środki pieniężne Wspólnoty na lokatach i rachunkach depozytowych

plantyplanty Użytkownik
Witam serdecznie,
właśnie otrzymałam sprawozdanie finansowe mojej wspólnoty mieszkaniowej i jedną z pozycji sprawozdania, która bardzo mnie zaciekawiła jest pozycja "Stan środków pieniężnych", gdzie wykazane jest ponad 100 tyś zł na lokacie terminowej i ponad 300 tyś zł na rachunku depozytowym. Czemu ma służyć "składowanie" środków na lokacie terminowej i rachunku depozytowym i czy jest to działanie zgodne z prawem? Dodatkowo nadmienię, że kwota zobowiązań wykazana w sprawozdaniu w znacznym stopniu przekracza kwotę należności, a od maja br. znów wzrosną koszty utrzymania nieruchomości wspólnej.

Uprzejmie proszę o zwrotną odpowiedź.

Planty

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Domyślam się, ze jesteście naprawdę dużą wspólnotą,

    Pieniądze na lokacie są zamrożone, natomiast pieniądze na rachunku bieżącym służą do dokonywania płatności.
    Zarząd prawdopodobnie ocenił, że w najbliższym czasie będzie tych pieniędzy potrzebował. W zimie oplaty za c.o. są wyższe.
    W tym miejscu jednak przyznam, że przy tak dużych kwotach założyłbym lokaty krótkoterminowe (dwa tygodnie, tydzień, a nawet overnight na całe te 300 tys., a wtedy na sprawozdaniu cała kwota byłaby na lokatach. A za taki 4-dniowy overnight dostalibyście 70 zł odsetek (całkiem dużo za świąteczny weekend).
    Nie widzę tu działania niezgodnego z prawem.
    Należności nie powinno być wcale. Zatem wszystkie są przeterminowane.
    Natomiast zobowiązania zawsze będą i są one na przełomie każdego miesiąca naturalne. Prawdopodobnie są one bieżące.
  • Opcje
    plantyplanty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wygląda na to, że Wspólnota ma nadwyżki pieniężne skoro umieszcza je na lokatach. Nie podoba mi się to, aby Wspólnota decydowała o tym w jaki sposób ulokuje nadwyżki, które powstają m.in. dzięki moim wpływom. Wolałabym sama decydować o swoich środkach finansowych i o ich korzystnym ulokowaniu. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby Wspólnota określiła koszty utrzymania nieruchomości adekwatne do faktycznie poniesionych kosztów, nie powodowałoby to posiadania przez Wspólnotę nadwyżek finansowych. Nadmienię, że lokata ta jest utrzymywana od początku istnienia Wspólnoty, więc nie ma to związku z planowanymi w najbliższym czasie większymi wydatkami. Mało tego w otrzymanym sprawozdaniu nie ma słowa o przychodach z odsetek od lokat terminowych...

    Co do należności i zobowiązań pragnę zwrócić uwagę, że nadmieniłam, że dane dotyczą sprawozdania finansowego za 2009 rok, nie ma tu mowy o miesięcznych rozliczeniach...:-(
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak rozumiem zbieracie pieniadze na większe remonty/inwestycje. Dlatego są nadwyzki. Gdybyście nie zbierali, to musiałabyś nagle jednorazowo wpłacać np. 20 zł/m2, aby zrobić coś większego.
    Co do należności i zobowiązań pragnę zwrócić uwagę, że nadmieniłam, że dane dotyczą sprawozdania finansowego za 2009 rok, nie ma tu mowy o miesięcznych rozliczeniach...:-(
    Napiszę inaczej. Zobowiązania będziecie mieć każdego miesiąca. Na koniec roku również. W trakcie stycznia zostaną one spłacone, a na koniec miesiaca będa zaksięgowane kolejne...
  • Opcje
    plantyplanty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chyba nie rozumiemy się zupełnie...
    w dobrze prowadzonej księgowości stan należności powinien stanowić większą kwotę niż stan zobowiązań, w sytuacji odwrotnej możemy mówić o złym gospodarowaniu Wspólnoty, a do tego razi mnie temat, aż tak wielkiej kwoty lokaty, która jest składowana bez wskazania konkretnego celu, moim zdaniem w tym przypadku możemy mówić śmiało o nadużyciach Wspólnoty dotyczących Zarządzania finansami współwłaścicieli... Czyż nie tak?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w dobrze prowadzonej księgowości stan należności powinien stanowić większą kwotę niż stan zobowiązań

    Nie masz racji. Nie we wspólnocie.

    Należności to przede wszystkim należności od wlaścicieli. A termin ich zapłaty zaliczki za grudzień przypada na 10. grudnia. Zatem gdyby wszyscy zaplacili w terminie, lub z niewielkim opóźnieniem, to na 31.12 nie byłoby w ogóle należności i to jest sytuacja prawidłowa.
    a do tego razi mnie temat, aż tak wielkiej kwoty lokaty, która jest składowana bez wskazania konkretnego celu
    Nie wiem, byc moze masz rację, ale uważam, że bardziej prawdopodobnym jest fakt, ze wspólnota zbiera pieniadze na jakieś większe zadanie remontowe...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    możemy mówić śmiało o nadużyciach Wspólnoty dotyczących Zarządzania finansami współwłaścicieli...
    Ostrożnie z wyciąganiem takich armat.
    Nie można mówić o nadużyciach, skoro nie zginęła ani złotówka, nie wydano też pieniędzy bez zgody ogółu właścicieli w formie uchwały. Co więcej - jeżeli wolne środki są trzymane na lokatach, to dobrze świadczy o gospodarności zarządu. Zarzut niegospodarności można by postawić, gdyby tego nie zrobił.

    Jeśli uważasz, że macie przeszacowane (zawyżone) zaliczki, zapytaj zarząd, skąd biorą się takie nadwyżki. Jeśli rzeczywiście na kosztach bieżącej eksploatacji są nadpłaty, należało obniżyć zaliczki na rok 2010.
  • Opcje
    plantyplanty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    z tego co wiem to na prace remontowe gromadzone są środki na funduszu remontowym, a nie na lokatach terminowych prawda?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fundusz remontowy to nie jest produkt bankowy.
    Środki pieniężne zaliczane do funduszu remontowego (wg nazewnictwa wspólnoty) są zgromadzone na rachunku bankowym. Nie ma znaczenia czy środki pieniężne są na rachunku bieżącym, oszczędnościowym czy też na lokacie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli zarząd podjął decyzję o ulokowaniu środków na remonty na oprocentowanym rachunku, to świadczy to o tym, że dba o sprawy wspólnoty mieszkaniowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W świetle tego co piszesz planty Zarząd Twojej wspólnoty działa gospodarnie i sumiennie.
    Moim zdaniem nadinterpretujesz.
    Jeśli kasa na rachunku się zgadza to o jakich nadużyciach mówimy? Jesli masz inny pomysł na gospodarowanie finansami - zaproponuj.
    Przekonaj większość i nie trać czasu na tworzenie wyimaginowanych zarzutów. Może pieniądze na lokacie to np. Fundusz Remontowy?
    To byłoby bardzo rozsądne.
  • Opcje
    plantyplanty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    środki zgromadzone na lokacie terminowej to co innego, a środki zgromadzone na funduszu remontowym to co innego... mówiąc o nadużyciach nie mam na myśli tylko i wyłącznie nadużyć finansowych jak większość z Was... myślę o nadużyciach w sensie zarządzania środkami tj. może lepiej zmniejszyć koszty eksploatacji nieruchomości, a nie gromadzić bez sensu środki z nadwyżek na lokatach. Naprawdę sama wolałabym decydować o swoich finansach i przede wszystkim o tym w jaki sposób je pomnożyć, Zarząd Wspólnoty i jego działania nie są mi do tego potrzebne!!!!
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    środki zgromadzone na lokacie terminowej to co innego, a środki zgromadzone na funduszu remontowym to co innego
    Niekoniecznie. Oba zwroty mogą mówić o tych samych środkach.
    Środki zgromadzone na lokacie terminowej to aktywa. Miejsce ulokowania majątku.
    Środki zgromadzone na funduszu remontowym to pasywa. Źródło pochodzenia majątku.
    Naprawdę sama wolałabym decydować o swoich finansach i przede wszystkim o tym w jaki sposób je pomnożyć,
    We wspólnocie decyduje większość. Podejmij dyskusję na zebraniu wspólnoty i jeśli większość przychyli się do Twojego zdania będziesz mogła odebrać sobie te pieniądze, które marnują się na lokatach.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a od maja br. znów wzrosną koszty utrzymania nieruchomości wspólnej.
    Czy to zarząd jakoś wytłumaczył?
    wygląda na to, że Wspólnota ma nadwyżki pieniężne skoro umieszcza je na lokatach.
    Tak to wygląda, jak długo trwa to zbieranie pieniędzy?
    środki zgromadzone na lokacie terminowej to co innego, a środki zgromadzone na funduszu remontowym to co innego
    Czy macie FR?
    może lepiej zmniejszyć koszty eksploatacji nieruchomości, a nie gromadzić bez sensu środki z nadwyżek na lokatach.
    Jeżeli te kwoty pochodzą z nadwyżki kosztów eksploatacji, to masz rację, a jak zbieracie FR osobno, to coś nie tak.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    planty, piszesz, że jesteś konkretna babka - jak ja. Nie lubisz dwuznacznych rad , wycofywania i mizdrzenia się.
    Będzie zatem konkretnie: napraw tę wspólnotę albo wyprowadź się stamtąd. Inaczej zostanie Ci jedno jedyne wyjście - kompromis - a tego przecież nie chcesz.
    Nie mam już do Ciebie serca - przyznaję, bo Ty "chciałabyś" i jednocześnie "boisz się". Zostawiam Cię w czułych dłoniach goni - pochlipcie sobie. Uważam, że nie potrzebujesz rady, a jedynie współczucia... współczuję zatem i ja. Idealny byłby domek jednorodzinny z garażem na odludziu. Bez obrazy ( poczytaj swoje posty po kolei)
    Pozdrawiam
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mam już do Ciebie serca - przyznaję, bo Ty "chciałabyś" i jednocześnie "boisz się".
    Mrs. Betty ćwierkasz jak zdegustowany facet. :shocked:
    Spróbuj zaświergolić tak przekonująco, aby planty chciała i jednocześnie się nie bała.

    Właśnie takiego wsparcia poszukują właściciele na tym Forum.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Haneczka
    Mrs. Betty ćwierkasz jak zdegustowany facet.

    To tylko Twoja ocena. Zabawna w Twoim stylu :cry:
    Spróbuj zaświergolić tak przekonująco, aby planty chciała i jednocześnie się nie bała.

    Czyżby nieudolna próba sterowania mną? Sama spróbuj, jeżeli naprawdę czujesz, że warto.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żeby coś konkretnego poradzić trzeba znać więcej faktów, a mianowicie:
    Jak duża jest wspólnota(ilu członków, 100, 500, czy 2 500), bo te 400 tyś zł. to jednak dużo.
    W jakim stanie są nieruchomości.
    Czy były podejmowane uchwały odnośnie remontów, czy jest uchwała o FR,czy były rozliczane zaliczki na media, ile wynosi opłata eksploatacyjna, jaka jest na koniec roku różnica w kwocie opłaty eksploatacyjnej.Czy były podejmowane uchwały co do zaliczenia nadwyżki na lokatę terminową itd.
    Na podstawie tak małych informacji nie można stwierdzić jednoznacznie, że zarząd działa sumiennie i gospodarnie, a może zarząd zbyt obciąża włascicieli opłatami?, przecież to nie spółdzielnia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.