Wodomierze
trivex
Użytkownik
Może ktoś wie co się dzieje, jeśli właściciel nie chce wymienić wodomierza. Jakie kary może nałożyć Wspólnota lub inny organ.Gdzie to zgłosić?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wystarczy pismo - w związku z brakiem legalizacji wod i co za tym idzie niewiarygodności wskazań zarząd wm postanowił, że zużycie wody w lokalu nr x od dnia... będzie rozliczane...
I tu już coś wymyślicie - ja bym wybrała procentowe rozliczenie uchybu
Jakieś inne pomysły?
Wskazania nielegalizowanego wodomierza są niewiarygodne. W związku z tym nie sposób ustalić ilości zużytej wody w lokalu. Należy go traktować, jak lokal nieopomiarowany.
Pozostałe lokale należy rozliczyć według wskazań ich wodomierzy, zaś cały "uchyb" (różnicę między sumą wskazań liczników lokalowych i wodomierza głównego) przypisać lokalowi nieopomiarowanemu.
Z tym, że uchyb rozliczcie na wszystkie lokale nieopomiarowane, a nie tak, jak kiedyś sobie wymyślił mój sąsiad, członek zarządu wm - w ramach kary każdemu nieopomiarowanemy cały uchyb. Serio, tak se wymyślił.
Kieszeń bardzo szybko uczy opornych.
Warunek: wszystko musi być zapisane w regulaminie rozliczenia wody, inaczej w sądzie przegracie.
Choć wydaje się to słusznym rozwiązaniem, w szczególności jak to wynika z wypowiedzi bezkonfliktowym, to jednak o taki kwestiach jak granice nieruchomości wspólnej nie można decydować uchwałami. Tylko ta część instalacji wodnej, która służy wyłącznie do użytku danego właściciela nie jest przedmiotem współwłasności przymusowej.
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 r, sygn. akt: I ACa 601/08:
"Sąd podkreślił, że zakres nieruchomości wspólnej wskazuje art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, mający charakter bezwzględnie obowiązujący....
Bez znaczenia są przy tym zarówno deklaracje, że wykonanie uchwały nie obejmie wskazanej w niej wymiany płyt balkonowych, jak i nieskuteczna - bo sprzeczna z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa - próba nowego ustalenia granic nieruchomości wspólnej dokonana w uchwale nr 7/2005. "
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
Ponadto nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że wodomierz lokalowy służy wyłącznie właścicielowi lokalu. Jeżeli nie ma indywidualnych umów na dostawę wody, to wodomierz służy bardziej wspólnocie, niż właścicielowi (do rozliczeń kosztów wody i ścieków). To wspólnocie zależy na terminowej legalizacji, sprawności i poprawności wskazań licznika.
Powinno być tak, jak z wodomierzem głównym, który jest własnością dostawcy wody (przedsiębiorstwa wod-kan). Dla właściciela lokalu faktycznym dostawcą jest wspólnota, zatem wspólna instalacja wodociągowa powinna się kończyć na zaworze za wodomierzem lokalowym.