Ważność uchwaly zebrania WM

gradgrad Użytkownik
Proszę o rade i pomoc.Czy ważna jest uchwala rocznego zebrania WM,która nie zostala uwzględniona w porządku zebrania,ani w projekcie rocznego planu gospodarczego.(obok szczególowych innformacji o pozostalych uchwalach, znalazl sie jedynie punkt:"przyjęcie innych ewentualnych uchwal")Uchwale tę zglosil zarząd w trakcie obrad i nastepnie przyjęto ja w glosowaniu bezpośrednim i w drodze indywidualnego zbierania glosów. Na tym samym zebraniu nie przyjęto sprawozdania i nie udzielono zarządowi absolutorium.Uchwala dot. podwyższenia skladki na fundusz remontowy.

Komentarze

  • Opcje
    gradgrad Użytkownik
    edytowano maja 2009
    Dziękuję,
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zostały spełnione przesłanki dotyczące porządku obrad.art Art. 32 pkt. 2. UWL tj:

    "W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany".

    Zapis "przyjęcie innych ewentualnych uchwal" moim zdaniem jest zbyt ogólnikowe.
    Prz zaskarżeniu uchwały winien Pan wykazać szkodę właścicieli z tytułu podjęcia tej uchwały z naruszeniem w/w przepisu. pozdrawiam.
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Termin zaskarżenia uchwały upływa po 6 tygodniach od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
  • Opcje
    gradgrad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję eedo, jeśli mogę skorzystać z uprzejmości,to chcialbym zapytać: Od kiedy liczy sie termin zaskarżenia uchwaly,jesli informację o tym, dozorca wrzucil mi do skrzynki pocztowej jako zalącznik do decyzji podnoszącej oplaty mieszkaniowe? 2) Czym skutkuje nieprzyjęcie, drugi rok z rzędu, rocznego sprawozdania zarządu ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli uchwała została podjęta w trybie indywidualnego zbierania głosów, to termin do jej zaskarżenia wynosi 6 tygodni od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały.
    Ponieważ ciężar udowodnienia faktu powiadomienia spoczywa na wspólnocie, doręczenia dokonywane są za pośrednictwem poczty przesyłką poleconą lub bezpośrednio do rąk adresata za potwierdzeniem odbioru.
    W przypadku umieszczenia korespondencji w skrzynce trudno będzie wspólnocie udowodnic termin doręczenia.
    Jeżeli rzeczywiście otrzymał Pan treśc uchwały (samo powiadomienie o podjęciu nie jest wystarczające), proszę sporządzic adnotację o dacie odbioru. Moim zdaniem datą doręczenia będzie w tym przypadku data wyjęcia korespondencji ze skrzynki.
    Niepodjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium nie wywołuje skutków prawnych, jest wyrazem dezaprobaty właścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gradgrad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje Panie Zarządco.No cóż,wypadnie wkroczyć w szranki sądowe,mimo że i chęci i doswiadczenia mi brak. Moze jest inna droga ,aby zarząd i administracja zaczęli liczyć sie bardziej z interesami WM?
  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro pisma i rozmowy nie pomagają - To niestety najbardziej skuteczna droga.

    Koszty sądowe: 200zł za jedną uchwałą
    W przypadaku przegranej - dojdą jeszcze koszty drugiej strony - w tym koszty adwokackie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] eedo:[/cite]Nie zostały spełnione przesłanki dotyczące porządku obrad.art Art. 32 pkt. 2. UWL (...)
    Zapis "przyjęcie innych ewentualnych uchwal" moim zdaniem jest zbyt ogólnikowe.
    Prz zaskarżeniu uchwały winien Pan wykazać szkodę właścicieli z tytułu podjęcia tej uchwały z naruszeniem w/w przepisu.
    Nie zgadzam się. To kompletne nieporozumienie.
    Najważniejsza jest wola większości, a nie sprawy proceduralne.
    Zresztą, nie ma przepisu prawnego, który dawałby podstawę do wniosku, że właściciele nie mogą podjąć uchwały, której nie ma w porządku obrad zebrania. Poza tym zbierano też głosy w trybie indywidualnym, zatem ewentualne nieprawidłowości w zawiadomieniu o zebraniu (moim zdaniem wszystko było OK) już nie mają znaczenia, bo uchwałę przyjęto w trybie mieszanym.

    Wyrok SN z 11.01.2007, II CSK 370/06 LEX nr 271507
    Ustawa o własności lokali nie uzależnia zdolności zebrania właścicieli lokali do powzięcia uchwał od jego należytego zwołania. Decydujące znaczenie ma tu treść woli wyrażonej przez członków wspólnoty w podjętych uchwałach, a nie kwestie proceduralne. Konsekwentnie trzeba przyjąć, że właściciele nie są związani treścią projektów uchwał przedstawianych w zawiadomieniu o terminie zebrania wraz z porządkiem jego obrad, w związku z czym mogą podejmować uchwały wykraczające poza te projekty lub zmieniać je.

    Nieprawidłowości w zwołaniu zebrania właścicieli wspólnoty mieszkaniowej mogą być uznane za zasadną przyczynę ich unieważnienia jedynie w sytuacji, gdy kwestionujący wykazał, iż miały wpływ na treść uchwał podjętych w trakcie zebrania.

    Wyrok SN z 16.10.2002, IV CKN 1351/00
    W świetle art. 32 ustawy nie ulega wątpliwości obowiązek zarządu (zarządcy) powiadomienia wszystkich właścicieli lokalu o zebraniu wspólnoty, jednak ustawa nie wskazuje sankcji za naruszenie tego obowiązku, a treść przepisu art. 25 ust. 1 nie daje podstaw do wykładni, według której w każdym przypadku niepowiadomienia uprawnionych uchwała powinna być uchylona. Przepisy proceduralne o zasadniczym znaczeniu dla praw i wolności jednostki, wprowadzające sankcje za pozbawienie możności obrony swych praw, określają szczegółowo sposoby doręczenia. Jest oczywiste, że ustawa o własności lokali takich unormowań nie zawiera i nie ma potrzeby ich wprowadzania. W takim razie wyprowadzanie z art. 32 w związku z art. 25 ust. 1 u.w.l. bezwzględnej podstawy uchylenia uchwały z powodu wadliwego zawiadomienia członka wspólnoty jest nieuzasadnione, a nawet mogłoby źle służyć wspólnotom mieszkaniowym w razie konfliktu interesów, uniemożliwiając im sprawne zarządzanie nieruchomością wspólną. Ustawodawca dał temu wyraz, odnosząc naruszenie prawa do uchwały, a nie do postępowania poprzedzającego jej podjęcie.

    Uchwała podjęta w trybie mieszanym stwarza ponadto możliwości naprawienia uchybień w zakresie powiadamiania o zebraniu (...)
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym się nie sądził.
    Jak dla mnie sprawa jest przegrana.
    Wola większości jest jednoznaczna...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.