Remonty i uchwały.
bonia1
Użytkownik
W trakcie remontu okazało się ze trzeba przeprowadzić dodatkowe prace remontowe na które administrator nie maiał zgody właścicieli. O tych pracach powiadomił właścicieli dopiero po 9miesiącach jak na zebraniu rocznym okazało się że coś się nie zgadza w wydatkach wspólnoty.Jak ludzie zaczęli się denerwować na administratora to ten dopiero podjął uhwałę w drodze indywidualnego głosowania. Interesuje mnie czy można wykonać jakieś prace bez zgody wspólnoty a po fakcie podjąć dopiero uchwałę?
Właściciel przebywa za granicą wogóle do Polski nie przyjeżdża dał pełnomocnictwo osobie ,która w jego mieszkaniu zamieszkuje.Czy to pełnomocnictwo z 2007roku ma ważność i ta osoba może głosować w sprawie uchwał i czy może zabierać głos na zebraniach?
Co to zarząd powierzony i na czym polega?
Właściciel przebywa za granicą wogóle do Polski nie przyjeżdża dał pełnomocnictwo osobie ,która w jego mieszkaniu zamieszkuje.Czy to pełnomocnictwo z 2007roku ma ważność i ta osoba może głosować w sprawie uchwał i czy może zabierać głos na zebraniach?
Co to zarząd powierzony i na czym polega?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Tak, wspólnota może zatwierdzić uchwałą remont nieruchomości wspólnej już po jego wykonaniu, jednak taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i może wpłynąć na odpowiedzialność organizacyjną zarządu (czy też spowodować odwołanie zarządcy).
"Zarząd wspólnoty mieszkaniowej upoważniony jest do dokonywania czynności zarządu zwykłego samodzielnie, ale w sprawach przekraczających zarząd zwykły konieczna jest już zgoda właścicieli lokali wyrażona w uchwale. Można jednak potwierdzić działania dokonane przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej bez umocowania, w uchwale należy skonkretyzować potwierdzane czynności a wyrażona w niej wola zatwierdzenia czynności winna jednoznacznie wynikać z treści uchwały- taki pogląd wyraził Sąd Apelacyjny w Katowicach uzasadniając wyrok z dnia 5 listopada 2009 roku (sygn. akt: I ACa 609/09, niepubl.)."
Więcej w artykule na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/720/32/
Tak, o ile nie zostało udzielone na czas określony lub odwołane.
Art. 101 kodeksu cywilnego:
§ 1. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
§ 2. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
To zależy od treści samego pełnomocnictwa. W przypadku podejmowania uchwał - co do zasady ich przedmiot zawsze przekracza zarząd zwykły, zatem do głosowania konieczne było udzielenie pełnomocnictwa rodzajowego, tj. takiego, w którym określono rodzaj czynności (np. głosowanie nad uchwałą w sprawie przyjęcia planu gospodarczego na 2007 rok, itd.)
Art. 98 kodeksu cywilnego:
"Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. "