sprawa prawidłowego zawiadamiania właścicieli

pablo32pablo32 Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
1. Czy za prawidłową praktykę można uznać sytuację gdy zarząd wspólnoty zwołuje zebrania członków poprzez wywieszanie na drzwiach klatki schodowej inforomacji o termine zebrania?
Co ważne: na takim zawiadomieniu zarząd pisze, że zwołuje „spotkanie” właścicieli, a nie zebranie, jednocześnie pisze, że obecność wszystkich członków jest obowiązkowa. Kiedy zwróciłem uwagę zarządowi, iż powinien na piśmie każdego z właścicieli, indywidualnie, informować o terminie takich zebrań (spotkań) to zarząd odpowiedział, że wcale nie musi powiadamiać właścicieli indywidualnie na piśmie ponieważ, nie są to zebrania tylko luzne spotkania właścicieli na których nie zpadają żadne uchwały. Zarząd w sytuacji gdy jest to zebranie sprawozdawcze (coroczne) zawiadamia wszystkich właścicieli indywiduwalnie na piśmie (art. 32 ustawy o wł. lok.). Uważam, że zarząd powinien w każdej sytuacji zachowywać wymagania z art. 32. Mieszkam kilkadziesiąt kilometrów od wspólnoty i nie wiem kiedy odbywają się takie „luzne spotkania”.

2. Czy mieszkając kilkadziesiąt kilometrów od wspólnoty mieszkaniowej mogę zarządać kopii podjętych uchwał za dany okres w roku. Na pismo z taką prośbą zarząd mi nie odpowiedział. Przecież zgodnie z art. 29 ust. 3 każdy własciciel ma prawo do kontroli działalności zarzadu. W ustawie nie wskazano na czym taka kontrola ma polegać i w jakiej formie. Czy zarżadanie kopii uchwał nie jest wykonywanie prawa do kontroli?

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowny Panie.
    Ustawa o własności lokali w art. 32 określa nam w jaki sposób właściciel lokalu powinien być poinformowany o zebraniu. O organizowaniu spotkań nie ma mowy. Powinno być to określone w statucie lub regulaminie wspólnoty (dokumenty nie obowiązkowe). W żadnym zawiadomieniu nie powinno się pisać o obecności obowiązkowej. To już nie te czasy.
    Co do uchwał. Szanowny Panie, według mojej wiedzy każdemu właścicielowi przysługuje prawo kontroli działalności Zarządu ale ta kontrola nie powinna polegać na kserowaniu dokumentów. Właściciel powinien zgłosić się do siedziby Zarządu i na miejscu przeprowadzić kontrolę wybranych dokumentów. Oczywiście nie ma zakazu kserowania dokumentów, ale to kosztuje i właściciel powinien pokryć koszty kserowania.
    Proszę sobie wyobrazić, że każdy właściciel lokalu prosi o skserowanie pewnej ilości dokumentów. To Zarząd musiałby posiadać oddzielne finanse na tą czynność.
    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.