podarunek od gminy

janjan Użytkownik
nieaktualne

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowny Panie.
    Jeżeli właściciele lokali nie zgodzą się na taki podarunek, to nikt na siłę ich do tego nie zmusi. Musi być zgoda obu stron.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Darowizna jest umową, wymaga zgody obdarowanego, w tym przypadku wspólnoty mieszkaniowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    edek30edek30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zielone Barczewo wita!!!no to mamy paradoks w temacie gruntów przyległych do wspólnot,przykład w mojej miejscowości to że można nabywać grunty do wspólnoty na trzy letnie dzierżawy lub wykupienie na własność(złożyłem podanie w imieniu wspólnoty o wykupienie gruntu-koszt zakupu to 102tyś zł,doznałem szoku i zrezygnowałem!!!)jeżeli po obrysie bloku gmina sprzedała grunta to teraz tak mamy............Pozdrawiam
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W oparciu o art. 209 a ustawy o gospodarce nieruchomościami właścicielom nieruchomości przysługuje (poza możliwościami określonymi w art. 22 ust. 3 pkt 6a uwl i art. 32a uwl) również roszczenie w stosunku do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w przypadku gdy wydzielono działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej. Roszczenie to przysługuje pod warunkiem, że zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali.

    Art. 209a 1. Jeżeli przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, właścicielom lokali przysługuje w stosunku do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej, pod warunkiem że roszczenie to zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali; w razie braku zgody stosuje się przepisy art. 199 Kodeksu cywilnego.
    2. Przeniesienie własności nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić po rozpatrzeniu przez właściwe organy wniosków poprzednich właścicieli lub ich spadkobierców o przywrócenie własności tej nieruchomości.
    3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.
    4. Roszczenie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli:
    1) toczy się postępowanie dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego;
    2) przyległa nieruchomość gruntowa, stanowiąca własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, została oddana w użytkowanie wieczyste innej osobie lub w trwały zarząd jednostce organizacyjnej na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, lub graniczy z tymi nieruchomościami;
    3) wskutek realizacji roszczenia przyległa nieruchomość gruntowa przestałaby spełniać wymogi działki budowlanej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu wypowiedzi Majora - w przypadku tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej (powyżej 7 lokali) - wystarczy zgoda większości wyrażona w formie uchwały, o czym stanowi art.. 32a ustawy o własności lokali:

    Jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, uniemożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie:

    1) wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych,

    2) udzielenia zarządowi lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, prawem przewidzianych, czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.

    Na ten temat w artykule czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/content/view/597/32/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie musi być darowizna. Z cytowanego przez Majora przepisu ugn wynika, że gmina też ma roszczenie wobec wspólnoty o wykup gruntu:

    Art. 209a. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.