dojście do drogi
jan
Użytkownik
Nasza wspólnota mieszkaniowa i sąsiednia nie ma dojścia do drogi.przy wyjściu z klatek schodowych jest chodnik wykonany w latach 50-tych.chodnik ten jest już w granicy miasta/gminy/zwracaliśmy się do gminy o wykonanie dojścia zgodnie z uchwałą ministra infrastruktury /3.5m.istniejący ma 1.5 m.nie można dojechać pod;blok; ani z węglemani pogotowia nie mówiąc już o jakiejś akcji na. pożarowej. odpowiedz z gminy nastepująca; wykupcie teren i zbudujcie sobie droge. czy to jest właściwa odpowiedż czy rodzaj arogancji ze strony władz miasta.przed sprzedażą mieszkań miasto rozparcelowywało grunty. wykupilismi mieszkania wraz z oznaczonym gruntem. tak rozmi\rzyli żechodnik jest miejski. teraz mamy go wykupić wystąpić do odpowiednich komurek miejskich o zgode i sami wydudować djscie do klatek schodowych. czy tak ma być dlaczego miasto przez pół wieku nie wykonało chodnika o dopowiedniej szerokości a my teraz po wykupieniu musimy. proszę o odpowiedż co otym mówi prawo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 690) w
§ 14 pkt 1mówi:
Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.
pkt 3 mówi :
Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.
§ 16 pkt.1 mówi :
Do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone od dojść i dojazdów, o których mowa w § 14 ust. 1 i 3, utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m, przy czym co najmniej jedno dojście powinno zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać.
I jest problem - budynki są wspólnoty, pozostały teren miasta.
Wystosujcie pisma do prezydenta miasta lub wójta z prośbą o ustosunkowanie się do waszego problemu, podpierając się cytowanymi powyżej paragrafami. Ciekawe co Wam odpowie.