pomoc potrzebna!

rrr140rrr140 Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o pomoc,ponieważ nie wiem jak i gdzie znaleść odpowiedzi.Otórz o co chodzi przedstawię:Jestem we wspólnocie mieszkaniowej od 2004r.W 2007 roku na zebraniu wspólnoty była wykazana nadwyżka w energii cieplnej w kwocie prawie 20000 zł.Chodzi o sprawozdanie roczne za 2006 rok.Jednak w tym samym roku zaraz potem był zmieniony zarząd i administrator.Kwota ta nie została zwrócona mieszkańcom,a w tym roku nowy zarząd przeksiegował tą kwotę na fundusz remontowy.Było to na zebraniu członków wspólnoty i poddał to pod głosowanie(podjecie uchwały w sprawie przeksięgowania nadwyżek).Chcę nadmienić że w roku 2006 we wspólnocie było lokali 78, a tylko 8 lokali nie posiadało liczników ciepła.W tym roku na zebraniu mówiłem że jest to nie zgodne z prawem,ponieważ wspólnota nie może decydować o nadwyżce za centralne ogrzewanie i powinna zwrócić je członkom. Dawno już mówiłem że należy te pieniądze rozliczyć ale do tej pory nie otrzymywałem odpowiedzi.Sprawa ciągnie się od 2007 roku.Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego tematu i podpowiedź co ma dalej robić.Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cóż zostaje Ci sąd.
    Jeśli masz stosowną korespondencję z zarządem wspólnoty w której domagasz się rozliczenia c.o. za 2006 r.
    Masz jednoznaczną odpowiedź zarządu, ze pieniądze zostały przekazane uchwałą wspólnoty na FR.
    To masz z czym iść do sądu.
    Nie wiem tylko czy nie za późno.
    Jeśli okres grzewczy to rok 2006, to termin rozliczenia był na koniec kwietnia 2007.
    Minęło już 3 lata...
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. \
    Tytuł VI. PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ

    Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W 2007 roku na zebraniu wspólnoty była wykazana nadwyżka w energii cieplnej w kwocie prawie 20000 zł.Chodzi o sprawozdanie roczne za 2006 rok.Jednak w tym samym roku zaraz potem był zmieniony zarząd i administrator.Kwota ta nie została zwrócona mieszkańcom,a w tym roku nowy zarząd przeksiegował tą kwotę na fundusz remontowy.Było to na zebraniu członków wspólnoty i poddał to pod głosowanie(podjecie uchwały w sprawie przeksięgowania nadwyżek).

    Takie działanie sprzeczne jest z prawem, wspólnota nie może decydować o nadwyżkach z tytułu opłat na ogrzewanie i przekazywać ich fundusz remontowy.
    Pomocne orzecznictwo:
    Wyrok z dnia 15 kwietnia 2004 r.

    Sąd Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2004, sygn. akt: I ACa 1382/03:
    "Zarząd Wspólnoty w zakresie dostawy energii cieplnej i wody dla poszczególnych lokali występuje zwykle jako pośrednik między dostawcą a odbiorcami czyli właścicielami lokali. Zawiera umowę na dostawę i rozlicza się z dostawcami, a środki na ten cel otrzymuje od właścicieli lokali. Te środki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, związane ściśle z danym lokalem stanowią wierzytelność właścicieli lokali, nie stają się ani własnością ani majątkiem Wspólnoty. Jeżeli wpłaty przewyższają wydatki różnica powinna być zwrócona właścicielowi lub zaliczona na poczet takich przyszłych jego wydatków. Prawa właściciela lokalu do dysponowania jego majątkiem nie można zniweczyć uchwałą co do przeznaczenia nadwyżki na inny cel. Właściciele lokali (ogół właścicieli) nie mogą decydować o składnikach majątku innych właścicieli lokali. Takiego uprawnienia nie przewidują dla ogółu właścicieli przepisy powołanej ustawy."
    Orzeczenie na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/492/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To rrr140 wie, ale co z przedawnieniem?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sama zacytowałaś przepis kodeksu cywilnego. Czego jeszcze trzeba?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro została podjęta uchwała, to należało ją zaskarżyć, chyba że uznamy, iż sprawa wykracza poza zarząd nieruchomością wspólną i uchwała jest bezskuteczna a w takim przypadku termin ten wynosi 3 lata.
    Moim zdaniem jednak należało zaskarżyć uchwałę - prekluzja wynosi 6 tygodni.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    chyba że uznamy, iż sprawa wykracza poza zarząd nieruchomością wspólną i uchwała jest bezskuteczna a w takim przypadku termin ten wynosi 3 lata.
    Uważam, że o to należy się oprzeć kierując spawę do sądu, ale nie wiem od którego momentu liczyć te 3 lata.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    [cite] rrr140:[/cite]W tym roku na zebraniu mówiłem że jest to nie zgodne z prawem,ponieważ wspólnota nie może decydować o nadwyżce za centralne ogrzewanie i powinna zwrócić je członkom. Dawno już mówiłem że należy te pieniądze rozliczyć ale do tej pory nie otrzymywałem odpowiedzi.Sprawa ciągnie się od 2007 roku.Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego tematu i podpowiedź co ma dalej robić.
    Najlepiej będzie, jak napiszesz w tej sprawie pismo do zarządu (za potwierdzeniem odbioru), powtarzając argumenty, które przedstawiłeś na zebraniu.
    Zażądaj w tym piśmie zwrotu należnych Tobie pieniędzy.
    Jeśli pismo pozostanie bez reakcji, a Ty jesteś w stanie wyliczyć swoją nadpłatę zaliczek wniosionych na c.o. - to po prostu, odejmij ją sobie przy nabliższych wpłatach zaliczek, właśnie o tę kwotę, która wynika z rozliczenia c.o. za rok 2006.
    To jest najprostszy sposób, abyś zaoszczędził swoje zdrowie, czas, energię i pieniądze, bez biegania do sądu.
    Niech wspólnota poda Ciebie, o ile będzie miała odwagę to uczynić i bronić swoich racji, które nie są zgodne z prawem.

    Zaliczka to świadczenie okresowe (przedawnienie po upływie trzech lat), ale rozliczenie zaliczek nim nie jest.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli kluczem podziału nadwyżki jest powierzchnia mieszkania, to będzie umieć sobie wyliczyć, ale czy oni w ogóle mają jakiś regulamin?
    Nie wygląda na to.
    Zatem wygląda na to, że ten pomysł (skądinąd: bardzo dobry) jest nierealny w tym przypadku.
  • Opcje
    Marek52Marek52 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli kluczem podziału nadwyżki jest powierzchnia mieszkania
    Klucz rozliczenia nadwyżki powinien być taki sam jak klucz w jaki dokonano naliczenia opłat. W przeciwnym razie ktoś zawsze bezpodstawnie będzie tracił a ktoś inny zawsze zyskiwał. Nie wyobrażam sobie naliczania opłat wg liczby lokali lub osób a następnie rozliczenie wg udziałów. Rozliczenie musi nastąpić wg tego samego klucza co naliczenie.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli kluczem podziału nadwyżki jest powierzchnia mieszkania

    Klucz rozliczenia nadwyżki powinien być taki sam jak klucz w jaki dokonano naliczenia opłat.

    Dyskusja jest bezprzedmiotowa.
    Przeczytałem jeszcze raz.
    Mają liczniki ciepła.
    rrr140 sam sobie niczego nie wyliczy.
    Chcę nadmienić że w roku 2006 we wspólnocie było lokali 78, a tylko 8 lokali nie posiadało liczników ciepła.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mają liczniki ciepła.
    rrr140 sam sobie niczego nie wyliczy.
    Dlaczego? Nie zna odczytów?
    Wie, ile łącznie zapłacił w zaliczkach i wie (powinien wiedzieć), jaki był rzeczywisty koszt ogrzewania.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Wie jaka była nadwyżka wartościowo ogółem. Zna swoje zużycie. Ale nie zna zużycia ogółem.
    A nawet gdyby znał, to nie wie jakie zużycie dotyczyło 8 lokali, które nie posiadało liczników ciepła.
    Jak nie ma regulaminu, to nie ma podstawy do rozliczeń. Te 8 lokali mogłoby np. nie uczestniczyć w nadwyzce, mogłoby np. uczestniczyć udziałem powierzchni lokali w ogółem (zna ten udział?). Ja nie widzę szansy, ale może...
    Z tym że rrr140 zniknął...:bigsmile:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    [cite] a-z:[/cite]
    Zatem wygląda na to, że ten pomysł (skądinąd: bardzo dobry) jest nierealny w tym przypadku.
    Dlaczego tak piszesz???
    Ten pomysł jest realny w każdym przypadku.

    Właściciel zna swoje naliczenie/zaliczkę.
    Dostaje rozliczenie roczne, a w nim powinien mieć następujące dane:
    - koszt całkowity c.o. poniesiony przez wspólnotę;
    - zaliczki na c.o. (całość) ;
    - zaliczka wniesiona na c.o. dla lokalu;
    - koszt c.o. wykazywany dla lokalu (wraz z podaną ceną jednostkową).

    Reszta - to już żaden problem w wyliczeniach i o tym właściciele wiedzieć powinni.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dostaje rozliczenie roczne, a w nim powinien mieć następujące dane:
    - koszt całkowity c.o. poniesiony przez wspólnotę;
    - zaliczki na c.o. (całość) ;
    - zaliczka wniesiona na c.o. dla lokalu;
    - koszt c.o. wykazywany dla lokalu (wraz z podaną ceną jednostkową).

    Miałabyś rację, ale...
    Nie dostał żadnego rozliczenia. Nie ma regulaminu rozliczania.
    Na sprawozdaniu tylko wykazano nadwyżkę na c.o. 20.000,-
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    [cite] a-z:Nie dostał żadnego rozliczenia. Nie ma regulaminu rozliczania.
    a-z, a skąd Ty to wiesz? :shocked:

    rrr140 napisał tylko:
    Chodzi o sprawozdanie roczne za 2006 rok.
    Sprawozdanie roczne z zarządu powinno zawierać również sprawozdanie finansowe wspólnoty. Całość powinien właściciel otrzymać przed zebraniem wraz z rozliczeniem rocznym dla swojego lokalu.
    Bez tych dokumentów raczej do zebrania rocznego się nie podchodzi.
    [cite] a-z:Zna swoje zużycie. Ale nie zna zużycia ogółem.
    Chcąc wyliczyć swoją nadpłatę nawet nie musi znać zużycia ogółem. To jest zupełnie zbędne.
    a-z Ty dobrze o tym wiesz.
    Wystarczy, że będzie znał swoje naliczenia, wpłaty i koszt poniesiony dla jego lokalu.
    Różnica będzie nadpłatą, którą może sobie odjąć z miesięcznej zaliczki - skoro wspólnota nie chce mu jej oddać sama.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    rrr140 napisał
    W 2007 roku na zebraniu wspólnoty była wykazana nadwyżka w energii cieplnej w kwocie prawie 20000 zł.Chodzi o sprawozdanie roczne za 2006 rok.
    Gdyby był regulamin to by rozliczyli.

    A co z tymi 8 mieszkaniami?

    8 mieszkań nie wiadomo ile zużyło i czy maja nadpłatę, czy też nie. Dopuść myśl, że nie ma regulaminu.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z: Gdyby był regulamin to by rozliczyli.
    :bigsmile: Musieli to rozliczyć skoro wykazali nadwyżkę 20.000,- zł
    Znane są naliczenia, wpłaty i koszt.
    [cite] a-z: A co z tymi 8 mieszkaniami?
    8 mieszkań nie wiadomo ile zużyło i czy maja nadpłatę, czy też nie.
    A jakie to ma znaczenie? W pozostałych lokalach były liczniki ciepła i te lokale można spokojnie i dokładnie rozliczyć, są opomiarowane.
    To, co zostaje - owe 8 lokali bedzie obciążone sumą, która wynika z różnicy całego kosztu za c.o. pomniejszonego o koszt wynikający z sumy za c.o. lokali posiadających liczniki ciepła. Te 8 lokali zostanie rozliczone zgodnie z ustawą prawo energetyczne czyli od m2.
    Dopuść myśl, że nie ma regulaminu.
    Nie ma tak hop! :cool:
    Wtedy, gdy nie ma regulaminu i opomiarowania lokalu stosuje się prawo energetyczne czyli rozliczanie np. od m2 powierzchni lokalu.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Brak liczników pomiarów ciepła w 8 lokalach

    Wspólnota mieszkaniowa obejmująca właścicieli lokali, w których nie ma liczników pomiaru energii cieplnej, może podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na ustalenie przez zarząd części kosztów związanych z eksploatacją instalacji cieplnej do użytku właścicieli poszczególnych lokali.
    http://www.andrzejs.pradnik.net/spoldzielnia/Prawo/komentarze/SN/III-CZP-0028_06.pdf

    Nadwyżka przeksięgowana na FR

    "Na zebraniu członków pozwanej Wspólnoty w dniu 19 marca 2008 r., a następnie w toku indywidualnego zbierania głosów podjęto w dniu 11 kwietnia 2008 r., większością głosów, uchwałę nr 03/03/08 z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 2008 r., w sprawie przeksięgowania nadpłaty wykazanej w rozliczeniu roku 2007 r. w kwocie 2796,18 zł na konto funduszu remontowego. Kwota ta obejmowała 1936,61 zł nadwyżki z tytułu zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, 130,20 zł nadwyżki związanej z kosztami wywozu nieczystości oraz 729,37 zł przychodu z tytułu odsetek bankowych zgromadzonych na rachunku bankowym pozwanej."
    http://www.wilenska18.bo.pl/artykuly.php?id=26

    Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 zez m.)

    Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
    3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
    4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
    5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa obejmująca właścicieli lokali, w których nie ma liczników pomiaru energii cieplnej, może podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na ustalenie przez zarząd części kosztów związanych z eksploatacją instalacji cieplnej do użytku właścicieli poszczególnych lokali.
    Tylko w wypadku, gdzie jest jednolity system ogrzewania, czyli, gdy odbiorca ciepła jest cała nieruchomość.:bigsmile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Haneczka. Dlaczego brniesz w opozycję wbrew wszystkiemu? Czy Ty musisz być zawsze na przekór? :bigsmile:
    a-z: Gdyby był regulamin to by rozliczyli.
    Musieli to rozliczyć skoro wykazali nadwyżkę 20.000,- zł
    Ta nadwyżka to różnica między przychodami (sumą zaliczek od właścicieli), a kosztami (sumą faktur wobec dostawcy ciepła).
    Jest to kwota, którą dopiero trzeba rozliczyć.
    a-z: A co z tymi 8 mieszkaniami?
    8 mieszkań nie wiadomo ile zużyło i czy maja nadpłatę, czy też nie.
    A jakie to ma znaczenie? W pozostałych lokalach były liczniki ciepła i te lokale można spokojnie i dokładnie rozliczyć, są opomiarowane.
    To, co zostaje - owe 8 lokali bedzie obciążone sumą, która wynika z różnicy całego kosztu za c.o. pomniejszonego o koszt wynikający z sumy za c.o. lokali posiadających liczniki ciepła. Te 8 lokali zostanie rozliczone zgodnie z ustawą prawo energetyczne czyli od m2.
    Mam licznik na wodę i chciałbym płacić tylko tyle ile on wykazuje, a wspólnota coś mi tam dopisuje (jakieś straty, niezgodności) i z nadplaty robi mi się niedopłata.
    Nie wiemy czy olicznikowane są grzejniki na klatkach schodowych. Nie wiemy jak wspólnota traktuje koszty stałe dostarczania ciepla.
    Skąd rrr140 ma znać koszty dostarczenia ciepła do swojego lokalu jeśli wie, że przychody w 2006 r. wynosiły 100.000,- a koszty 80.000,-, a jego wpłaty wciągu roku wyniosły 1.300, a liczniki pokazały razem zużycie 407 jednostek.

    To co Ty proponujesz nie daje żadnej gwarancji że się rozliczy do zera.
    A rozliczenie na tym polega: trzeba rozliczyć do zera.

    Poza tym to co proponujesz to jedna z wersji regulaminu rozliczania ciepła, a sąd w pierwszej kolejności o taki regulamin zapyta. Po to aby oszacować wartość poniesionej przez rrr140 szkody.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Z postu rrr140 wynika o istnieniu jednolitego ogrzewania. Stąd odniesienie się do orzecznictwa SN z podaniem stronki.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli rrr140 jak piszesz zgłaszałeś sprawę nierozliczonych zaliczek za media Zarządowi wielokrotnie i bez echa, i jeżeli nie masz zamiaru tego po prostu tak zostawić (co jest zrozumiałe) to zostaje Ci wyłącznie droga sądowa. Sprawdź, czy sprawa sie nie przedawniła i pisz pozew. Moim zdaniem wygrasz przed każdym sądem. Kwota 20000 nie zostanie zapewne w całości przeznaczona do zwrotu właścicielom. Pewnie znajdą się nie rozliczone kaloryfery na klatkach schodowych itp, Co do zasady, zagadzam się, że przeksięgowanie niewykorzystanych zaliczek za media na fundusz remontowy to kompletna ignorancja Zarządu. Jeżeli jednak sprawa uległa przedawnieniu, polecam odpuść sobie dla własnego zdrowia - nic nie zdziałasz.
  • Opcje
    rrr140rrr140 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za odpowiedzi.Pragnę dodać ponieważ nie napisałem tam że te 8 mieszkań były naliczane ryczałtowo,a reszta płaciła według wskazań liczników ciepła.dlatego myślę iż nadwyżka ta powstała z tych naliczonych ryczałtowo.trudno określić jaki udział będzie poszczególnych lokali,ponieważ dokumenty ma administracja i mi ich pewnie nie udostępni.Chodzi mi głównie czy nie jest to sprawa przedawniona.jeśli nie to o poradę gdzie i jakie pismo należy składać. Czy najpierw zacząć od zarządu wspólnoty(złożyć pismo)a następnie na drogę sądową(wiem że założenie sprawy jest niedrogie)Dziękuję za odpowiedzi i czekam na doradzenie.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taki był mój pierwszy post:
    Cóż zostaje Ci sąd.
    Jeśli masz stosowną korespondencję z zarządem wspólnoty w której domagasz się rozliczenia c.o. za 2006 r.
    Masz jednoznaczną odpowiedź zarządu, ze pieniądze zostały przekazane uchwałą wspólnoty na FR.
    To masz z czym iść do sądu.
    Jeśli dokumentacji nie masz, to musisz ją uzyskać, bo będzie Ci łatwiej wsądzie.
    Napisz pismo typu: Informuję, iż nadal podtrzymuje swoje stanowisko prezezntowane przeze mnie wcześniej zarówno ustnie na zebraniu w dniu jak i pisemnie w pismie z dnia...
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się ze zdaniem a-z. Dodam jedynie, że prawdopodobnie:
    Masz jednoznaczną odpowiedź zarządu, ze pieniądze zostały przekazane uchwałą wspólnoty na FR.
    to właśnie znajduje się w treści uchwały.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    [cite] a-z:[/cite]Haneczka. Dlaczego brniesz w opozycję wbrew wszystkiemu? Czy Ty musisz być zawsze na przekór? :bigsmile:
    Wiesz, bo ja - w przeciwieństwie do Ciebie - jestem zainteresowana ochroną praw i interesów pojedynczego właściciela we wspólnocie mieszkaniowej.
    Poza tym, zdradzę Tobie tajemnicę, iż moim pierwszym słowem na tym świecie było: nie.
    To oznacza, że nie godzę się na ściemnianie spraw, które są dosyć proste w rozwiązaniach i takim mataczeniu, aby zwykły, szary właściciel był skołowany, zdezorientowany, przygnieciony perspektywą załatwiania wszystkiego w sądzie - co w rzeczywistości ma go zniechęcić do działania i dochodzenia swoich praw, w poczuciu bezradności, zaszczucia i przewagi bezprawia siły dominującej, często biernej większości.
    Komentarz edytowany Haneczka
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]
    Ta nadwyżka to różnica między przychodami (sumą zaliczek od właścicieli), a kosztami (sumą faktur wobec dostawcy ciepła).
    Tego akurat nie musisz mi tłumaczyć.
    To jest proste i jednoznacznie pozwala ustalić koszt za c.o. oraz go rozliczyć.
    Opomiarowane są lokale, a to oznacza , że rozliczane są zgodnie z wykazywanym zużyciem ciepła, w związku z tym koszt poniesiony w lokalu przez danego właściciela jest mu znany, jak i zaliczki, które wniósł na ten cel.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opomiarowane są lokale, a to oznacza , że rozliczane są zgodnie z wykazywanym zużyciem

    Pokazałem przykład na wodzie, że ograniczenie się tylko do wyniku z licznika jest nieprawidłowy. Pokazałem, ze nie jest mu również znany jego koszt ciepła.

    Ty swoje.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Natomiast (przyszło mi do glowy) może spokojnie uważać, że jesli nie można po latach juz tego rozliczyć, to jego nadwyżka przypada mu proporcjonalnie do m2 powierzchni i wtedy odliczyć sobie kwotę przypadającej nadwyzki.
    Zostaje sprawa przedawnienia.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiesz, bo ja - w przeciwieństwie do Ciebie - jestem zainteresowana ochroną praw i interesów pojedynczego właściciela we wspólnocie mieszkaniowej.
    o oznacza, że nie godzę się na ściemnianie spraw, które są dosyć proste w rozwiązaniach i takim mataczeniu, aby zwykły, szary właściciel był skołowany, zdezorientowany, przygnieciony perspektywą załatwiania wszystkiego w sądzie - co w rzeczywistości ma go zniechęcić do działania i dochodzenia swoich praw, w poczuciu bezradności, zaszczucia i przewagi bezprawia siły dominującej, często biernej większości.
    Zgadzam się z Tobą w 100%:bigsmile:
  • Opcje
    rrr140rrr140 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję serdecznie z odpowiedzi,ale chodzi mi głównie na jakie paragrafy mam się powoływać przy pismach i innych dokumentach(chodzi mi szczególnie do sądu,czy są w internecie gotowe wnioski i do którego sądy kierować stosowne)dziękuję za odpowiedzi (jestem sam niepełnosprawny na I grupie i dlatego pytam).Wcześniej o tym nie pisałem,ale ciężko mi jest.A pieniądze zawsze potrzebne na leczenie i rehabilitację.Dzięki z odpowiedzi i czekam.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    rrr140 otrzymałeś rozliczenie roczne swojego lokalu i wspólnoty za rok 2006 wraz ze sprawozdaniem finansowym?
    [cite] rrr140:[/cite]Wcześniej o tym nie pisałem,ale ciężko mi jest.A pieniądze zawsze potrzebne na leczenie i rehabilitację.Dzięki z odpowiedzi i czekam.
    Jak już wcześniej wspomniałam to nie Ty musisz pierwszy składać pozew do sądu. :smile:
    Jednak jeśli się na to zdecydujesz, możesz ze względu na trudną sytuację materialną, zwrócić się z prośbą o zwolnienie z ponoszenia kosztów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z Haneczką inicjowanie procesu nie leży w interesie rrr140 (choć uważam, że należało zaskarżyć uchwałę, ale na to jest już za późno), z drugiej strony można np. wystąpić z powództwem o nakazanie prawidłowego rozliczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Zgadzam się z Haneczką inicjowanie procesu nie leży w interesie rrr140......z drugiej strony można......
    Przyjmuję tę informację z wdzięcznością. :smile:
    A z trzeciej strony :cool: rrr 140 chroniąc siebie, tak jak już wcześniej wspomniałam, może spokojnie poczekać na ruch wspólnoty po samodzielnym odebraniu swojej nadpłaty.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]
    A z trzeciej strony :cool: rrr 140 chroniąc siebie, tak jak już wcześniej wspomniałam, może spokojnie poczekać na ruch wspólnoty po samodzielnym odebraniu swojej nadpłaty.
    Nie, to było z drugiej strony:crazy:
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.