rezygnacja członka wspólnoty z wywozu nieczystości stałych
siwecki
Użytkownik
wspólnota mieszkaniowa ma zawartą umowę na wywóz nieczystości stałych. właściciel lokalu złożył pismo, że nie będzie regulował należności za nieczystości stałe z uwagi na to, iż postanowił swoje śmieci wyrzucać do sąsiada któremu za to będzie płacił.
czy w takiej sytuacji wspólnota ma prawo wymagać od rezygnującego właściciela okazania umowy itp. , z której jasno będzie wynikało, że swoje nieczystości składuje w innym miejscu i gdzie indziej ponosi opłatę za ich wywóz ??
czy w takiej sytuacji wspólnota ma prawo wymagać od rezygnującego właściciela okazania umowy itp. , z której jasno będzie wynikało, że swoje nieczystości składuje w innym miejscu i gdzie indziej ponosi opłatę za ich wywóz ??
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Uważam, że odmawiając przyjęcia proponowanego rozwiązania można się tutaj oprzeć na orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, sygn. akt: I ACa 589/06, z dnia 13 grudnia 2006 roku.
"Ustalenie wskazanych kosztów zarządu nieruchomością wspólną jest z mocy art. 22 ust. 2 i 3 ustawy czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu wymagającą odpowiedniej treści uchwały właścicieli lokali. Stanowisko Sądu Najwyższego i jego podstawy, które Sąd Apelacyjny podziela w pełnym zakresie, znajduje logiczne zastosowanie do wszystkich innych urządzeń technicznych czy usług związanych z zaspokojeniem potrzeb właścicieli poszczególnych lokali, co do których nie ma odrębnych dla każdego lokalu pomierników zużycia, a więc ciepłej lub zimnej wody, odprowadzania ścieków czy wywozu śmieci."
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/564/94/
Podobnie z kosztami wymiany instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej w lokalu - płaci wspólnota ze środków wspólnych, gromadzonych wg udziałów.
Wystarczy podjąć uchwałę.
Nie wiem jednak, co zrobić z tym przepisem ustawy o własności lokali, który - jak wiemy z innych orzeczeń - jest przepisem bezwzględnie obowiązującym: Czyżby sędziowie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu nie znali ustawy o własności lokali? :shocked:
Umowa ma być zawarta z wywoźnikiem nieczystości.
Okazane mają być również dowody płacenia.
problem jest w tym że jeden z 4 właścicieli przebywa za granicą i nie ma z nim żadnego kontaktu, cięzko jest podejmować jakiekolwiek uchwały przekraczające zarząd zwykły, praktycznie jest to niemożliwe.
A od strony ludzkiej, to możecie mu odpuścić, ale gdy zobaczycie, że jednak wyrzuca śmieci do Waszego śmietnika, to wtedy zgłosicie sprawę do Straży Miejskiej.