawnego nieruchomości, bowiem weryfikacja dokumentów należy do podstawowych jego obowiązków, co jest istotą usługi dla osób nie znających prawa. "

    DZIAŁ III. FORMA CZYNNOŚCI PRAWNYCH

    Art. 73. § 1. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.
    § 2. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.



    Ze strony internetowej notariusza

    "Dokumenty niezbędne do sporządzenia umowy zbycia lokalu mieszkalnego lub użytkowego:
    • Tytuł własności (wypis aktu notarialnego, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub inny),
    • aktualny odpis z księgi wieczystej,
    • dane z dowodów osobistych,
    • numery NIP"

    "Dokumenty niezbędne do sporządzenia umowy zbycia nieruchomości stanowiącej zabudowaną bądź niezabudowaną działkę gruntu:
    • Tytuł własności (wypis aktu notarialnego, postanowienie sąd.o stwierdzeniu nabycia spadku lub inny),
    • aktualny odpis z księgi wieczystej,
    • decyzja o warunkach zabudowy, jeżeli była wydana,
    • wydany przez starostwo powiatowe wypis z rejestru gruntów dla zbywanej nieruchomości;
    • zaświadczenie z gminy o przeznaczeniu działki w planie zagospodarowania przestrzennego lub o jego braku,
    • wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej z zaznaczonym budynkiem (wraz z adnotacją: „dokument niniejszy przeznaczony jest do dokonywania wpisu w księdze wieczystej”),
    • dane z dowodów osobistych,
    • numery NIP."

    UMOWA NOTARIALNA - cz.II
    http://polskiesm.pl/Dokumenty/09_Nasi_goscie/2_Opracowania/O_umowach_notarialnych_cz._2.pdf

    UMOWA DEWELOPERSKA
    Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - z upoważnienia ministra -
    na interpelację nr 7278

    w sprawie stosowania przez kancelarie notarialne maksymalnych stawek taksy notarialnej w przedmiocie zawarcia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego na podstawie art. 9 ustawy o własności lokali
    http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/426D3F45

    Art. 9 ust.1. Odrębna własność lokalu może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę.

    ust.2. Do ważności umowy, o której mowa w ust. 1, niezbędne jest, aby strona podejmująca się budowy była właścicielem gruntu, na którym dom ma być wzniesiony, oraz aby uzyskała pozwolenie na budowę, a roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu i o przeniesienie tego prawa zostało ujawnione w księdze wieczystej.

    ust.3. W wypadku wykonywania umowy w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, na wniosek każdego nabywcy, sąd może powierzyć, w trybie postępowania nieprocesowego, dalsze wykonywanie umowy innemu wykonawcy na koszt i niebezpieczeństwo właściciela gruntu.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowa sprzedaży lokali
    Sprzedaż lokal

    "Możliwa jest sprzedaż lokali znajdujących się w poszczególnych budynkach, a więc części budynków. Następuje wówczas ustanowienie odrębnej własności lokalu sprzedanego. Również tu następuje złożona czynność prawna, albowiem odrębna własność kupionego lokalu wiąże się z udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej.

    Sprzedaż lokali odbywa się z zachowaniem właściwych przepisów. Ustawa o gospodarce nieruchomościami dokonuje – w art. 35 ust. 3 - odesłania, postanawiając, że "ustanowienie odrębnej własności lokali w domach wielomieszkaniowych wchodzących w skład nieruchomości, następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali". Trzeba stwierdzić, że tylko jej przepisy regulują tryb sprzedaży lokali. Słusznie podkreślono już we wcześniejszej literaturze, że "ustawa o własności lokali w ogóle nie zajmuje się umowami zbycia, na podstawie których dochodzi do wyodrębnienia lokalu i przeniesienia jego własności na nabywcę (sprzedażą, zmianą, darowizną itp.)". Tutaj muszą więc znaleźć zastosowanie przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdy mamy do czynienia ze sprzedażą lokali skarbowych lub samorządowych."
    http://obrot-nieruchomosciami.eprace.edu.pl/221,Umowa_sprzedazy_lokali.html
    http://obrot-nieruchomosciami.eprace.edu.pl/spis_tresci.html
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.