uchybienia budowlane - po oddaniu budynku do użytku

martini78martini78 Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Na podstawie projektu budowlanego i stanu faktycznego stwierdziliśmy pewne uchybienia dewelopera/inwestora. Budynek został oddany już do użytku i sprzedane lokale w wielorodzinnym budynku przez co powstała wspólnota. Deweloper jest jeszcze w posiadaniu jednego mieszkania.
Czy zgłoszenie do nadzoru budowlanego uchybień rozwiąże tą sprawę.
Na kogo nadzór nałoży karę lub obowiązek naprawienia uchybień? Na dewelopera/inwestora czy na wspólnotę (wówczas jako wspólnota może domagać się od dewelopera z tytułu rękojmi lub powództwa cywilnego - drogą sądową).
Wcześniejszy wgląd w dokumentacje nie był możliwy bo deweloper unikał przekazania dokumentacji i nadal unika. Zdesperowani zrobiliśmy wgląd w projekt w wydziale budownictwa.
Proszę o pomoc w tej sprawie :wink:

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli powstała wspólnota, to deweloper powinien oddać zarządowi wspólnoty cała dokumentację.
    Zarząd powinien zwrócić się do dewelopera o naprawienie uchybień, jeżeli ten tego nie wykona, to zostaje droga sądowa(tak mi się wydaje), ważne, jakie to są uchybienia.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] martini78:[/cite]wówczas jako wspólnota może domagać się od dewelopera z tytułu rękojmi lub powództwa cywilnego - drogą sądową
    Wspólnocie nie przysługuje legitymacja czynna w tej sprawie. Z takim żądaniem oraz pozwem mogą wystąpić jedynie właściciele lokali. To oni są stroną umów przedwstępnych oraz umów sprzedaży lokali i tylko im przysługują roszczenia. Zarząd wspólnoty może występować w ich imieniu tylko wówczas, jeżeli dokonają cesji swoich roszczeń i udzielą zarządowi pełnomocnictw (każdy właściciel indywidualnie). Zarząd wspólnoty w sprawie roszczeń z tytułu rękojmi może reprezentować tylko tych właścicieli, którzy go do tego upoważnią.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.