Zarząd komisaryczny

bonia1bonia1 Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy zarząd komisaryczny to to samo co zarząd zwykły?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ta terminologia (zarząd komisaryczny) używana jest w szczególności w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych a nie do spraw zawiązanych z zarządem nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych lub stanowiących przedmiot współwłasności osób, których stosunki z tym związane reguluje kodeks cywilny.

    Rozumiem, że pytanie dotyczy takiego zarządu, który wyznaczony został przez sąd, tutaj wyróżniamy zarząd:
    1) przymusowy (art. 26 uwl) - ustanowiony dla dużej wspólnoty mieszkaniowej (powyżej 7 -miu lokali) lub wyjątkowo dla małej, gdy właściciele zmienili sposób zarządu nieruchomości wspólną i poddali ten zarząd rygorom ustawy o własności lokali;
    2) zarząd ustanowiony na mocy art. 203 kodeksu cywilnego - dla małej wspólnoty lub dla zarządu rzeczą, której współwłaściciele nie tworzą wspólnoty mieszkaniowej.

    Zakres upoważnienia zarządu wyznacza sąd postanowieniem, co do zasady jest to upoważnienie do dokonywania czynności zwykłego zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bonia1bonia1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję
  • Opcje
    zulazula Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu:
    Nasza spółdzielnia mieszkaniowa liczyla 18 mieszkań.Po kolei wszyscy wykupili swoje mieszkania oprócz mnie.17 rodzin zawiązało wspólnotę mieszkaniową, a nad moin mieszkaniem ( resztką spółdzielni) ustanowiono przez sąd kuratora w postaci naszego zarządcy. według postanowienia cytuję:upoważnia do prowadzenia spraw spółdzielni oraz podejmowania wszelkich czynności w celu powołania jej zarządu, bądź likwidacji.Pan kurator był przekonany o tym, że może mi sprzedać mieszkanie i w tym celu w czerwcu złożyliśmy dokumenty do notariusza. Pani notariusz doszła do wniosku,, że pan kurator nie ma uprawnień do sprzedaży mi mieszkania.Skierowano pytanie do sądu z pytaniem o zakres obowiązków kuratora. Sąd odpowiedział, że pan kurator morze tylko zwołać zarząd, natomiast nie może samodzielnie zarządać majątkiem spółdzielni. Powiedzcie mi proszę w jaki sposób mogę wykupić mieszkanie. Zaznaczam że w składzie starej spółdzielni pozostaje tyko mój mąż i ja jako żona.
    dziękuje za pomoc
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    obawiam się, że dopóki s-nia mieszkaniowa nie zostanie postawiona w stan likwidacji lub reanimowana nic nie zrobisz...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bonia1:[/cite]Czy zarząd komisaryczny to to samo co zarząd zwykły?
    We wspólnotach nie ma zarządu komisarycznego . Występuje tzw zarządca przymusowy.
    Wprowadza się go na podstawie zapisu
    [b]Art. 26. [/b][u]Ustawy o własności lokali[/u]
    1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki,[b] każdy właściciel może żądać ustanowienia [u]zarządcy przymusowego[/u] przez sąd,[/b] który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.
    
    2. Jeżeli w terminie dwóch lat od dnia wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości, w której liczba lokali wyodrębnionych oraz niewyodrębnionych jest większa niż siedem, właściciele lokali nie dokonają wyboru zarządu ani nie powierzą zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego, to ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd może żądać także dotychczasowy zarządca nieruchomości, który sprawował zarząd nieruchomością w dniu, w którym wyodrębniono własność pierwszego lokalu, i kontynuował zarząd tą nieruchomością przez okres co najmniej dwóch lat.
    

    W okresie trwania zarządu przymusowego pewne prawa właścicieli są zawieszone (zatwierdzenia stawek służących do naliczenia zaliczek , sprawozdania finansowe, itd), a zarządca przymusowy (ZP) ma obowiązek uzdrowienia sytuacji która go powołała . Swoje czynności ZP wykonuje pod nadzorem Sądu.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    KubaP, odpowiedziałeś na pytanie Boni1 zadane przed ponad 18 miesiącami, w dodatku na pytanie, na które ponad 18 miesięcy temu wyczerpująco i w pełni odpowiedział Zarządca.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :cactus2:
  • Opcje
    zulazula Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję za wypowiedzi.
    Zdecydowałam się zapytać przewodniczącej składu orzekającego.moja sprawa jest nietypowa.jak będę znała odpowiedź napiszę .pozdrawiam wszystkich
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.