Potwierdzenie czynności zarządu dokonanej bez umocowania

JakubowJakubow Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Nie wszystkie czynności zarządu dokonane bez umocowania WMN może uzdrowić odpowiednią uchwałą z mocą wsteczną (ex post), czy to prawda?

Komentarze

  • Opcje
    JakubowJakubow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :peace: W normie i wg własnej wiedzy, to umowa podpisana w imieniu WMN np. o przebudowę instalacji CO budynku, podpisana czy to przez właściciela danego lokalu czy to przez Zarząd (Zarządcę) działającego w trybie art.18.1 uwl, z obejściem ustawy art.22.3 pkt8):peace: jest bezwzględnie nieważna i nie podlega konwalidacji. Podlegałaby konwalidacji (uzdrowieniu) w sytuacji wykonania czynności względnie nieważnej tj z naruszeniem normy, ale nie w sposób wskazujący na działania z obrazą prawa i nieczysty, niejawny w stosunku do osób uprawnionych. WMN może przyjąć daną umowę ex post wówczas, jeżeli posiada uchwałę o przyjęciu warunków danej umowy, a która podpisana została bez zgody tejże WMN w uchwale i byłą (jest) realizowana - znajduje się w obiegu prawnym poza określonymi wymogami formalnymi. Umowa podpisana przez Zarząd bez ważnej uchwały podjętej w trybie art.22.3pkt8) uwl - niezbędnej do jej zatwierdzenia, może być uzdrowiona od samego jej początku funkcjonowania jedynie w sytuacji wyrażenia zgody w umowie lub w uchwale przez 100% właścicieli lokali.:peace:
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście zgadzam się.
  • Opcje
    JakubowJakubow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Duże Dzięki Goniu za poparcie w tej kwestii, a cenię sobie bardzo Twoją wiedzę.:thumbup:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Jakubow:[/cite]:peace: W normie i wg własnej wiedzy, to umowa podpisana w imieniu WMN np. o przebudowę instalacji CO budynku, podpisana czy to przez właściciela danego lokalu czy to przez Zarząd (Zarządcę) działającego w trybie art.18.1 uwl, z obejściem ustawy art.22.3 pkt8):peace: jest bezwzględnie nieważna i nie podlega konwalidacji.

    Nie zawsze tak jest. Stosownie do brzmienia art. 103 kc:

    § 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.

    § 2. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

    § 3. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.
    Zatem, jeżeli przedmiotem umowy są sprawy związane z zarządem nieruchomością wspólną - co do zasady istnieje możliwość jej konwalidacji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    JakubowJakubow Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I, owszem podlega konwalidacji, o ile nie obchodzi umowy lub ustawy uwl art.22.3pkt8) oraz art.32.2 w związku z art.1.2 i art.58.1 kc - jeżeli osoba uprawniona do wykonywania czynności zwykłych działa (jej licencjonowany Zarząd, świadomy swego postępowania) zgodnie z umową lub ustawą uwl w rozdziale 4 art.18.3 (33) o wykonywanie czynności prawidłowego zarządu w tym administrowania sprawami i majątkiem WMN z odpowiedzialnością wg art.474 kc, jeżeli wykona czynność wg formy przewidzianej w ustawie w sprawach gospodarczych i rozliczeniowych kosztów - gdzie prawa i obowiązki poszczególnych właścicieli mają ulec zmianom. Jedynie, gdy brakuje treści w uchwale lub odrębnej uchwały udzielającej Zarządowi/Zarządcy pełnomocnictwa do podpisania takiej umowy (przyjętej uchwałą - po dyskusji na Zebraniu OW, a warunek konieczny do ważności czy istnienia uchwały) – tylko jeżeli brakuje takiej formalności, a zarząd jedynie wyprzedził wolę wyrażoną w uchwale WMN i rozpoczął wykonywanie prawa WMN bez umocowania - to i owszem jest to czynność jedynie względnie nieważna i można ją uzdrowić. W innych przypadkach uchwała uzdrawiająca taką umowę jest tylko ważna od dnia jej podjęcia, a nie z mocą WSTECZNĄ. Zarząd nie może tłumaczyć się, iż nie było jego celem obchodzenie normy, a jedynie dobro wszystkich właścicieli lokali i sprawne oraz dobre zarządzanie spowodowane nagłą, pilną sytuacją w ratowaniu wspólnego dobra- majątku. Skoro taka sytuacja wystąpi (świadome działanie Zarządu i wg tajemnicy Poliszynela - uzależnionego od dotychczasowego właściciela budynku – który wie iż w danej chwili nie uzyska taka uchwała poparcia większości właścicieli bo np. 20% właścicieli podejmie uchwałę, aby gmina posiadająca ponad 50% udziałów głosowała siłą głosu ,,1”, jak każdy z pozostałych właścicieli lokalu…, to nikt nie wykreślił, póki co, normy art.58.1 kc (czynności dokonane z obejściem ustawy - np. art.22.3pkt8 i 32.2 uwl w sposób rozmyślny) i nie działa tu art. 103 kc w zw. z art.1.2 uwl, lecz zastosowanie jedynie ma art. 58.1 kc w zw. z art1.2 uwl.
    Dlaczego Państwo postawiliście w pozycji uprzywilejowanej podmiot jakim jest WMN i jej Zarząd i znieczulacie w stosunku do niej art.58.1 kc (a może być i taka sytuacja , że też art.5 kc, 58.2 kc) skoro kc obowiązuje każdego - bez wyjątku, a ustawa o własności lokali WMN i osoby wykonujące obowiązki zarządu WMN w kwestiach nie uregulowanych obowiązuje także kc.
    SN w ostatnich orzeczeniach wyraził swoje stanowisko, iż obchodzenie ustawy - art.58.1 kc - takie czynności nie zasługują na ochronę i nie podlegają konwalidacji.
    No, chyba że jednym uzna się, iż art.58.1 tak działa, a w odniesieniu do plebsu, osób nieustosunkowanych, bez argumentów w kieszeni… - działa inaczej, jak to często w wyrokach sądów I instancji, a nawet bywa że i w II instancji... bywa (orzeka się z dokonaniem samowoli procesowej). A, ja akurat mam tego udokumentowane przykłady. :clap:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.