Kto za co płaci w małej wspólnocie
halusiak
Użytkownik
Jestem właścicielką mieszkania w małej wspólnocie.Zalewam balkon sąsiadce z
dołu ponieważ mam balkon bez dachu.Kto powinien zapłacić za wylewkę mojego balkonu , by sąsiadka nie była zalewana, ja czy cała wspólnota?
dołu ponieważ mam balkon bez dachu.Kto powinien zapłacić za wylewkę mojego balkonu , by sąsiadka nie była zalewana, ja czy cała wspólnota?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Ale wszyscy własciciele musza się na to zgodzić.
Brak jakiejkolwiek zgody pozwala załatwić sprawe tylko sądownie.
Ale Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ma inne zdanie:
Wyrok z dnia 7 sierpnia 2008 r., Sygn. akt I ACa 601/08, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu
Zgodnie z powołanym przez pozwanego orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 7.03.2008 r. (III CZP 10/08), wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu stanowiącego pomieszczenie pomocnicze służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu, ponosi właściciel lokalu mieszkalnego, zaś wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają wspólnotę mieszkaniową. Oznacza to, że nawet w wypadkach, gdy - jak w niniejszej sprawie - balkony są częścią poszczególnych nieruchomości lokalowych i służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali, koszty remontów tych części budynku, które są jednocześnie elementami konstrukcji balkonów, ponosi cała wspólnota.
Należy podkreślić, że uchylone przez Sąd I instancji punkty 1 i 2 uchwały nr 5/2006 nie dotyczyły remontów konstrukcyjnych elementów budynku przy ul..... Z treści uchwały wynika bowiem, że wspólnota miała na jej podstawie zostać obciążona kosztami remontów posadzek, izolacji i płyt balkonowych oraz tynków elewacyjnych na łączeniu płyt balkonowych z balustradami. W ocenie Sądu Apelacyjnego, elementy te służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali, przez co nie mogą zostać uznane za części nieruchomości wspólnej. Bez znaczenia są przy tym zarówno deklaracje, że wykonanie uchwały nie obejmie wskazanej w niej wymiany płyt balkonowych, jak i nieskuteczna - bo sprzeczna z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa - próba nowego ustalenia granic nieruchomości wspólnej dokonana w uchwale nr 7/2005. Ponadto podkreślić należy brak konsekwencji strony pozwanej, która kilkakrotnie zmieniała swoje twierdzenia w toku postępowania pierwszoinstancyjnego, podnosząc najpierw, że prace miały zostać wykonane we wskazanym w uchwale zakresie, a wymiana płyt i posadzek winna być kwalifikowana jako remont konstrukcyjnych części budynku, innym zaś razem - że remont w ogóle nie dotyczył części balkonów należących do poszczególnych właścicieli lokali, a za płytki balkonowe właściciele mieli zapłacić sami. W tym świetle stanowisko pozwanej, jakoby zapis uchwały miał zagwarantować właścicielom lokali odszkodowanie za zniszczone płytki, stanowi zdaniem Sądu kolejną i niepopartą żadnymi dowodami próbę obrony przez pozwaną zapisów spornej uchwały.
Twierdzeń pozwanej w tym zakresie Sąd Apelacyjny nie podzielił i uznał, że uchwała, na mocy której remonty części balkonów sfinansować miała cała wspólnota, jako wykraczająca poza zakres zarządu nieruchomością wspólną, a przez to - sprzeczna z prawem - podlega uchyleniu.
http://www.zarzadca.pl/content/view/571/94/