Ocieplenie bloku
ajor3
Użytkownik
Witam! W tym roku będziemy ocieplać blok i proszę o podpowiedź: 1.Na co zwracać największą uwagę podczas wykonywania tych prac? 2. Czy powinien być inspektor budowy? Niektórzy twierdzą że wykonawca sam robi sobie odbiór wykonanej pracy. Z góry dziękuję za odpowiedzi
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Czy macie założone podzielniki ciepła?
Kto dostarcza wam ciepło?
Kto wykonuje te prace, czy był kosztorys?
Inspektor nadzoru i kierownik budowy, to dwie różne osoby(nie powinno się tych funkcji łączyć).
Odbiór następuje w obecności zarządu, kierownika budowy i inspektora nadzoru(inspektor nadzoru niezależny)
Trzeba mieć wszystkie pozwolenia na budowę, pozwolenie od konserwatora zabytków(jeżeli budynek podlega konserwatorowi)
Wykonawca nie może sam sobie odebrać prac dociepleniowych(chyba, że jest tak skonstruowana umowa z wykonawcą)
Jaki macie zarząd, kim ewentualnie jest wasz administrator?
Może napiszesz coś więcej. Czy macie uchwałę odnośnie docieplenia.
Remont obiektów wpisanych do rejestru zabytków wymaga pozwolenia na budowę w każdym przypadku.
Nie jest dopuszczalne ocieplenie zewnętrzne obiektów wpisanych do rejestru zabytków o bogatym wystroju architektonicznym. Co prawda są dostępne produkty do odtworzenia elementów architektonicznych na specjalne zamówienie, ale uzyskanie zgody konserwatora zabytków na ich zastosowanie będzie trudne.
W zasadzie na wszystko. Jeżeli docieplasz metodą "lekką mokrą" (jak mniej więcej w 95 % przypadków), to poczytaj o technologii docieplenia na przykład na stronie Atlasa, albo Ceresita. Dowiesz się, jak wyglądają poszczególne etapy, masz zdjęcia, masz napisane ile powinno być kleju, siatki, kołków, styropianu, tynku itd.
Nie mniej ważne są wykończenia, parapety, obróbki blacharskie i tak dalej. Wiadomo nie od dzisiaj, że diabeł tkwi w szczegółach.
Jeśli roboty wymagają pozwolenia na budowę i organ administracji arch.-bud. nałożył obowiązek jego ustanowienia, to tak. A nawet musi być, a nie tylko powinien. Jeśli nie ma takiego obowiązku prawnego, to i tak warto powołać inspektora nadzoru. Wydanie pieniędzy na inspektora, to wbrew pozorom z reguły jest duża oszczędność. Ot, taki jeden z paradoksów przyrody.
Lubię tych, co tak twierdzą. Bo lubię sytuację, w której sam sobie odbieram robotę i nikt mi się nie wchrzania...
Oczywiście, to żart, ale weź to tak na logikę. Sam/a się uśmiejesz.
Pozdrawiam.
Pozdr.
U nas to normalne, że ADM sam ociepla, ma kierownika budowy i inspektora nadzoru w jednej osobie.Materiały na ocieplenie wybierają sami członkowie wspólnoty,roboty wykonują ludzie zatrudnieni na interwencję z urzędu pracy. Bez kosztorysów, bez wyceny.
Jaloś tam się rozliczymy(twierdzi kierownik ADM nasz administrator)
Teraz jasno:bigsmile:,:shamed:
Dziękuję.
Jak dla mnie wygląda to całkiem fajnie. Powinno być tanio. Robotnicy z interwencji, członkowie wspólnoty sami wybierają materiały, nie ma kosztorysów (zatem nie ma kosztów wykonania kosztorysów : ), a ile ma kosztować, to i tyle będzie kosztować... niezależnie od tego, czy będzie kosztorys, czy nie).
Jedno wszakże zastrzeżenie - łączenie funkcji kierownika budowy (robót) i inspektora nadzoru inwestorskiego jest zabronione. Zapewne masz na myśli takiego nieformalnego "inspektora nadzoru", którego nie trzeba powoływać z mocy prawa. Tak?
Administruje też lokalami gminnymi znajdującymi się we wspólnotach mieszkaniowych.
W statucie ADM są wyraźnie określone zadania tego zakładu i nie ma tam mowy, o tym iż administrują wspólnotami mieszkaniowymi, nie ma też zapisu, aby mógł on przygotowywać i realizować jakiekolwiek remonty we wspólnotach.
ADM zatrudnia 3 osoby.
Nie ma zatrudnionego licencjonowanego zarządcy, ani księgowego z certyfikatem.
ADM, jako zakład budżetowy nie ma osobowości prawnej. Podlega bezpośrednio burmistrzowi miasta.Za wszystko co robi odpowiada burmistrz miasta.
Dlatego łączy funkcje kierownika budowy i inspektora nadzoru, mimo licznych kontroli PINB, przerywa tylko inwestycje i tyle(reszta dalej niszczeje) dużo by opisywać.
Dla Czjnika jest fajnie, bo tanio. Nie wiem, czy sam zgodziłby się na taką fuszerkę(jak mogą sami właściciele wybierać materiał na ocieplenie skoro mają 70-80 lat? przeważnie kobiety?) Pewnie dla niego koszty takiego przedsięwzięcia nie są ważne, ja natomiast nie chcę iść w ciemno.
art. 6. ustawy o własności lokali stanowi "Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana."
A zatem pisząc i mówiąc o WM trzeba mieć na uwadze osoby - Kowalskiego, Nowaka ... i Gminę.
Informacje zawarte w Twoim poście wskazują, że wspólnym mianownikiem dla WM i ADM jest Gmina reprezentowana przez burmistrza danej kadencji.
"W związku z tzw. komunalizacją poprzednie ADM przekształciły się w jednostki organizacyjne gmin, zatem pod rządem ustawy z dnia 31 grudnia 1994 r. o własności lokali Gminy nadal sprawowały zarząd nieruchomościami wspólnymi."
II SA/Wr 1009/02 - Postanowienie NSA oz. we Wrocławiu
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/search
W jednym z postów wspomniałaś o art.40 ust.1, który stanowi:
Państwowe lub komunalne jednostki organizacyjne, sprawujące na podstawie przepisów dotychczasowych zarząd nieruchomościami wspólnymi, są obowiązane zapewnić dla każdej z zarządzanych nieruchomości wspólnych ewidencję umożliwiającą najpóźniej od dnia 1 października 1994 r. ustalenie kosztów i przychodów dla każdej wspólnej nieruchomości oraz powiadomić współwłaścicieli, nie później niż do dnia 30 listopada 1994 r., o zmianach, jakie wprowadza niniejsza ustawa co do sposobu zarządzania nieruchomością wspólną oraz co do ponoszenia jego kosztów.
Ja dodam ust.2 Do czasu uregulowania tych spraw przez właścicieli do zarządu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy niniejszej ustawy dotyczące zarządu zleconego przez właścicieli osobie fizycznej lub prawnej i art. 41 - "Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r., z wyjątkiem przepisu art. 40 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia".
Mamy swój zarząd, właścicielski, a więc ADM, nie wykonuje czynności zarządu zleconego.
Nie można też mówić tu, o zarządzaniu w rozumieniu art 18 ust 2 ustawy o wl.
Pozdrawiam.
Ale przecież to Ty Gonia tak napisałaś (vide kilka wpisów powyżej). Zresztą ja uważam, że wiek nie jest przeszkodą, podobnie, jak płeć. Kwestia jest taka, czy się ktoś orientuje w temacie, czy nie. Ja mam kilka koleżanek - inżynierów budownictwa (a raczej inżynierek, tak chyba będzie "trendy") i bardzo sobie cenię ich profesjonalizm.
Pozdr.
Jeżeli przeczytałaś postanowienie NSA to wiedz, że Twoja babcia zawarła z Gminą podobną umowę w formie aktu notarialnego tylko w innym okresie czasowym. Jej treść opracował notariusz dysponując danymi otrzymanymi od Gminy.
Zarząd "właścicielski" powinien dokonać zawarcia umowy o administrowanie nieruchomością wspólną z ADM, który doskonale zna budownictwo klatkowe i proces inwestycyjny. Wspomnieć należy, że zmiana właściciela takiego budynku ma wpływ na podejmowanie decyzji m.in. w sprawach ocieplenia.
Z tego co dotychczas napisałaś wynika, że w Twojej WM Zarząd "właścicielski realizuje m.in. postanowienia podjętych uchwał, a ADM ?
Ustawa o własności lokali była nowelizowana 4 razy.
Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o własności lokali (Dz.U.97.106.682 z dnia 11 września 1997 r.).
Ustawa weszła w życie 26 września 1997.
2) druga nowelizacja:
Ustawa z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U.00.12.136 z dnia 23 lutego 2000 r.).
Ustawa weszła w życie 23 lutego 2000.
3) trzecia nowelizacja:
Ustawa z dnia 16 marca 2000 r. o zmianie ustawy o własności lokali oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o własności lokali (Dz.U.00.29.355 z dnia 18 kwietnia 2000 r.).
Ustawa weszła w życie 19 maja 2000 (z wyjątkiem nowego ust. 2 w art. 26 ustawy, który wszedł w życie 19.10.2000).
4) czwarta nowelizacja:
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.04.141.1492 z dnia 21 czerwca 2004 r.).
Ustawa weszła w życie 22 września 2004.
A to jest data uchwalenia ostatniej nowelizacji.
Ustawę uchwalono 28 listopada 2003 r., opublikowano 21 czerwca 2004 r., a weszła w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 22 września 2004 r.
Wszytko o ustawie na stronie http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940850388
1) ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
2) ustawa z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.
Żadna z tych ustaw nie zawiera przepisów zmieniających ustawę o własności lokali.
Można to łatwo sprawdzić, zaglądając do przepisów końcowych w tych ustawach.
Zmiany w obowiązujących przepisach, wprowadzone przez ugn, są wymienione w art. 234-239:
"Art. 234 W ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. — Kodeks cywilny (...)
Art. 235. W ustawie z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (...)
Art. 236. W ustawie z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (...)
Art. 237. W ustawie z dnia 17 maja 1989 r. — Prawo geodezyjne i kartograficzne (...)
Art. 238. W ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (...)
Art. 239. W ustawie z dnia 8 sierpnia 1996 r. o urzędzie Ministra Skarbu Państwa (...)"
Natomiast ustawa o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych wprowadza zmiany następujące:
"Art. 67. Tracą moc:
1) ustawa z dnia 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz o wykańczaniu budowy i nadbudowie budynków (...)
2) ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. — Prawo lokalowe (...)"
Jeśli chodzi o "siódmą nowelizację" - być może masz na myśli tekst jednolity ustawy, ogłoszony 26.09.2000 r. (Dz. U. 00.80.903) przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16 marca 2000 r. o zmianie ustawy o własności lokali oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o własności lokali (trzecia nowelizacja uwl): Powtórzę zatem: ustawa o własności lokali była nowelizowana 4 razy.
1) ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
2) ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.
Przy okazji. Macie jakść dobrą stronę z jednolitymi aktami prawnymi wraz z wykazem dz.u. zmianiających?
We wspólnotach z udziałem gminy, to gmina płaci za swoich lokatorów, nie ważne, czy oni płacą do gminy, czy nie. To się zgadza.
Pozdrawiam.:bigsmile:
1)Ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej.
2) ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
3) ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (uchylony 12.11.1994r.).
Ważnym aktem prawnym jest ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (to ona uchyliła ustawę o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych). Przepisy art. 20 i 21 ("Mieszkaniowy zasób gminy") nakładają na gminy istotne obowiązki.
Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie mają zastosowania wobec nieruchomości innej, niż publiczna. Zatem nie mają zastosowania również wobec nieruchomości wspólnych we wspólnotach mieszkaniowych.
Ugn zawiera podstawy prawne określenia zasad i trybu sprzedaży lokali przez gminę (w uchwale rady gminy), ustalenia bonifikat, ceny sprzedaży itp. Z dniem wyodrębnienia pierwszego lokalu w budynku powstaje wspólnota mieszkaniowa i stosunki między właścicielami, ich prawa i obowiązki wobec swoich lokali i nieruchomości wspólnej określa ustawa o własności lokali.
Przepisy ugn regulują też funkcjonowanie zawodów "nieruchomościowych" (rzeczoznawcy, pośrednika i zarządcy) i świadczenie usług w tym zakresie. Dotyczą one jedynie pośrednio wspólnot mieszkaniowych jako podmiotów korzystających z tych usług. Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17.07.2007, III CZP 69/07:
Ale to jest szczegół. Nie zmienia to faktu, że gmina nie może działać na podstawie ustawy, która nie obowiązuje. A ty tak napisałaś.
Podtrzymuję również swoje zdanie co do ustawy o gospodarce o gospodarce nieruchomościami (nie dotyczy nieruchomości wspólnych) oraz ustawy o ochronie praw lokatorów (nakłada ważne obowiązki na gminy w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi gminy). Jakie obie? Która jeszcze?
W swoich postach piszesz m.in. o:
- zasobie mieszkaniowym gminy
- sprzedaży lokali komunalnych
- nieruchomości wspólnej
Przykładowy wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy G na lata 2007 - 2011
"I. Aktualny gminny zasób mieszkaniowy tworzy:
(...) lokale mieszkalne w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych
(...) lokali mieszkalnych w budynkach gminnych
(...) lokali socjalnych
(...) lokale rotacyjne
(...) pomieszczeń kryzysowych
w tym: (...) lokali mieszkalnych wyłączonych ze sprzedaży na podstawie Zarządzenia nr (...) Miasta G z (...)
Łącznie : (...) lokali mieszkalnych"
"VI. Polityka czynszowa w Gminie.
Zasady ustalania czynszów w Gminie określa ustawa z 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie przepisów Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr. 31 poz.266). Czynsze w zasobie mieszkaniowym gminnym nie były zmieniane od pięciu lat. Obowiązuje nadal Uchwała nr (...) Miasta G z (...) 2002 roku w sprawie stawek czynszu najmu w lokalach mieszkalnych tworzących mieszkaniowy zasób Gminy. "
VIII. Zasady zarządzania mieszkaniowym zasobem gminy.
"(...) zasobem mieszkaniowym gminy zarządzają dwie Administracje (...) w G.(...)."
"Obecnie zmienia się struktura gminnego zasobu mieszkaniowego. Lokale mieszkalne są nadal sprzedawane – malejący jest udział Gminy w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych. A(...) -i rozpoczęły wypowiadanie umów o administrowanie Wspólnotom Mieszkaniowym, w pierwszej kolejności tam gdzie Gmina ma mniejszościowy udział w budynku. W ciągu najbliższych dwóch lat administracje nie będą administrować i rozliczać Wspólnot Mieszkaniowych, będą natomiast reprezentować Gminę we wspólnotach.W (...) roku nastąpi wypowiedzenie umów o administrowanie (...) wspólnotom z udziałem Gminy do 50 %. W (...) roku podobne działania nastąpią w stosunku do pozostałych (...) wspólnot."
Jak prawidłowo zarządzać zasobami mieszkaniowymi gminy
Lokale gminne tylko pod okiem licencjonowanych zarządców
"W tzw. systemie zleceniowym majątek gminny powierzany jest zarządcy nieruchomości legitymującemu się wskazaną przepisami prawa licencją. Choć przypadki zastosowania systemu zleceniowego w Polsce są jeszcze sporadyczne, to jeśli już występują, zarząd zasobem mieszkaniowym gminy sprawuje przedsiębiorca zatrudniający licencjonowanych zarządców."
http://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/gospodarka_przestrzenna/artykuly/389173,jak_prawidlowo_zarzadzac_zasobami_mieszkaniowymi_gminy.htm
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733 ze zm.) regulująca politykę czynszową gmin obowiązuje - od dnia 10.07.2001 roku.
http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20010710733+2001$07$10&min=1