Walka ze wspólnotą !

MerlotMerlot Użytkownik
edytowano kwietnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Moi Drodzy poradzcie ,
Jako firma zarządzajaca, mamy podpisane umowy indywidualne z właścicielami, a nie z zarządem wspólnoty pomimo jego istnienia.Taka sytuacja ma miejsce od kilku lat. Teraz chcieliśmy to uporządkować i mamy problem. Zarząd nie che podpisać umowy o administrowania , okres wypowiedzenia w indywidualnych umowach to pół roku . Mamy opinię prawną że jeżeli nie zmieni się kwota za administrowanie to nie potrzebna jest uchwałą wspólnoty na zmianę z umów indywidualnych na jedną zgodną z ustawą. Dwie sąsiednie wspólnoty ( znajdujące sie na sąsiedniej działce, mające wspólny węzeł cieplny oraz wodę )podpisały bez oporów. Tu zarząd powiedział róbcie co chcecie my nie podpiszemy. Nawet jeśli chcielibyśmy zbierać podpisy pod uchwałę wszystkich na zgodę to nie ma szans, to budynek na wynajem , właściciele po całej Polsce i Europie.
Nie wiemy co robić z taką sytuacją. Proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    Możecie przedstawić korzystną, interesującą ofertę i zachęcić Zarząd do podpisania właśnie z Wami umowy. Zmusić nie możecie...i to moim zdaniem jest słuszne. Nieszczęśliwie (moim zdaniem) zatytułowałeś ten wątek. Jeśli istotnie zamierzasz "walczyć" to nie wydaje mi się, żebyś coś wskórał.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy sprawujecie zarząd powierzony w trybie art. 18.1 ustawy, czyli z wpisem do księgi wieczystej?
    Jeżeli tak, to do zawarcia umowy o zarządzanie czy administrowanie konieczna jest zmiana sposobu zarządu (art. 18.2a). Bez tego zarząd powołany przez właścicieli nie ma umocowania, bo kompetencje ustawa przyznaje Wam jako zarządcy.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale się wyrwałeś kolego...ho, ho. Gdyby mieli zarząd powierzony w trybie art 18.1 UWL, to by Merlot tu nie pisał, tylko zrozpaczeni właściciele z tej wspólnoty.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy zarząd jakoś uzasadnił dlaczego nie chce podpisać umowy?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano kwietnia 2010
    [cite] Pani Beata:[/cite]Ale się wyrwałeś kolego...ho, ho. Gdyby mieli zarząd powierzony w trybie art 18.1 UWL, to by Merlot tu nie pisał, tylko zrozpaczeni właściciele z tej wspólnoty.
    Na jakiej podstawie "koleżanko" zakładasz, że właściciele mieliby być zrozpaczeni?
    Poza tym - jaki to ma związek z tematem?
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odniosłam wrażenie, że Merlot chce podpisać tę umowę nawet wbrew Zarządowi wspólnoty. Przy czym raczej nie pyta jak Zarząd przekonać, a raczej o to jak "przymusić" do podpisania umowy. To oczywiście tylko moje wrażenia, ale ten tytuł wątku w połączeniu z treścią postu Merlota tak na mnie podziałały.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jako firma zarządzajaca, mamy podpisane umowy indywidualne z właścicielami, a nie z zarządem wspólnoty pomimo jego istnienia.
    Co w takim razie wchodzi w zakres waszych obowiązków, a co należy do zarządu?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Czy sprawujecie zarząd powierzony w trybie art. 18.1 ustawy, czyli z wpisem do księgi wieczystej?
    Jeżeli tak, to do zawarcia umowy o zarządzanie czy administrowanie konieczna jest zmiana sposobu zarządu (art. 18.2a). Bez tego zarząd powołany przez właścicieli nie ma umocowania, bo kompetencje ustawa przyznaje Wam jako zarządcy.
    Jeżeli został tam powołany zarządca z art. 18 uwl, to nie można było, bez zmiany sposobu zarządu dokonać wyboru zarządu.
    [cite] Merlot:[/cite]
    Jako firma zarządzajaca, mamy podpisane umowy indywidualne z właścicielami, a nie z zarządem wspólnoty pomimo jego istnienia.Taka sytuacja ma miejsce od kilku lat. Teraz chcieliśmy to uporządkować i mamy problem. Zarząd nie che podpisać umowy o administrowania , okres wypowiedzenia w indywidualnych umowach to pół roku . Mamy opinię prawną że jeżeli nie zmieni się kwota za administrowanie to nie potrzebna jest uchwałą wspólnoty na zmianę z umów indywidualnych na jedną zgodną z ustawą.
    Dlaczego zarząd odmawia podpisania jednej umowy - czy podaje jakieś konkretne przyczyny?

    Moim zdaniem, to Państwo macie zawartą umowę ze wspólnotą, ponieważ wykonujecie czynności i pobieracie wynagrodzenie, które ten zarząd Wam wypłaca i taka sytuacja ma miejsce od wielu lat.
    Odmowa zawarcia umowy o zarządzanie w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami (bo rozumiem, że o taką umowę Państwu chodzi) nie jest w tej sytuacji działaniem korzystnym dla wspólnoty mieszkaniowej, z uwagi na to, że zarządzający nie ponosi odpowiedzialności zawodowej, ponadto wspólnota mieszkaniowa byłaby bardziej zabezpieczona chociażby z powodu obowiązkowego ubezpieczenia zarządcy od odpowiedzialności cywilnej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 2007.07.17, sygn. akt: III CZP 69/07 :

    "Podsumowując te rozważania stwierdzić należy, że art. 190 u.g.n. wprowadzał (w dacie zawarcia spornej umowy) wyłączenie w stosowaniu art. 189 ustawy, co oznacza, że dotyczył on nieruchomości należących do zasobów i jedynie w odniesieniu do właścicieli tych nieruchomości stawiał wymaganie wykonywania zarządu nieruchomościami przez licencjonowanego zarządcę - w razie gdy czynności tych nie wykonuje bezpośrednio właściciel nieruchomości.
    Właściciele innych nieruchomości nie są w żaden sposób ograniczani działaniem art. 189 i 190 ustawy, ponieważ przepisy tych artykułów nie znajdują do nich zastosowania. Jeśli więc właściciel nieruchomości innej niż wchodząca do zasobów, nie zarządza bezpośrednio swą nieruchomością, nie musi zawierać umowy o zarządzanie nieruchomością, lecz może w każdy aprobowany przez siebie i dopuszczalny prawem sposób uregulować kwestię gospodarowania swą nieruchomością (np. w zakresie tych działań, które wymagają dokonywania czynności prawnych może udzielić pełnomocnictwa, w zakresie czynności faktycznych może zawrzeć umowę podobną do umowy zlecenia itd.). Natomiast jeśli chce powierzyć zarządzanie nieruchomością z takimi skutkami, jakie wynikają z art. 185 i nast. ustawy, musi zawrzeć umowę o zarządzanie nieruchomością z zarządcą posiadającym licencję zawodową zarządcy nieruchomości. Nie jest więc zobligowany do korzystania z usług takiego zarządcy, ale wszystkie skutki związane z zarządzaniem nieruchomością w zakresie unormowanym w ustawie może osiągnąć tylko drogą zawarcia takiej umowy. "
    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/471/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Jeżeli został tam powołany zarządca z art. 18 uwl, to nie można było, bez zmiany sposobu zarządu dokonać wyboru zarządu.
    Jak wynika z innych wpisów na forum, różne rzeczy się zdarzają.
    Najpierw trzeba ustalić fakty. To może być trudne, bo założyciel wątku wrzucił temat i zniknął.
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Witam , nikt nie uciekł. Długi weekend rozpoczął się u nas w firmie wcześniej.
    Wracając do wątku. Sprawujemy zarządu powierzony w trybie art. 18.1 uwl.
    Zarząd nie jest zainteresowany podpisaniem umowy, pn nie chcą brać odpowiedzialnośći na siebie bo uważają że to przekracza czynnośći zwykłego zarządu. Tak więć mamy umowy indywidualne .Sytuacja jest o tyle zkomplikowana , że utrudnia nam to pracę i jest o wiele więcej czasochłonna. Wszystkie rozliczenia ciepła , wody , ochrony znowu muszą być na naszą firmę a nie na wspólnotę.A my jako zarządca to rozliczamy i ponosimy koszty.
    ps. Na tej nieruchomości właściciele jednej ze wspólnot mają wpisane w akcie notarialnym że fima sprawuje administrację do czasu powołania zarządu .Druga wspólnota w księgach wieczystych ma wskazany zarząd bez jakichkolwiek terminów.
    Komentarz edytowany Merlot
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Merlot:[/cite]Zarząd nie jest zainteresowany podpisaniem umowy, pn nie chcą brać odpowiedzialnośći na siebie bo uważają że to przekracza czynnośći zwykłego zarządu.
    Wiemy, że umowa o zarządzanie (lepsza dla wspólnoty) lub administrowanie (gorsza) nie przekracza czynności zwykłego zarządu.
    Jeżeli zaś zarząd uważa, że przekracza, niech wystąpi z projektem uchwały, w której właściciele upoważnią zarząd do zawarcia umowy o zarządzanie. Wówczas będzie mógł to zrobić nawet mając (błędne) przekonanie, że jest to czynność przekraczająca zarząd zwykły.
    [cite] Merlot:[/cite]Sytuacja jest o tyle zkomplikowana , że utrudnia nam to pracę i jest o wiele więcej czasochłonna. Wszystkie rozliczenia ciepła , wody , ochrony znowu muszą być na naszą firmę a nie na wspólnotę.A my jako zarządca to rozliczamy i ponosimy koszty.
    Umowy z dostawcami zawieraliście we własnym imieniu, a nie w imieniu wspólnoty? To błąd. Nie macie tytułu prawnego do nieruchomości. Na jakiej podstawie dostawcy zgodzili się na takie umowy?

    Powinniście oświadczyć zarządowi, że musicie dostosować stan faktyczny do obowiązującego prawa - umowy z dostawcami powinny zostać zawarte przez wspólnotę, w imieniu której działa zarząd jako organ wspólnoty. Możecie zagrozić, że Wy już nie możecie być stroną tych umów i musicie je wypowiedzieć. Jeśli zarząd nie zawrze nowych umów, wspólnota zostanie bez wody, ciepła i ochrony.

    Tak, czy inaczej, za zarządzanie nieruchomością wspólną odpowiada zarząd wspólnoty, w tym również za to, czy nieruchomość ma dostawców wody i ciepła. Jeśli nawet nie dojdzie do zmiany umów, zarząd od dnia powołania ponosi odpowiedzialność za wszystkie sprawy, dotyczące wspólnoty. Naiwna wiara członków zarządu, że oni za ten bałagan nie odpowiadają, że wręcz stan obecny jest lepszy od normalnego, jest iluzją. Oby nie było za późno na otrzeźwienie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zmieniłeś treść swojego posta. Teraz widać, że Wasza sytuacja prawna jest inna, niż sądziliśmy:
    [cite] Merlot:[/cite]Sprawujemy zarządu powierzony w trybie art. 18.1 uwl. (...)
    ps. Na tej nieruchomości właściciele jednej ze wspólnot mają wpisane w akcie notarialnym że fima sprawuje administrację do czasu powołania zarządu .Druga wspólnota w księgach wieczystych ma wskazany zarząd bez jakichkolwiek terminów.
    Co do pierwszej wspólnoty: powierzenie zarządu w zakresie administrowania wygasło. Możecie w każdej chwili złożyć pisemne oświadczenie o zaprzestaniu tej działalności i ewentualnie złożyć ofertę zawarcia umowy ze wspólnotą. Jednak najpierw powinno dojść do uporządkowania stanu prawnego: podjęcia uchwały w trybie art. 18.2a o zmianie sposobu zarządu. Jeżeli po dokonaniu tej zmiany zarząd wspólnoty nie zgodzi się zawrzeć umowy, całość spraw wspólnoty (łącznie z rozliczeniami itp.) spadnie na jego barki.

    Druga wspólnota jest na innej nieruchomości, w przeciwnym razie nie byłaby odrębną wspólnotą. Nie rozumiem, jak mogło dojść do powołania zarządu bez zmiany sposobu zarządu? Trzeba to przeprowadzić zgodnie z ustawą. Następnie należy doprowadzić do uregulowania wzajemnych relacji wspólnoty i firmy zarządzającej przez zawarcie umowy o zarządzanie.
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Owner dziękuje za zainteresowanie.
    Po pierwsze my jako zarządca wysłaliśmy uchwały do każdego z właścicieli, w tych uchwałach jest wskazany zarządca oraz pisma przewodnei w których jest wyjaśniona sytuacja i prośba o podjęcie uchwał , pn obecna sytuacja jest niekorzysta zarówno dla wspólnoty jak i naszej firmy nie działąjącej zgodnie z uwl.
    Niestety 10 % osób podpisało, resztę to nie interesuje. Więc zbieranie głosów może trwać i trwać.
    Tak umowy zawierane były z naszą firmą , wiem że to błąd, ( nie za moich czasów).
    Tylko my mamy umowy indywidualne a w nich zapisy o zapewnieniu dostaw energi, wody i wywozu śmieci . Wiec zanim nie wypowiemy umów indywidualnych ( okres na koniec czerwca) jesteśmy zablokowani!
    Taka sytuacja patowa jak dla mnie .
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Jeżeli nic z tym nie zrobicie, to będziecie w tym tkwić.
    Umowy indywidualne powinniście wypowiedzieć. W okresie wypowiedzenia przeprowadzić zebranie z notariuszem i wyprostować sytuację prawną. Wtedy cała odpowiedzialność za dostawy mediów do budynku spadnie na zarząd. Powinniście uświadomić członkom zarządu, że i tak będą mieli z tym problem, a jeśli zgodzą się współpracować, to im pomożecie przejść przez to suchą stopą. Załatwicie wszystkie formalności z "przepisaniem" umów oraz zawarciem umowy o zarządzanie. Najważniejsze, żeby właściciele lokali nie odczuli zmiany na własnej skórze: ciągłość dostaw i usług dla wspólnoty musi być zapewniona. Wy to zagwarantujecie pod warunkiem, że zarząd będzie współdziałał dla unormowania sytuacji.
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owner czyli u notariusza musimy zmienić w aktach notarialnych i księgach wieczystych sposób zarządu ?
    A co jeśli mamy na podzielniku ciepła oprócz wspólnot , współwłasność i znowu podpisane umowy indywidualne? :-)
    Na dzień dzisiajszy mamy na jednym ogrodzonym terenie 4 wspólnoty i jedną współwłasność. Wszystkie umowy na nas, konto nasze ich pieniądze na naszym koncie. ;-)
    Jeszcze jedno pytanie czy możemy wypowiedzieć umowy w trybie natychmiastowym skoro działąmy niezgodnie z prawem?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trzeba wypowiedziec umowy z wlascicielami. Jak nie będzie umów z włascicielami, to juz nie musicie im niczego zapewniać. Zatem możecie równoczesnie rozwiazać umowy z dostawcami (w takim czasie aby terminy sie pokrywały).
    Prędzej czy później zarząd zacznie mysleć.

    Jak na mój gust obecna sytuacja jest dla Was bardzo niekorzystna. W takim układzie finansowym w jakim jesteście bierzecie na siebie wszystkie płatności do dostawców i jesli własciciele nie zapłaca Wam w terminie jesteście zmuszeni wykładac własne pieniadze za włascicieli.
    Jesteście jedynym prywatnym zarządcą którego znam, który poszedł na takie układy.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Merlot:[/cite]Owner czyli u notariusza musimy zmienić w aktach notarialnych i księgach wieczystych sposób zarządu ?
    Nie idźcie ze wszystkimi właścicielami lokali do notariusza, bo nigdy nie zbierzecie większości, zaproście notariusza na zebranie. W końcu, nie robi tego za darmo.

    Nie trzeba dokonywać zmian w aktach notarialnych, bo to już dokumenty historyczne, tylko w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej. Ustawa o księgach wieczystych i hipotece:
    Art. 24. 1. Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Dotyczy to także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości, w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione.

    2. W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, w której własność lokali została wyodrębniona, ujawnia się sposób zarządu tą nieruchomością określony w umowie, a w razie nieujawnienia domniemywa się sposób zarządu wynikający z ustawy.
    Stan prawny nieruchomości odzwierciedla jej księga wieczysta. W przypadku zmiany tego stanu, należy dokonać odpowiednich wpisów w Kw.
    [cite] Merlot:[/cite]A co jeśli mamy na podzielniku ciepła oprócz wspólnot , współwłasność i znowu podpisane umowy indywidualne? :-)
    To już zależy od Was. Jeżeli współwłaścicieli, nie stanowiących wspólnoty, jest wielu, to nie będą oni w stanie podpisać umowy na dostawę ciepła, bo musieliby to zrobić wszyscy (100% współwłaścicieli). Jeżeli to mała grupa osób, jest to wykonalne.
    [cite] Merlot:[/cite]Jeszcze jedno pytanie czy możemy wypowiedzieć umowy w trybie natychmiastowym skoro działąmy niezgodnie z prawem?
    Umowy indywidualne należy wypowiedzieć zgodnie z warunkami wypowiedzenia, zawartymi w tych umowach. Jeśli jednak wcześniej doprowadzicie do zmiany sposobu zarządu, to umowy indywidualne wygasną. Odpowiedzialność za dostawy mediów spadnie na zarząd.
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Trzeba wypowiedziec umowy z wlascicielami. Jak nie będzie umów z włascicielami, to juz nie musicie im niczego zapewniać. Zatem możecie równoczesnie rozwiazać umowy z dostawcami (w takim czasie aby terminy sie pokrywały).
    Prędzej czy później zarząd zacznie mysleć.

    Jak na mój gust obecna sytuacja jest dla Was bardzo niekorzystna. W takim układzie finansowym w jakim jesteście bierzecie na siebie wszystkie płatności do dostawców i jesli własciciele nie zapłaca Wam w terminie jesteście zmuszeni wykładac własne pieniadze za włascicieli.
    Jesteście jedynym prywatnym zarządcą którego znam, który poszedł na takie układy.
    Proszę Was ! my finansujemy wspólnoty co zimę , bo zaliczki nie pokrywają opłat! To jakiś absurd do którego ktoś doprowadził a zwie sie zarządcą licencjonowanym
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]
    [cite] Merlot:[/cite]Owner czyli u notariusza musimy zmienić w aktach notarialnych i księgach wieczystych sposób zarządu ?
    Nie idźcie ze wszystkimi właścicielami lokali do notariusza, bo nigdy nie zbierzecie większości, zaproście notariusza na zebranie. W końcu, nie robi tego za darmo.

    Na zebranie przychodzi 10 osób z 80 !Większość nie mieszka w tych mieszkaniach
    [cite] Merlot:[/cite]A co jeśli mamy na podzielniku ciepła oprócz wspólnot , współwłasność i znowu podpisane umowy indywidualne? :-)
    To już zależy od Was. Jeżeli współwłaścicieli, nie stanowiących wspólnoty, jest wielu, to nie będą oni w stanie podpisać umowy na dostawę ciepła, bo musieliby to zrobić wszyscy (100% współwłaścicieli). Jeżeli to mała grupa osób, jest to wykonalne.
    Osób jest sporo ok 50

    Umowy indywidualne należy wypowiedzieć zgodnie z warunkami wypowiedzenia, zawartymi w tych umowach. Jeśli jednak wcześniej doprowadzicie do zmiany sposobu zarządu, to umowy indywidualne wygasną. Odpowiedzialność za dostawy mediów spadnie na zarząd.
    :-) i z tą zmianą zarządu mamy kipisz :-)
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na zebranie przychodzi 10 osób z 80 !Większość nie mieszka w tych mieszkaniach
    Czy nie da się zebrać pełnomocnictw od właścicieli nieobecnych?

    Jeżeli uznacie, że zmiana sposobu zarządu jest nie do przeprowadzenia, pozostaje Wam wypowiedzenie umów indywidualnych i postawienie zarządu przed faktem dokonanym: albo bierze cały bałagan na siebie, albo współdziała z Wami dla uporządkowania sytuacji.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Merlot:[/cite]
    Tylko my mamy umowy indywidualne a w nich zapisy o zapewnieniu dostaw energi, wody i wywozu śmieci . Wiec zanim nie wypowiemy umów indywidualnych ( okres na koniec czerwca) jesteśmy zablokowani! Taka sytuacja patowa jak dla mnie .

    Moim zdaniem te umowy w żaden sposób nie obligują Państwa do zawierania umów we własnym imieniu! W ogóle dziwi mnie, że dostawcy mediów zawarli umowy z zarządcą. Proszę wystąpić do nich z pisemnymi wnioskami o zawarcie umów ze wspólnotą mieszkaniową.


    Umowy powinien zawrzeć zarząd, bo zmiana sposobu zarządu polega na tym, iż zarządcy powierzono jedynie wycinek zarządzania (administrowanie), jednak dla oceny sytuacji konieczne jest zacytowanie zapisów z aktów notarialnych, które miałyby wskazywać na tę zmianę.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Merlot:[/cite]Wszystkie umowy na nas, konto nasze ich pieniądze na naszym koncie. ;-)
    Jeszcze jedno pytanie czy możemy wypowiedzieć umowy w trybie natychmiastowym skoro działąmy niezgodnie z prawem?

    Proszę też po zmianie stron umowy z dostawcami założyć w końcu rachunki dla tych wspólnot.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę Was ! my finansujemy wspólnoty co zimę , bo zaliczki nie pokrywają opłat! To jakiś absurd do którego ktoś doprowadził a zwie sie zarządcą licencjonowanym
    A nie mówiłem... :cry:
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] Merlot:[/cite]Wszystkie umowy na nas, konto nasze ich pieniądze na naszym koncie. ;-)
    Jeszcze jedno pytanie czy możemy wypowiedzieć umowy w trybie natychmiastowym skoro działąmy niezgodnie z prawem?

    Proszę też po zmianie stron umowy z dostawcami założyć w końcu rachunki dla tych wspólnot.

    Już pozakładaliśmy im, co z tego jak jedna wspólnota podpisałą umowę a jedna nie ma ochoty a trzecia nie ma zarządu i nikt nie życzy sobie nawet w nim być( 9 osób we wspólnocie).
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] Merlot:[/cite]
    Tylko my mamy umowy indywidualne a w nich zapisy o zapewnieniu dostaw energi, wody i wywozu śmieci . Wiec zanim nie wypowiemy umów indywidualnych ( okres na koniec czerwca) jesteśmy zablokowani! Taka sytuacja patowa jak dla mnie .

    Moim zdaniem te umowy w żaden sposób nie obligują Państwa do zawierania umów we własnym imieniu! W ogóle dziwi mnie, że dostawcy mediów zawarli umowy z zarządcą. Proszę wystąpić do nich z pisemnymi wnioskami o zawarcie umów ze wspólnotą mieszkaniową.


    Umowy powinien zawrzeć zarząd, bo zmiana sposobu zarządu polega na tym, iż zarządcy powierzono jedynie wycinek zarządzania (administrowanie), jednak dla oceny sytuacji konieczne jest zacytowanie zapisów z aktów notarialnych, które miałyby wskazywać na tę zmianę.

    Dziękuje , a jest na to jakieś prawne poparcie, o nieobligowaniu nas do dostarczenia im wody, ciepła itp?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja Ci prawidłową receptę podalem wczesniej.
    Nie musisz nic sie tłumaczyć, szukać podstawy prawnej.
    Trzeba wypowiedziec umowy z wlascicielami. Jak nie będzie umów z włascicielami, to juz nie musicie im niczego zapewniać. Zatem możecie równoczesnie rozwiazać umowy z dostawcami (w takim czasie aby terminy sie pokrywały).
    Ci ludzie nic nie chcą robić. Mają z Wami za dobrze.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2010
    Taka sytuacja - zawieranie umów we własnym imieniu przez zarządcę - jest typowa w przypadku zarządu sądowego, przy zarządzie umownym - dopuszczalna - jednak wymaga sprecyzowania takiego obowiązku w umowie zawartej ze wspólnotą i moim zdaniem w przypadku dużej wspólnoty zmiany sposobu zarządu.
    O ile można przyjąć, że umowę zawarto, to jednak takiej zmiany nie dokonano.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Witam
    Właśnie usłyszałam , że zarząd nie podpisze z nami umowy o zarządzanie.Nie bo nie ! Skoro tyle lat było to zaniedbane to dalej niech tak będzie .Dzisiaj wypowiadam im umowy indywidualne. Co do umów z dostawcami niestety może być mały problem. Na tej wspólnocie jest jeden z głównych węzłów ciepłowniczych, jak wypowiem umowę to wspólnota sąsiedna i współwłasność którą my zarządzamy będzie między młotem a kowadłem. "zbuntowana wspólnota" sądzę jak będzie miała problem z podpisanem umowy np z mpwik i dostawcą ciepła. A zarząd sądzę z powodu zadań jak dla nich nie do przejścia odwoła się( tak unikają odpowiedzialnośći- już 2 osoby zrezygnowały) .
    Komentarz edytowany Merlot
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy nie jest tak, że węzeł stanowi własność przedsiębiorstwa dostarczającego ciepło? W takiej sytuacji dostawca zawiera umowy z każdą wspólnotą.
    Brak jest podstaw do uznania, aby Wasza firma była zobligowana (i uprawniona) do zawierania umów we własnym imieniu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak też właśnie robimy, wypowiadam umowy o dostarczenie ciepła i wody . zastanawiam sie tylko czy termin musi sie pokrywać z końcem terminu wypowiedzenia umów indywidualnych ? Ale skoro mamy w umowach napisane ze mamy zapewnić im dostawę mediów to raczej tak.?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Tak. Wy bądźcie w porządku do końca.
    Wygląda na to, ze sprawa trafi do lokalnych mediów (w tym przypadku chodzi o prasę, internet, a może i TV).
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki za utwierdzenie w słuszności :-) dziękuje za pomoc jak narazie okazałą sie nieodzowna . Co sie będzie działo dalej będę informować.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Wygląda na to, ze sprawa trafi do lokalnych mediów (w tym przypadku chodzi o prasę, internet, a może i TV).
    Do Internetu właśnie trafiła. :smile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, ale to jest portał ekspercki, natomiast mnie chodziło o serwisy społeczno-polityczne lokalne...
  • Opcje
    MerlotMerlot Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Dzisiaj mam spotkanie z jedną ze zbuntowanych wspólnot , zobaczymy co z tego wyniknie. W tej akurat jest kilka osób ale nikt nie ma ochoty być w zarządzie.:-).
    Komentarz edytowany Merlot
  • Opcje
    zainteresowanazainteresowana Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pbrzeprawszam Was, ale nie odpowiedz mam tylko pytanie.Jestem na skraju wyczerpania nerwoweg poniewaz zarzadca zlosliwie i z uporem odmawia wydania zgody na zamontowanie kraty na balkonie. i to dla tego,ze upomnialam sie firmie prowadzacej termomodernizacje o wplaceni pieniedzy do kasy wspolnoty za sprzedany zlom/chodzi o 30 odcietych balustrad balkonowych i 9i0 szt.parapetow/zarzadca stanol po stronie firmy a nie mojej pomogl mu w tym przedstawiciel spolecznego zarzadu?zarzad liczy 2 osoby przy 24 wlascicielach/Sprawe skierowali do I.N.B.w bytomiu.Jestem dreczona juz drugi rok i nie moge doprowadzic sprawy do konca.13 wlascicieli wyrazilo zgode na montaz mojej kraty.ale tego Nadzor Budowlany nie bierze pod uwage. Prosze mi pomuc.Ja mam 73 lata i mieszkam sama, boje sie. Pozdrawiam maria z bytomia
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] zainteresowana:[/cite]Pbrzeprawszam Was, ale nie odpowiedz mam tylko pytanie.Jestem na skraju wyczerpania nerwoweg poniewaz zarzadca zlosliwie i z uporem odmawia wydania zgody na zamontowanie kraty na balkonie. i to dla tego,ze upomnialam sie firmie prowadzacej termomodernizacje o wplaceni pieniedzy do kasy wspolnoty za sprzedany zlom/chodzi o 30 odcietych balustrad balkonowych i 9i0 szt.parapetow/zarzadca stanol po stronie firmy a nie mojej pomogl mu w tym przedstawiciel spolecznego zarzadu?zarzad liczy 2 osoby przy 24 wlascicielach/Sprawe skierowali do I.N.B.w bytomiu.Jestem dreczona juz drugi rok i nie moge doprowadzic sprawy do konca.13 wlascicieli wyrazilo zgode na montaz mojej kraty.ale tego Nadzor Budowlany nie bierze pod uwage. Prosze mi pomuc.Ja mam 73 lata i mieszkam sama, boje sie. Pozdrawiam maria z bytomia


    Sprawa toczy się w trybie administracyjnym, o ile dobrze rozumiem, czy zapadły jakieś decyzje? Z postu wynika, że raczej negatywne dla Pani, dlaczego? Chodzi mi o uzasadnienie organu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.