Wymiana żarówek, drobne naprawy

pawel-kpawel-k Użytkownik
edytowano października 2008 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytanie związane z drobnymi zakupami i drobnymi naprawami. Otóż chcąc obniżyć koszty chcę kupować (mogą również się włączyć inni właściciele) materiały eksploatacyjne: żarówki, oprawy oświetleniowe, klosze, wycieraczki, szyby, sypkie materiały budowlane, farby, itp. Dotyczy to oczywiście częsci wspólnych. Potem przy wykorzystaniu tych materiałów chcę dokonywać wymiany, drobnych napraw. Czy do tego typu czynności potrzebne mi są jakieś uprawnienia, np.: żeby wymienić żarówkę, zalepić dziurę w ścianie, pomalować coś, itd.? Czy są jakieś podstawy prawne do wykonania tych czynności? Czy mogę napisać, jakieś oświadczenie, że jestem w pełni świadomy, i że nie będę rościł sobie żadnych roszczeń, jak mnie np.: prąd kopnie
PS. Wspólnota ma podpisaną umowę na naprawy, konserwację itp. "Szefostwo" ADM-u stweirziło, ze jak my bedziemy coś chcieli sami robic, to będzie bałagan, trudno będzie rozliczać, itd. A moim zdaniem to raczej ADM-owi nie chce się pójśc w stronę wspólnoty, aby obniżyć koszty. Przecież pewne naprawy mozna wykonac samemu, kosztem będzie koszt materiału

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele mogą we własnym zakresie dokonywać drobnych napraw nieruchomości wspólnej, wymieniać żarówki, tynkować ściany - proszę uzgodnić te kwestie na zebraniu. Odnośnie uprawnień - jeżeli ktoś zawodowo wymienia żarówki - winien posiadać uprawnienia do 1 kV.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    LADY3111LADY3111 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam pytanie dotyczące żarówek. W moim budynku należącym do wspólnoty wymieniano instalację el.z220v na 24v ,nie było mnie w tym czasie w domu i zostałam z ciemną piwnicą i korytarzem.Czy mogę otrzymać żarówki od zarządcy czy muszę je kupić na własny koszt?:smile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy chodzi o korytarz piwniczny? To jest część wspólna, więc oświetlenie i wymiana żarówek na korytarzu powinny być zapewnione na koszt wspólnoty. W piwnicy już nie.
  • Opcje
    LADY3111LADY3111 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodziło mi o korytarz w piwnicy,bo od zarządcy usłyszałam ,że mam sobie kupić żarówki ,tak na korytarz w piwnicy jak i w bloku.Mój zarządca stwierdza że obowiązkiem kupowania żarówek jest obciążony lokator,jeśli chce mieć jasno na korytarzach.:smile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bzdura. To jest konserwacja bieżąca, jeden z podstawowych obowiązków zarządcy. Środki na to muszą być przewidziane w planie gospodarczym. Koszt konserwacji nieruchomości wspólnej jest kosztem wspólnoty.
    Ustawa o własności lokali:
    Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    Na to są wpłacane zaliczki właścicieli - oni już z góry zapłacili za te żarówki.
    Zarządca to albo kompletny ignorant, albo żartowniś.
    Możesz mu się odwzajemnić forsując uchwałę o zmniejszeniu wynagrodzenia zarządcy do kwoty 0,05 zł/m2. Skoro nawet żarówek nie chce mu się wymieniać, to za co mu płacić?
  • Opcje
    LADY3111LADY3111 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za pomoc , brakowało mi podpowiedzi w formie paragrafu.:smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.