przejęcie budynku

janjan Użytkownik
Gdy powstała nasza wspólnota i powołany został zarząd wsp /do chwili obecnej jestem przew. zarz./mieliśmy mało doświadczenia.wybraliśmy na zarządzającego ZGM który to dotychczas był właścicielem całego osiedla /administratorem/.ZGM wykorzystał nasz brak doświadczenia i budynek naszej wspólnoty przekazany został pod zarząd wspólnoty.zarządzającym został ZGM oni sporządzili umowę oraz regulamin wsp. na pierwszym zebraniu wszystko przyjęto jednogłośnie.potem czytamy że protokół odbioru dołaczony do umowy. żadnego protokołu odbioru budynku nie było. co zrobić w tej sytuacji.dużo spraw by sie znalazło w protokole bo pozostawiono nam bałagan w budynku. teraz usuwamy wszystko doprowadzamy do porządku ....robi to nam ZGM ale musimy płacic.czy jest jakies wyjście z tej sytuacji.. chodzi mi o protokoł odbioru czy mozna do niego powrócić. nasza wspólnota powstała w czerwcu 2006r.liczę na odpowiedż zarządcy oraz andrzeja.pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowny Panie.
    Nie wiem na czym ten protokół odbioru budynku miałby polegać.
    Nie podlega fizycznemu przekazaniu budynek ani też nieruchomość wspólna. Zmiana sposobu zarządu nie pociąga za sobą zmiany własności, przecież każdy z właścicieli nabył już i przejął władanie swoim lokalem, a wraz z nim fragment nieruchomości wspólnej. Niemniej jednak zdarza się, że jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego czy Skarbu Państwa, chcąc wykreślić ze swojej ewidencji budynek, proszą o podpisanie dokumentu przekazania środka trwałego PT, dotyczącego całego budynku. Można przychylić się do takiej prośby bez żadnych konsekwencji dla podpisującego.
    Coś Panu doradzę - proszę się pozbyć takiego administratora.
    Ponadto przeczytać następujące dokumenty:
    1. KOMUNIKAT MINISTRA BUDOWNICTWA z dnia 6 grudnia 2006 r. w sprawie uzgodnienia standardów zawodowych zarządców nieruchomości;
    2. Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 (tekst jednolity),
    Dział V Rozdział 3 art. 184 - 190.
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odpowiadam, w umowie zlecenia administrowania nieruchomością wspólną w punkcie 2 jest napisane. /opis stanu technicznego nieruchomości znajduje się w protokole zdawczo odbiorczym stanowiącym załącznik do niniejszej umowy./żadnego protokołu zarząd nie podpisywał.a szkoda. budynek był od początku /lata50-te/administrowany przez obecnego zarządzającego.pozostawiono nam bałagan zgniłe rurociągi wodne zdewastowane pralnie suszarnie itp. z chwilą powstania wspólnoty musieliśmy wszystko naprawiać zaczynając od spraw najważniejszych /u nas wymiana rur. wodnych potem wymiana tablic rozdzielczych prądu itp. oczywiście koszty pokrywała wspólnota a naprawiał ten kto do tych dewastacji dopuszczał.GDYBY BYŁ PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA BUDYNKU TO BY BYŁO WSZYSTKO OPISANE I WSP.ÓLNOTA MOGŁA BY ZOBOWIĄZAĆ ZARZĄDZAJĄCEGO DO NAPRAW WZGLĘDNIE USUNIĘCIA USTEREK.DZIĘKUJE ANDRZEJOWI 55 ZA ODPOWIEDZ. Z KOMUNIKATEM JUŻ SIĘ ZAPOZNAŁEM.OCZEKUJE OD ANDRZEJA 55 ODPOWIEDZI NA MÓJ DRUGI WPIS. POZDR.
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowny Panie.
    W protokole zdawczo - odbiorczym nie znajdziecie opisu stanu technicznego obiektu. W tym przypadku powiniście sprawdzić protokoły z przeglądów rocznych i pięcioletnich. Szczegółowy zakres przeglądów określają dwa dokumenty :
    1. Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. - Rozdział 6. Utrzymanie obiektów budowlanych;
    2. Rozporządzenie Ministra spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999 r.(Dz.U z 1999 r. Nr 74 poz. 836)- Rozdział 2. Kontrola okresowa budynku.
    Przeglądy są obowiązkowe.
    Ponadto proponuję przejrzeć jeszcze książkę obiektu budowlanego. Również dokument obowiązkowy - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie książki obiektu budowlanego z dnia 3 lipca z 2003 r.( Dz.U. Nr 120 poz. 1134 )
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem protokół zdawczo - odbiorczy raczej nie stanowi podstawy roszczeń odszkodowawczych wobec zarządzającego. Koszty remontów obciążają właściciela obiektu a nie zarządcę. Zarządca natomiast raz w roku obowiązany jest dokonywac kontroli stanu technicznego nieruchomości, co następnie należy odnotowac w książce obiektu. Jeżeli pomiędzy stanem faktycznym a stanem ujawnianym w protokołach przeglądu występują istotne różnice, to protokół przekazania stanowi ważny środek dowodowy w razie sporu. Ponadto, pewne usterki mogą byc wynikiem, skutkiem wieloletnich zaniedbań i braku dbałości o nieruchomośc ze strony zarządcy, co również może wynikac z protokołu.
    Samo zobowiązanie, o którym pisze Jan jednak nie wystarczy, zwykle konieczna jest żmudna droga sądowa.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.