Czy można wyodrębnić lokale na podast.aktu notarialnego sporządzonego przed wykonaniem nadbudowy
Domika
Użytkownik
Nie wiem:(
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli notariusz sporządził umowę mimo niespełnienia przesłanej samodzielności, to jest nieważna.
Rozumiem, ze do momentu wyodrębiebia powstałe lokale wyniku nabudowy są własnością wspólnoty.
Czy do wyodrębnienia lokali wyniku nadbudowy, a co za tym idzie zmiany udziału w grucie potrzebna jest zgoda wszystkich włascicieli (duża wspolnota - 9 właścicieli) ?
Moim zdaniem nie wymaga zgody wszystkich właścicieli, ponieważ art. 22 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) stanowi, że udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego należy czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Podejmowanie natomiast czynności przekraczających zarząd zwykły wymaga zgody większości właścicieli.
Można się jednak spotkać z odmiennym poglądem, że konieczne jest złożenie oświadczenia woli w tym zakresie przez wszystkich, jako że dochodzi w wyniku tej czynności do zmiany wielkości udziałów poszczególnych właścicieli. Udział natomiast to część składowa prawa własności lokalu, dlatego decydowanie o jego wielkości nie należy do kompetencji wspólnoty mieszkaniowej.
Czy w takim przypadku, po dokonaniu wyodrębiania lokali do zmiany udziału w gruncie konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli gruntu, czy wystarczy uchwała większości właścicieli lokali?
Jeżeli dobrze zrozumiałam , to wystarczy większość głosów liczona według wielkości udziałów
"Pułapki adaptacji strychu we wspólnocie mieszkaniowej":
"Jedną z takich spraw rozpoznawał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na adaptację strychu celem powiększenia istniejącego mieszkania. Cenę sprzedaży zaadaptowanych pomieszczeń strony ustaliły na podstawie operatu szacunkowego, jej zapłata miała nastąpić w ten sposób, że inwestor wykona wymienione w treści uchwały prace remontowe nieruchomości wspólnej. Uchwała została zaskarżona przez jednego z właścicieli, który wśród wielu podstaw zaskarżenia wskazał m.in. na zbyt ogólnikowy sposób rozliczenia ceny sprzedaży. Sąd Okręgowy w I instancji powództwo oddalił, jednak Sąd Apelacyjny po rozpoznaniu wniesionej apelacji częściowo zaskarżoną uchwałę uchylił. W wyroku z dnia 6 maja 2009 roku (sygn. akt: I Aca 361/09, niepubl.) częściowo przyznał rację stronie powodowej uznając m.in., że cena sprzedaży określona w uchwale jest zbyt ogólnikowa, ponieważ nie wyodrębniono etapów remontu całego budynku i terminu jego wykonania. Sąd ten uchylił także zapis uchwały, w którym wspólnota mieszkaniowa zobowiązała się wyrazić „wstępną zgodę na nabycie" przez inwestora „ i przyłączenie do lokalu mieszkalnego nr .. , zaadaptowanych przez niego pomieszczeń po dokonaniu odbioru oraz przedłożeniu przez w/w zaświadczenia o samodzielności lokalu nr .. obejmującego jego nowopowstałą powierzchnię" (cyt. z treści zaskarżonej uchwały). Sąd Apelacyjny orzekł, że przedmiotem uchwały o wyrażeniu wstępnej zgody na nabycie części nieruchomości wspólnej może być wyłącznie pomieszczenie noszące cechy samodzielności, a jednocześnie nie stanowiące składników koniecznych nieruchomości wspólnej objętych zakazem zniesienia współwłasności określonych przepisem art. 3 ust. 1 zdanie drugie ustawy o własności lokali. "
Więcej na ten temat w artykule na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/659/32/