pytanie o dodatek mieszkaniowy

wojtekwojtek Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jak Zarządca powinien prawidłowo wypełnić pkt. 12 wniosku o przyznanie dodatku, który brzmi: Łączna kwota wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc***. Miesiąc, w którym składany jest wniosek". Chodzi mi o wydatki za centralne ogrzewanie. Płacę zaliczkowo za c.o po 200 zł miesięcznie,ale tylko od września do kwietnia włącznie.W maju,czerwcu,lipcu i sierpniu nie płacę za c.o.Chcę jeszcze w kwietniu złożyć wniosek o dodatek,co oznacza że Zarządca powinien uwzględnić moje wydatki na c.o.Urząd Gminy przyznaje dodatek na okres 6 miesięcy,czyli dodatek obejmie 4 miesiące, w których nie ponoszę opłat za c.o. oraz 2 miesiące w których ponoszę koszta. Co w takiej sytuacji?.

Komentarze

  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Płacę zaliczkowo za c.o tylko od września do kwietnia włącznie.
    Czy taki sposób naliczania wynika z jakiś regulaminów przyjętych we Wspólnocie. Czy też są indywidualnym podejściem do zapłaty zaliczek na c.o.?
    Wszyscy od września do kwietnia płacą zaliczki, a poza tym okresem są zwolnieni od ich ponoszenia?
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taki sposób naliczania wynika z podjętej uchwały przez Wspólnotę.Nie jest to indywidualne podejście do zapłaty za c.o. Wszyscy we Wspólnocie,od września do kwietnia włącznie płacą zaliczki,a poza tym okresem nie płacimy gdyż dokonywane zaliczkowo wpłaty za c.o przez te 8 miesięcy w pełni pokrywają koszta c.o.Dodam,że taki sposób rozliczania z dostawcą ciepła odpowiada Wspólnocie,nie mamy zamiaru tego zmieniać i co roku mamy lekką nadpłatę,która po zakończeniu sezonu grzewczego zostaje rozliczana na poszczególnych członków Wspólnoty.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem należy przyjąć średnią w skali roku i podzielić przez liczbę miesięcy.
    Proszę mieć na uwadze, że zgodnie z treścią art. 6 ust.6, pkt. 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o dodatek zamieszkuje w lokalu/domu, który nie wchodzi w skład zasobów mieszkaniowych gminy - dla celów obliczania dodatku zalicza się opłaty, poza czynszem, które obowiązywałyby dla danego lokalu, gdyby lokal ten wchodził w skład zasobu mieszkaniowego gminy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo można przyjąć średnią w skali roku, gdyż jak pisałem na początku,sytuacja dotyczy kosztów c.o w miesiącu kwietniu.W kwietniu dostawca ciepła jeszcze go dostarcza i nie wiadomo ile go w tym miesiącu dostarczy.Można byłoby przyjąć średnią z zeszłego roku,ale byłby to nie bardzo dokładne,gdyż są różne zimy,a co najważniejsze byłby to niezgodne z pkt.12 wniosku o dodatek mieszkaniowy który mówi o łącznej kwocie wydatków na mieszkanie w miesiącu w którym składany jest wniosek.Po drugie w mojej Wspólnocie jest tylko jeden lokal będą własnością gminy,który jest rozliczany za c.o w taki sam sposób jak pozostali indywidualni właściciele.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uważam, że należy przyjąć średnią z zeszłego okresu rozliczeniowego.
    Odnośnie obowiązku przeliczenia na okresy miesięczne: par. 2 ust. 3. Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie dodatków mieszkaniowych z dnia 28 grudnia 2001 r. (Dz.U. Nr 156, poz. 1817) stanowi, że wydatki naliczone i ponoszone za okres dłuższy niż jeden miesiąc przelicza się na okresy miesięczne.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem nie można przyjąć średniej z zeszłego roku rozliczeniowego bo co byłoby gdyby w roku poprzednim była łagodna zima i zużycie c.o byłoby minimalne/teoretycznie/ wtedy koszta c.o w roku następnym byłyby zaniżone.Należy też pamiętać,że dodatek mieszkaniowy to forma pomocy dla osób będących w trudnej sytuacji finansowej.Oznacza to,że łączna kwota wydatków na mieszkanie byłaby niższa od faktycznie ponoszonych co nie spełniałoby istoty dodatku mieszkaniowego.Jeśli chodzi o podane Rozporządzenie Rady Ministrów,na które również powołuje się mój Zarządca,to uważam że tego nie dotyczy.Ja nie dokonuję wpłaty za c.o po rozliczeniu sezonu grzewczego,czyli nie ponoszę wydatków za okres dłuższy niż jeden miesiąc a wręcz przeciwnie dokonuje comiesięcznych wpłat.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym to zrobił tak:
    skoro zasiłek bedzie dotyczył 6-miesięcznego okresu, w którym przez 4 miesiące będzie płacona zaliczka na co, a przez dwa miesiące nie - zatem do wyliczenia wziąłbym kwotę zaliczki x 4/6.
    W ten sposob właściciel otrzymywać będzie uśrednioną dopłatę adekwatną do miesięcy za które przyjdzie mu płacić.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przyjąć średnią z ostatnich 12 miesięcy np. od kwietnia '09 do marca '10
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się zarówno z a-z jak też z GRZECHEM gdyby nie to że to jest nasza interpretacja.Ani Ustawa o dodatkach ani żadne Rozporządzenie nic nie mówi co w takiej sytuacji robić.Ustawa swoje a życie swoje.Dzięki za cenne sugestie.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli ktoś wie proszę o informację co mam zrobić jeśli Urząd Miasta wyda decyzję o przyznaniu dodatku mieszkaniowego w oparciu o nieprawidłowe dane Zarządcy odnośnie wydatków na mieszkanie.Wg. mnie nie mogę się odwołać do SKO gdyż decyzja jest prawidłowa.Zarządca zaś zaniżył wydatki na mieszkanie co spowodowało że dodatek mieszkaniowy wyliczony przez Urząd Miasta został zaniżony.Gdzie można poskarżyć się na błędne i bezzasadne działania licencjonowanego Zarządcy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak jak już to zostało wcześniej przeze mnie podniesione - zgodnie z treścią art. 6 ust.6, pkt. 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o dodatek zamieszkuje w lokalu/domu, który nie wchodzi w skład zasobów mieszkaniowych gminy - dla celów obliczania dodatku zalicza się opłaty, poza czynszem, które obowiązywałyby dla danego lokalu, gdyby lokal ten wchodził w skład zasobu mieszkaniowego gminy. Oznacza to, że organ wydający decyzję w sprawie dodatku mieszkaniowego nie jest związany danymi podanymi przez zarządzającego. Moim zdaniem decyzję można zaskarżyć do SKO.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Wydatki naliczone i ponoszone za okres dłuższy niż jeden miesiąc przelicza się na okresy miesięczne"
    - rozp. z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych.

    Podstawę obliczania dodatku mieszkaniowego stanowią następujące rodzaje wydatków w gospodarstwach domowych:
    właścicieli lokali mieszkalnych - opłaty za energię cieplną i wodę dostarczane do lokalu, opłaty za odbiór nieczystości stałych i płynnych oraz zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, z wyłączeniem ubezpieczeń, podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dodatków mieszkaniowych).
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiadam Zarządcy-przedmiotowy lokal wchodzi w skład zasobów mieszkaniowych gminy.Mało tego, opłaty za c.o w naszej Wspólnocie są niższe niż w innych Wspólnotach, tak że Gmina powinna być zadowolona.
    Odpowiadam Tom Tom-to jest wszystko oczywiste.Problem w tym jak Zarządca powinien liczyć opłaty za energię cieplną,aby było to zgodne z prawem.Przykład:Występuję o dodatek mieszkaniowy w miesiącu kwietniu.W tym miesiącu jeszcze płacę za c.o-200 zł,ale już w maju,czerwcu,lipcu i sierpniu nie będę płacić.We wrześniu znowu i w dalszych miesiącach znowu płacę.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zabrakło mi miejsca w poprzednim komentarzu dlatego kontynuuję dalej bo mam nową ciekawostkę:Na terenie mojego miasta działa kilku licencjonowanych Zarządców i tak moją Wspólnotą zarządza firma,której jednoosobowym właścicielem jest miasto.To ta firma dziwnie nalicza koszta c.o.
    Zwróciłem się do innego Zarządcy aby poinformował mnie jak on nalicza wydatki za c.o.Wylicza odmiennie,bardziej korzystnie dla ubiegającego się o dodatek.
    Wynika z tego że któraś firma popełnia błąd,mówiąc wprost łamie prawo,a w skali miasta powoduje to duże różnice w kwotach przeznaczonych na dodatki mieszkaniowe.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Twój problem zaczyna się klarować.

    W budynkach WM zasady ustalają właściciele w drodze podjętej uchwały, a nie podmiot zarządzający i nie ma znaczenia kto nim jest.

    Błąd to mało powiedziane.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I co z tym błędem począć.To jest przysłowiowe walenie głową w mur.Zarządca twierdzi że wszystko nalicza tak jak trzeba,zaś Gmina też twierdzi że nalicza dodatki prawidłowo bo nalicza je na podstawie danych o kosztach jakie podaje Zarządca.Gmina ma rację.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Jeżeli jesteś właścicielem to nie będziesz walił głową w mur.

    Rozliczenia ciepła
    http://www.zarzadca.pl/content/view/149/52/

    Każdy zarządca komunalny posiada REGULAMIN ROZLICZANIA KOSZTÓW OGRZEWANIA ORAZ KOSZTÓW CENTRALNEJ CIEPŁEJ WODY
    "§ 3
    1. Zarządca reprezentuje właścicieli lokali wobec dostawcy ciepła.
    2. Zarządca jest zobowiązany do rozliczania opłat za dostawę ciepła na poszczególne lokale.
    3. Opłaty, o których mowa wyżej stanowią opłaty niezależne od właścicieli lokali i nie stanowią kosztów zarządu nieruchomością wspólną; dotyczą one w równym stopniu najemców lokali mieszkalnych i użytkowych.
    4. Określone w rozliczeniu opłaty za dostawę ciepła do poszczególnych lokali obciążają właścicieli (użytkowników) tych lokali i są zobowiązaniem podzielnym w myśl przepisów Kodeksu cywilnego."
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pani Marto te wszystkie rozliczenia Zarządca dokonuje prawidłowo.Naliczył,że w miesiącach od września do kwietnia włącznie mam płacić za c.o po 200 zł miesięcznie.I tyle płacę.Jednak gdy zwróciłem się do Zarządcy o wypełnienie wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego,Zarządca w pkt 12 tego wniosku jako kwotę za c.o podaje 178 zł a nie 200 tyle co faktycznie płacę.Reszta kosztów tj.zimna woda,czynsz itp zgadzają się.Nie potrafią logicznie wytłumaczyć dlaczego koszta c.o wynoszą 178 zł a nie 200 które faktycznie ponoszę.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem jak wyliczył zarządca - prawdopodobnie na bazie ubiegłego roku.
    My proponowaliśmy rozwiązania gorsze dla Ciebie:
    (4 * 200 + 2 * 0) / 6 = 133 zł
    (9 * 200 + 3 * 0) / 12 = 150 zł
    Zatem nie narzekaj...
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadza się,Zarządca wyliczył koszta c.o biorąc pod uwagę zeszłoroczny rok.Tylko problem w tym czy jest to zgodne z prawem.Wcześniej pisałem że inny Zarządca w moim mieście nalicza te koszta w inny sposób,ale wg mnie prawidłowo.To że Ustawa jak też Rozporządzenie Rady Ministrów nie regulują tej kwestii nie można jej dowolnie interpretować-na niekorzyść obywatela.Całkowicie się zgadzam, że podchodząc do tego w sposób logiczny,należałoby wyliczać te koszta w sposób jak podaje a-z i byłoby to gorsze rozwiązanie.Póki co to tylko logiczna propozycja a nie podstawa prawna.Chcę też poinformować,że opisując ten problem pisałem tak jakbym to ja starał się o dodatek mieszkaniowy,a ja po prostu występuję w imieniu sąsiada,który naprawdę jest w ciężkiej sytuacji materialnej.Uwierzcie że dla niektórych kwota 20-30 zł w miesiącu to jest znacząca kwota.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Proszę porównać regulamin swojego zarządcy z tym na stronie http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=585

    To WM dokonuje rozliczeń, a w jej imieniu Zarząd lub Zarządca.

    Miałeś wgląd w faktury WM i warunki zawartej umowy? Zakładam, że jesteś jej członkiem.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli działasz w imieniu właściciela to musisz mieć jego pełnomocnictwo.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na forum pełnomocnictwo nie jest wymagane. :smile:
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę się nie rozumiemy.Po pierwsze mam pełnomocnictwo sąsiada/On nie może się samodzielnie poruszać/,które respektuje zarówno Zarządca jak i Urząd Miasta.Po drugie umowy,faktury i rozliczenia dokonywane przez Zarządcę są okey.
    Problem jest w tym,że łączna kwota wydatków na mieszkanie w miesiącu kwietniu faktycznie wyniosła 344 zł/w tym 200 zł za c.o/.Tyle sąsiad ma wpłacić w miesiącu kwietniu.Gdy zaś zwróciłem się do Zarządcy w imieniu sąsiada,aby wypełnił wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego,Zarządca i owszem wypełnił go,ale w pkt.12 tego wniosku nie widnieje w/w kwota 344 zł,tylko 320 zł.Gdy zadałem pytanie skąd ta różnica poinformowano mnie że koszt c.o to 178 zł a nie 200.Dlaczego? .To jakiej udzielono mi informacji nie warto nawet podawać,bo jest absurdalna.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Czegoś nie rozumiem. Co ma do udzielonego pełnomocnictwa Urząd Miasta? Mowa jest o rozliczeniu sporządzonym przez WM dala jej członka.

    Gmina będąc właścicielem lokali komunalnych w budynku WM również otrzymuje rozliczenia wydatków poniesionych m.in. za ich ogrzewanie.

    Mając wgląd w dokumenty WM wiedziałbyś skąd takie wyliczenia.

    ROZLICZANIE ZUŻYCIA CIEPŁA
    http://huby.seo.pl/05_energia/52_rozliczanie_ciepla.htm
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wystawiający pełnomocnictwo w tym przypadku jest lokatorem gminnym i jego interesy również załatwiane są w urzędzie.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dokładnie jest tak jak pisze a-z,to ja składam/w jego imieniu/ wniosek o dodatek mieszkaniowy.A jak to w Urzędzie bywa,zaraz zaczynają się pytania dlaczego ja a nie osobiście osoba zainteresowana,dlatego też przedstawiam pełnomocnictwo do jego reprezentowania i mam święty spokój z tłumaczeniem że jest to osoba niepełnosprawna itp. Pani Marto żaden wgląd w dokumenty nic nie daje.Po pierwsze członkowie Wspólnoty płacą zaliczkowo za c.o czyli bez względu na to ile zużyje budynek GJ ciepła płacą oni co miesiąc taką samą kwotę/przez 8 miesięcy/.Po zakończeniu sezonu grzewczego Zarządca dokonuje rozliczenia ciepła.I albo jest nadpłata albo niedopłata.Po wtóre proszę mi wyjaśnić skąd mam wziąć rozliczenie za c.o za miesiąc kwiecień 2010 jeśli złożyłem wniosek o dodatek 20 kwietnia 2010.Takiego rozliczenia nie ma i nie może być bo zostaje jeszcze 10 dni do końca kwietnia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.