Reklama na wspólnocie

MieroszówMieroszów Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy właściciel lokalu gastonomicznego, bez KONCESJI NA ALKOHOL może: zamontować reklamę "PIWA" ( podświetlany szyld) na kracie swojego okna od lokalu, a to w celu by nie płacic wspólnocie za nią - bo reklama nie wisi na części wspólnej wspólnoty czyli elewacji?
Przesiębiorca uczynił to kiedy wspólnota podjęła uchwałę w sprawie pobierania opłaty od niego za tąką reklamę. Czy prawo w takiej sytuacji działa wstecz i można w drodze uchwały odzyskać środki pieniężne za czas wstecz, kiedy reklama wisiała na elewacji wspólnoty, bez uchwały i zgody zarządcy? Jaki to ewentualnie okres czasu? Czy od takiego lokalu można także w drodze uchwały ustalić pożytki dla wspólnoty, ponieważ to lokal gastronomiczny, znajdujący się na parterze, posiadający maszyny do gry z godziną zamknięcia 23 00?

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy prawo w takiej sytuacji działa wstecz i można w drodze uchwały odzyskać środki pieniężne za czas wstecz, kiedy reklama wisiała na elewacji wspólnoty, bez uchwały i zgody zarządcy?
    Niestety prawo w tej sprawie nie może działać wstecz. Reklama była powieszona bezprawnie, jednak każda ze stron w jednakowym czasie podjęła zgodne z prawem czynności.
    Czy od takiego lokalu można także w drodze uchwały ustalić pożytki dla wspólnoty, ponieważ to lokal gastronomiczny, znajdujący się na parterze, posiadający maszyny do gry z godziną zamknięcia 23 00?
    Do kogo należy ten lokal?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gonia
    Do kogo należy ten lokal?
    Mieroszów
    Czy właściciel lokalu gastonomicznego, bez KONCESJI NA ALKOHOL może:

    Reklama nie jest na części wspólnej. Lokal jest jego.
    Pożytków nie ma.
    Ale gdyby się okazało, że lokal jest dla Was uciążliwy i znacząco zwiększa utrzymanie części wspólnej możecie mu podnieść zaliczkę na utrzymanie nieruchomości.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aha, zgadza się:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    "Wspólnota mieszkaniowa nie może ograniczać swoich członków w realizacji przysługującego im z mocy ustawy prawa do współposiadania części wspólnych i korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli.

    Uzależnianie możliwości montażu urządzeń klimatyzacyjnych, anten satelitarnych, czy krat antywłamaniowych, jak również reklam od podjęcia uchwały może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy utrudnia to korzystanie z innych lokali lub narusza konstrukcję nośną ściany.

    W wyroku z dnia 17.03.2009 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. akt: I ACa 149/09) orzekł, iż zawarcie ze współwłaścicielem umowy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy wspólnej możliwe jest dopiero, gdy wiąże się to dla niego z wymiernymi korzyściami i jednoczesnym ograniczeniem prawa do współposiadania i korzystania przez pozostałych współwłaścicieli. "
    Więcej na ten temat w artykule: "Montaż reklam i urządzeń to ustawowe prawo współwłaściciela" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/711/32/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MieroszówMieroszów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lokal należy do gminy.
  • Opcje
    MieroszówMieroszów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jeżeli nie może sprzedawać piwa może wywiesić szyld reklamujący piwo?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co ma jedno do drugiego?
    Media też reklamują piwo, a nie sądzę, żeby miały "koncesję". :smile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli lokal należy do gminy, to w naszej sprawie nic nie zmienia.
    To gmina ma pożytki z tego lokalu.
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a jak to się ma to sytuacji kiedy deweloper jako udziałowiec we wspólnocie wywiesza na elewacji budynku i piętrze gdzie ma mieszkanie pomiędzy oknami reklamę biura nieruchomości o sprzedaży tego mieszkania. Czy musi być w tym przypadku zgoda zarządu wspólnoty , czy musi być podjęta uchwała odnośnie zgody na wykorzystanie części wspólnej budynku na reklamę biura nieruchomości ? Czy przypadkiem wspólnota nie powinna czerpać z tego tytułu korzyści finansowych za reklamę na budynku. czy nie narusza to przepisów KW art.63 par.1 i 2 ?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy nie narusza to przepisów KW art.63 par.1 i 2 ?
    Raczej nie narusza. :smile:
    Kodeks wykroczeń:
    Art. 63. § 1. Kto bez złożenia pisemnego wniosku o dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych wykonuje działalność telekomunikacyjną,
    podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
    § 2. (uchylony).
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba chodziło Ci o art. 63a:
    Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem,
    podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
    § 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1.500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
    "Zarządzający" to wspólnota mieszkaniowa.
    Deweloper jako właściciel lokalu jest członkiem wspólnoty, współwłaścicielem budynku.
    Każdy ze współwłaścicieli ma prawo korzystać ze swojej współwłasności.
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To znaczy że ja mogę także wywiesić reklamę pomiędzy swoimi oknami w której stwierdzę że ten deweloper to nieuczciwy deweloper i nie muszę mieć niczyjej zgody ?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Montaż reklam i urządzeń to ustawowe prawo współwłaściciela": http://www.zarzadca.pl/content/view/711/32/
    Jeśli napiszesz o nieuczciwości, to deweloper będzie się bronił i pewnie poda Cię do sądu.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak otrzymasz zgodę zarządcy - tak, licz się jednak z reakcją dewelopera jeśli go obrazisz.:bigsmile:
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Ja mam nieco odmienne zdanie na temat wieszania reklam na elewacji budynku bez zgody wspólnoty. Moim zdaniem to zmiana przeznaczenia części wspólnej,
    a nie korzystanie z niej w większym stopniu niż inni. Prowadzący działalność usługową i handlową już nie mają obowiązku posiadania szyldów, jak to było przed nowelizacją ustawy o działalnosci gospodarczej. Poza tym lokale usługowe mają zwykle własne witryny, gdzie można taki szyld czy reklamę umieścić nie wykorzystując części wspólnej. Zmiana przeznaczenia części wspólnej nieruchomości, to czynność przekraczająca zwykły zarząd, a więc wymagająca zgody właścicieli wyrażonej w uchwale.

    "Zarządca" napisał:
    W wyroku z dnia 17.03.2009 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. akt: I ACa 149/09) orzekł, iż zawarcie ze współwłaścicielem umowy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy wspólnej możliwe jest dopiero, gdy wiąże się to dla niego z wymiernymi korzyściami i jednoczesnym ograniczeniem prawa do współposiadania i korzystania przez pozostałych współwłaścicieli. "

    Jeżeli to w odniesieniu do reklam na części wspólnej to nie wiemy jak sformułowano pozew? Jeżeli skarżono o " nadmierne wykorzystanie" części wspólnej, to oczywiście Sąd pozew słusznie oddalił. Myślę, że należałoby raczej zaskżyć o samowolną zmianę przeznaczenia nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście teoretyzujemy. zez podał hipotetyczną sytuacje. Nie zgadzam się z opinią Pani Beaty, ponieważ ściana nadal spełnia swoją funkcję konstrukcyjną. Czy jeśli dzieci kopią piłkę w tę ścianę to również bezp:bigsmile:rawnie dokonały zmiany jej przeznaczenia na bramkę piłkarską?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Pani Beata:[/cite]Ja mam nieco odmienne zdanie na temat wieszania reklam na elewacji budynku bez zgody wspólnoty. Moim zdaniem to zmiana przeznaczenia części wspólnej, a nie korzystanie z niej w większym stopniu niż inni.
    Sąd ten uznał, że wieszanie reklamy nie stanowi zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej, orzeczenie zostanie opublikowane na stronie czasopisma.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podyskutujmy, bo to ciekawy temat. Nie uważam, że mam monopol na "rację", ale twierdzenie, że mamy we wspólnocie część wspólną (elewację) na którą złożyliśmy się wszyscy i którą utrzymujemy z naszych wspólnych środków i która ma być w założeniu elewacją (wizytówką budynku), a syn MirkaL (zbieżność imion przypadkowa) postanowił wykorzystać ją do grania w piłkę, a sam MirekL( zbieżność imion przypadkowa) do wieszania szyldu bez zgody pozostałych współwłaścicieli i wszystko to jest OK nie przekonuje mnie absolutnie. Mogłabym zacząć od śmiesznych pytań w stylu: a jak wieszając szyld przewierci jakąś rurę, albo kabel, albo naruszy prawa autorskie właściciela projektu budowlanego,to kto za to odpowie??? Wspólnota??? Przepraszam, czy architekt może zaskarżyć "Pana MirkaL" naruszającego jego prawa autorskie?? Nie, ponieważ to część wspólna. On zaskarży wspólnotę. I wygra. Żeby być kobieta bardziej zrozumiałą (nie zarozumiałą) posłużę się jeszcze innym przykładem. Załóżmy, że las przy autostradzie jest własnościa państwa Polskiego.Ja jestem Polką, płacę podatki. Postawię tam banner z napisem "Pani Beata". To również mój las - a że wykorzystuję go ciut bardziej niż inni? Sąd apelacyjny w Gdańsku zapewne przyzna mi rację. Mam nadzieję wywołać rzeczową dyskusję, bo to niesamowicie ważny temat dla wspólnot. MirkuL ( zbieżność imion przypadkowa) nie traktuj tego postu osobiście.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Pani Beata:[/cite]Załóżmy, że las przy autostradzie jest własnościa państwa Polskiego.Ja jestem Polką, płacę podatki. Postawię tam banner z napisem "Pani Beata". To również mój las
    Masz na to dokument urzędowy?
    Las - a ściślej nieruchomość leśna - jest własnością Skarbu Państwa, czyli państwowej osoby prawnej.
    Żeby być współwłaścicielką jakiejkolwiek nieruchomości, musiałabyś posiadać dowód własności, np. akt notarialny, orzeczenie sądu, wpis w księdze wieczystej.
    Państwo polskie jest nasze, ale to nie znaczy, że mienie państwowe jest naszą (współ)własnością. :smile:

    Podzielam wątpliwości, jakie budzi omawiane orzeczenie - pisałem już o tym w innym wątku.
    Poczekajmy na pełną treść wraz z uzasadnieniem, wtedy można podyskutować rzeczowo.
  • Opcje
    PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
    I ACa 149/09 Umieszczanie reklam w części wspólnej
    http://www.zarzadca.pl/content/view/722/94/
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    Znalazłam coś, co być może jest jednak światełkiem w tunelu i ożywi dyskusję w tym ważnym wątku, ale jak zamieścić plik pdf? Proszę o pomoc.
  • Opcje
    LuizaLuiza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę przesłać plik na adres forum@zarzadca.pl - umieścimy w tym wątku
  • Opcje
    akeraakera Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co do podwyższania czynszu, należy pamiętać że podwyższyć można ale wszystkim właścicielom lokali użytkowych, a nie konkretnemu...oraz tym pozostałym nie można przyznać zniżek :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] akera:[/cite]co do podwyższania czynszu, należy pamiętać że podwyższyć można ale wszystkim właścicielom lokali użytkowych, a nie konkretnemu...

    Nie zawsze tak jest, ponieważ stosownie do brzmienia art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali: właściciele lokali mogą uchwałą zwiększyć obciążenia właścicieli lokali użytkowych, "jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali".
    Oznacza to, że w każdym przypadku należy ustalić istnienie tej przesłanki a nie wszystkim zwiększać opłaty.
    Podwyżka nie może wynika z samego faktu zakwalifikowania lokalu jako użytkowy. To nie przeznaczenie lokalu lecz sposób korzystania z niego jest tutaj decydującym kryterium.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.