Wewnętrzna instalacja gazowa

JurekJurek Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy określenie ,,wewnętrzna instalacja gazowa'' obejmuje równiez mieszkania poszczególnych właścicieli czy dotyczy tylko części wspólnej tj. od zaworu głownego do liczników gazu?

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Instalacja gazowa należy do nieruchomości wspólnej, natomiast urządzenia w danym lokalu należą do jego właściciela.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Wewnętrzna instalacja gazowa zaczyna się za kurkiem głównym, a kończy się na urządzeniach wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeśli te przewody stanowią wyposażenie tych urządzeń. Do instalacji zaliczają się nie tylko przewody, ale i wszystkie pozostałe elementy, jak zawory, kształtki i inne tym podobne urządzenia.

    Kwestie własności poszczególnych części instalacji gazowej, to nie jest przedmiot przepisów techniczno-budowlanych, lecz przepisów kodeksu cywilnego. Zatem podziału na nieruchomość wspólną i własność indywidualną należy dokonywać w oparciu o Kodeks cywilny. Zwyczajowo robi się to za pomocą regulaminu wspólnoty, czy czegoś takiego. Jest tak, jak się umówią strony.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]podziału na nieruchomość wspólną i własność indywidualną należy dokonywać w oparciu o Kodeks cywilny. Zwyczajowo robi się to za pomocą regulaminu wspólnoty, czy czegoś takiego. Jest tak, jak się umówią strony.
    Nie w oparciu o kodeks cywilny, lecz o ustawę o własności lokali. W zakresie uregulowanym przez uwl wyłączone są przepisy kodeksu cywilnego, zgodnie z zasadą "Lex specialis derogat legi generali", czyli: "prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym". Potwierdza to artykuł 1 ust. 2 uwl:
    W zakresie nie uregulowanym ustawą do własności lokali stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
    To ustawa o własności lokali określa granice prawne poszczególnych części instalacji:
    Art. 3.2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    Uchwały właścicieli mogą jedynie zilustrować, co w warunkach konkretnej wspólnoty jest zgodnie z ustawą zaliczane do nieruchomości wspólnej, a co stanowi własność odrębną. Właściciele lokali nie mają tutaj swobody decyzyjnej - nie mogą uchwałą określić tych granic inaczej, niż stanowi ustawa. Nie mogą więc przyjąć, że balkony w całości należą do NW lub też, że wodomierze lokalowe są wspólną własnością. Takie uchwały nie wywołają skutków prawnych, a zaskarżone do sądu, zostaną uchylone.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.