podatek

janjan Użytkownik
mam pytanie; czy od zgromadzonych środków pieniężnych na fundusz remontowy odprowadza się podatek. pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
    Rozdział 4
    Zwolnienia przedmiotowe

    Art. 17. 1. Wolne od podatku są: (...)
    44) dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi,
    Wiążąca interpretacja Ministra Finansów: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=4&id=116503&dzial=609

    W skrócie:
    - zaliczki, wpłacane na remonty oraz odsetki za opóźnienie we wpłacie zaliczek są zwolnione od podatku;
    - pożytki (np. z reklam) i odsetki od lokat - podlegają opodatkowaniu bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W przypadku lokali użytkowych obowiązują inne zasady. Wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, jednak korzysta w tym zakresie z pewnych zwolnień. Zwolnieniu na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podlegają dochody wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Innymi słowy: od podatku zwolnione są dochody uzyskiwane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Pojęcie zasobów mieszkaniowych nie zostało zdefiniowane w ustawie, wytyczne w tym zakresie zostały zawarte w piśmie Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 roku (DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82). Do zasobów mieszkaniowych nie należą lokale użytkowe, dlatego też wpłaty na rzecz wspólnoty dokonywane przez ich właścicieli, nawet przeznaczone na utrzymanie nieruchomości wspólnej, jak wpłaty zaliczek na koszty zarządu, czy fundusz remontowy, nie stanowią dochodu z zasobów mieszkaniowych i są opodatkowane. W przypadku wystąpienia nadwyżek wspólnota mieszkaniowa obowiązana jest zatem naliczyć i odprowadzić od nich podatek.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Racja. Dzięki za uzupełnienie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    1) pieniądze na oprocentowanym subkoncie, bank odprowadza "belkę"
    2) gmina wynajmuje swój lokal prywatnemu przedszkolu
    Czy w tych dwu przypadkach wm ma jeszcze sama płacić podatek? :cry:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W pierwszym - nie.
    W drugim - od nadwyżki powstałej z zaliczek, płaconych przez gminę na koszty utrzymania NW - tak (jeżeli powstanie nadwyżka).
    Trzeba tak kalkulować zaliczki na koszty bieżące, żeby wspólnota wychodziła na zero.
    Ze środkami gromadzonymi na remonty tak się nie da. Zaliczki właścicieli lokali użytkowych na FR nie podlegają zwolnieniu podatkowemu.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki, ale wcale się nie cieszę :cry:
    Musze pokombinować, jak to obejść, bo gmina jest u nas świetnym płatnikiem
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1) pieniądze na oprocentowanym subkoncie, bank odprowadza "belkę"
    Niestety. Bank świadczy taką usługę tylko osobom fizycznym. Wspólnota dostaje odsetki brutto.
    I dlatego jeśli rachunek ma charakter lokacyjny, to WM jest obowiązana naliczyć i odprowadzić podatek CIT.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co to znaczy "charakter lokacyjny"?
    Mamy w ING konto z Lwem i OKO.
    OKO jest oprocentowane. Powinniśmy od tego płacić CIT?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wg mnie nie, gdyż to nie jest lokata
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Oczywiście ze tak. Konto z lwem ma charakter ROR-u, konto OKO ma charakter oszczędnościowy.

    1)http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=2729

    2)
    Interpretacja indywidualna 
    Sygnatura: DD6/8213/166/MNX/08/PK-433 
    Data: 2009.12.09 
    Autor: Minister Finansów 
    Temat: Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe 
    
    Istota interpretacji: Czy dochody Wspólnoty Mieszkaniowej z tytułu odsetek z rachunku bieżącego, od lokat bankowych założonych ze środków wpłacanych przez właścicieli lokali na poczet funduszu remontowego, a także odsetki za opóźnienie w zapłacie należnych jej świadczeń pieniężnych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych jako dochody uzyskane z działalności w zakresie gospodarki mieszkaniowej? 
    
    Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną wydaną w dniu 7 grudnia 2007 r. Nr ILPB3/423-95/07-4/ŁM przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w ten sposób, że stwierdza, iż stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczącej opodatkowania dochodów uzyskanych z gospodarki mieszkaniowej: 
    - w części odnoszącej się do zaliczenia do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi odsetek od lokat bankowych założonych ze środków wpłacanych przez właścicieli lokali na poczet funduszu remontowego - jest nieprawidłowe, 
    - w części odnoszącej się do zaliczenia do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi odsetek z rachunku bieżącego oraz odsetek za opóźnienie w zapłacie: zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek na pokrycie kosztów eksploatacji lokali mieszkalnych, czynszu najmu (o ile najem dotyczy zasobu mieszkaniowego) – jest prawidłowe. 
    
    Uzasadnienie 
    
    We wniosku z dnia 29 sierpnia 2007 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, Wspólnota Mieszkaniowa zadała pytanie: „Czy dochody z tytułu odsetek z rachunku bieżącego, od lokat bankowych założonych ze środków wpłacanych przez właścicieli lokali na poczet funduszu remontowego, a także odsetki za opóźnienie w zapłacie należnych jej świadczeń pieniężnych takich jak zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, czynszu najmu części nieruchomości wspólnej, są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych jako dochody uzyskane z działalności w zakresie gospodarki mieszkaniowej, a przeznaczone na utrzymanie tych zasobów...” 
    
    Zdaniem Wnioskodawcy dochody Wspólnoty Mieszkaniowej z powyższych tytułów, są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako dochody uzyskane z działalności w zakresie gospodarki mieszkaniowej, w przypadku przeznaczenia ich na utrzymanie tych zasobów. 
    
    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając z upoważnienia Ministra Finansów (na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego; (Dz. U. Nr 112, poz. 770), wydał w dniu 7 grudnia 2007 r. interpretację indywidualną (Nr ILPB3/423-95/07-4/ŁM), w której stanowisko Wspólnoty uznał za nieprawidłowe. 
    
    W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, dochody uzyskiwane z tytułu odsetek z rachunku bieżącego, od lokat bankowych założonych ze środków wpłacanych przez właścicieli lokali na poczet funduszu remontowego, a także odsetki za opóźnienie w zapłacie należnych jej świadczeń pieniężnych takich jak: zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, czynszu najmu części nieruchomości wspólnej, nie mogą być zaliczone do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, ponieważ nie są to dochody z podstawowej działalności Wspólnoty. 
    
    Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów zważył, co następuje: 
    
    Zgodnie z art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, Minister Finansów może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, co oznacza, że jeśli stwierdzona zostanie nieprawidłowość wydanej interpretacji indywidualnej Minister Finansów może z urzędu zmienić ją w dowolnym czasie. 
    
    Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi (art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). 
    
    Przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Do zasobów tych należą zatem, oprócz lokali mieszkalnych, także tego rodzaju pomieszczenia, jak np. garaże, strychy, klatki schodowe, pomieszczenia administracji osiedlowej oraz osiedlowe warsztaty konserwacyjno-remontowe. 
    
    Związane z tego rodzaju lokalami, pomieszczeniami i urządzeniami przychody oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Przychodami tymi są zatem nie tylko czynsze (opłaty), ale także inne przychody związane z tymi zasobami. 
    
    Stanowisko takie zaprezentowane zostało w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 r., Nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82, zawierającej wyjaśnienia dotyczące stosowania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W interpretacji tej wprost stwierdzono, że nie tylko czynsze (opłaty), ale również odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat stanowią kategorię przychodów osiąganych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. 
    
    Źródłem powstania czynszów (opłat) od lokali mieszkalnych, jak i odsetek za zwłokę od nieterminowych ich wpłat, są posiadane przez Wspólnotę zasoby mieszkaniowe. Naliczanie odsetek za zwłokę przez Wspólnotę Mieszkaniową ma na celu zdyscyplinowanie lokatorów do terminowego uiszczania czynszów, a tym samym działania w tym zakresie związane są z prawidłowym gospodarowaniem tymi zasobami i ich utrzymaniem. 
    
    Właściwe jest więc stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej, że przychodami z gospodarki mieszkaniowej są odsetki z rachunku bieżącego, odsetki za opóźnienie w zapłacie: zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek na pokrycie kosztów eksploatacji lokali mieszkalnych, czynszu najmu (o ile najem dotyczy zasobu mieszkaniowego). 
    
    Tym samym niewłaściwe jest stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nieuznające dochodów osiągniętych przez Wspólnotę Mieszkaniową z powyższych tytułów za dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. 
    
    Natomiast dochód z tytułu odsetek od lokat bankowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i to bez względu na cel na jaki zostanie przeznaczony. 
    
    W świetle powyższych uregulowań prawnych uznać należy, że dochody z oprocentowania lokat terminowych zaliczane są do kategorii przychodów finansowych i nie mogą zostać uznane za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochody te są dochodami z działalności, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. 
    
    Zmiana interpretacji indywidualnej dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienionej interpretacji. 
    
    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą zmianę interpretacji przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał zmianę interpretacji indywidualnej w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy). 
    
    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy).
    
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Wcale nie jestem taka pewna, że powinniśmy płacić podatek. Co jaki "ma charakter" to do dyskusji jest.
    WM pytała US o "odsetki z rachunku bieżącego"
    a min. finansów pisze o lokatach "dochody z oprocentowania lokat terminowych zaliczane są do kategorii przychodów finansowych i nie mogą zostać uznane za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi".
    OKO to konto a nie lokata terminowa. Bywają ror-y oprocentowane. I co, wtedy też trzeba płacić podatek od odsetek?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - Wspólnoty Mieszkaniowe nie płacą zadnego podatku dochodowego. Ta dyskusja mnie przeraza, a zwłaszcza prezentowane stanowisko,ze zaliczki na poczet utrzymania części wspólnej są opodatkowane? Jezeli we WM jest jakiś lokal uzytkowy to ma on swojego waściciela, który płaci podatek dochodowy, i wszystko jedno czy jest to osoba fizyczna czy prawna. Zawsze powstaje nadwyzka w zaliczkach. Nie jesteśmy w stanie wyliczyć co do grosza wszystkich wydatków.
    Czy zarządcy nie wiedzą co to są pozytki? Nie chce drązyć tematu dalej, bo i tak niektórzy zaraz wyzwą ,mnie od oszołoma, który nie przestrzega prawa etc.
    Jestem ciekaw jaka to WM zwróciła się z zapytaniem " Czy od dochodu Wspólnoty mamy płacić podatek?" Ręce opadają.:bigsmile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OKO to konto a nie lokata terminowa.
    Moja droga. Zrobisz, co zechcesz.
    Przeczytalaś w zalinkowanej dyskusji, że konto OKO ma nie tylko nazwę, ale i charakter oszczędnościowy. Nie ma charakteru rozrachunkowego.
    Jeśli bank układa tabelę prowizji konta oko w ten sposób, że pierwszy przelew za friko, a wszystkie następne po 6 zł lub 10 zł, a w przypadku konta z lwem wszystkie są za friko, to który z nich służy do rozrachunków, a który do oszczędzania?

    http://www.ingbank.pl/u235/navi/32365
    Co to jest i dla kogo?
    Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO) to konto przeznaczone dla osób, które chcą w prosty i wygodny sposób oszczędzać swoje pieniądze nie tracąc odsetek w przypadku wypłaty środków.
    
    Bywają ror-y oprocentowane. I co, wtedy też trzeba płacić podatek od odsetek
    Jak przeczytałaś interpretację indywidualną:
    przychodami z gospodarki mieszkaniowej są odsetki z rachunku bieżącego
    
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem ciekaw jaka to WM zwróciła się z zapytaniem " Czy od dochodu Wspólnoty mamy płacić podatek?"
    Mnie bardziej interesuje odpowiedź, czy tę przytoczoną przez a-z odpowiedź ministra finansów można bezkarnie zignorować?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zdecydowanie odradzam ignorowanie wypowiedzi A-Z w kwestiach księgowo - rachunkowych.:wink:
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja zaś zdecydowanie radzę zignorować tę wypowiedź:
    [cite] MirekL:[/cite]Wspólnoty Mieszkaniowe nie płacą zadnego podatku dochodowego.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    :cry: :cry: :cry:
    żadnego ratunku? Płacz i płać?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skąd ta histeria? :smile:
    Zazwyczaj przeciętna wspólnota płaci podatek tylko od pożytków i lokat bankowych. Jeśli takich nie ma, to nie płaci nic.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca :shamed: :shamed: :shamed:

    owner
    Ale problem w tym, ze koziorozka ma środki na koncie OKO.
    Mamy w ING konto z Lwem i OKO.
    OKO jest oprocentowane. Powinniśmy od tego płacić CIT?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Uważam, że wszelkie przychody finansowe, z wyjątkiem odsetek od rachunku bieżącego (jeśli jeszcze takie istnieją), podlegają opodatkowaniu jako przychody nie pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

    Definicja gospodarki zasobami mieszkaniowymi, podana w sposób opisowy w interpretacji Ministra Finansów, jest nielogiczna i niespójna z innymi przepisami podatkowymi. Usługa zarządzania nieruchomościami jest zwolniona z VAT, o ile dotyczy "budynku mieszkalnego". Zgodnie z PKOB:
    Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.
    W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
    Podobnie powinno być z opodatkowaniem wspólnot mieszkaniowych: jeżeli co najmniej 50% p.u. nieruchomości stanowią mieszkania (łącznie z pomieszczeniami pomocniczymi, piwnicami oraz pomieszczeniami ogólnego użytkowania, np. wózkarnie, suszarnie) - gospodarka taką nieruchomością w całości powinna być kwalifikowana jako GZM i wszelkie przychody z niej (w tym pożytki) powinny być zwolnione z podatku dochodowego, jeśli zostaną przeznaczone na GZM.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że wszelkie przychody finansowe, z wyjątkiem odsetek od rachunku bieżącego (jeśli jeszcze takie istnieją), podlegają opodatkowaniu jako przychody nie pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

    Niestety ownerze, zapomniałeś.
    Do przychodów finansowych wchodzą m.in. odsetki za zwłokę, a te w części dotyczącej odsetek od właścicieli pochodzą z GZM.
    http://www.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm?id=POJ-711.htm
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Oczywiście, masz rację. Odsetki za zwłokę są zwolnione.
    Aczkolwiek wygląda to nieco dziwnie, bo odsetki od lokaty to zaledwie ok. 5-6% rocznie, zaś maksymalne odsetki za zwłokę to dzisiaj 20% rocznie. Pierwsze są opodatkowane, a drugie nie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [Skąd ta histeria? :smile:
    Zazwyczaj przeciętna wspólnota płaci podatek tylko od pożytków i lokat bankowych. Jeśli takich nie ma, to nie płaci nic.
    To nie histeria, to żałość skąpiradła, bo mam i odsetki, i prywatne przedszkole w lokalu gminy. I nie pociesza mnie to, że jestem nieprzeciętna :wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakoś podatek od odsetek przetrawiłam, ale przedszkola nie mogę :sad:
    "zaliczki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, czynszu najmu części nieruchomości wspólnej, nie mogą być zaliczone do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi"
    U mnie wm nie pobiera czynszu, bo nie wynajmuje części nieruchomości wspólnej. To gmina wynajmuje swój lokal użytkowy (i płaci skarbówce od tego podatek).
    To jak z tym jest?
    ps. miłemu forumowiczowi dziękuję za maila, ale nic z niego nie zrozumiałam, posłałam dalej do księgowej.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lokal użytkowy nie jest zaliczany do zasobów mieszkaniowych.
    Zatem interpretacja jest taka, że również zaliczki na koszty utrzymania lokalu użytkowego oraz zaliczki na kunw, płacone przez właściciela lokalu użytkowego, nie są przychodem z GZM i jako takie nie podlegają zwolnieniu od podatku.

    Ty masz tylko jeden lokal użytkowy, a istnieją wspólnoty, złożone wyłącznie z właścicieli lokali użytkowych, zgodnie z terminologią uwl zwane również wspólnotami "mieszkaniowymi" (może byłoby logiczniej, gdyby je nazywać "wspólnotami użytkowymi"?). Tam wszystkie przychody podlegają opodatkowaniu!
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni forumowicze, takie stanowisko uważam za szkodliwe dla WM.
    Podatki płaci się nie od " przychodu" ale od " dochodu". To są dwie różne rzeczy.
    owner - Lokal użytkowy nie jest zaliczany do zasobów mieszkaniowych. Wspaniałe odkrycie, gratuluję. uwl nie różnicuje lokalu mieszkalnego z lokalem użytkowym (art.12) . Jeżeli jego działalność jest zbyt uciążliwa WM ma prawo żądać większych zaliczek. Nie wiem z jakiego tytułu miałoby to być opodatkowane? W jakiej formie - zysku WM???? Odnoszę wrażenie, że owner nie wie o czym pisze. Jeżeli istnieją jakieś wspólnoty złożone z samych lokali użytkowych (być może tak jest np. w nowo wybudowanych centrach handlowych , to jeżeli poszczególni właściciele sklepów w tym centrum złożą się na np. odśnieżanie dachu to będzie to opodatkowane?)
    Przykro mi, ale stwierdzam ,że nie reprezentujecie na tym forum interesów WM.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]takie stanowisko uważam za szkodliwe dla WM.
    Wiesz, wcale mnie nie interesuje twoja opinia w tej sprawie, a już zwłaszcza twoje etykietki. Dla użytkowników forum też nie jest ważne, czy akurat ty uznasz jakąś opinię za "szkodliwą". Może rzeczywiście jest szkodliwa, ale dla twojego poczucia pewności siebie i twojego świętego spokoju, płynącego z ograniczonej wiedzy? Dla innych jest ważniejsze, czy takie stanowisko jest zgodne z prawem? Czy jest słuszne? Otóż JEST. 2 razy TAK. :smile:
    Reszta to tania propaganda w stylu PRL.
    [cite] MirekL:[/cite]uwl nie różnicuje lokalu mieszkalnego z lokalem użytkowym (art.12) .
    Zostaw uwl w spokoju, ona nie zajmuje się kwestiami podatkowymi - a o tym tutaj mowa.
    [cite] MirekL:[/cite]Odnoszę wrażenie, że owner nie wie o czym pisze.
    A ja nie odnoszę żadnego wrażenia. Ja jestem pewien, że że ty nie masz pojęcia, jak bardzo się ośmieszasz swoją ignorancją i uporem, by w niej pozostać. Tłumaczyć abecadło można początkującemu, ale ty bierzesz pieniądze za zarządzanie cudzymi nieruchomościami, a żadnych argumentów nie przyjmujesz. Ty nawet nie znasz albo kompletnie nie rozumiesz obowiązujących ustaw. Co śmieszniejsze - uważasz, że wiesz lepiej, niż ustawodawca.
    [cite] MirekL:[/cite]Jeżeli istnieją jakieś wspólnoty złożone z samych lokali użytkowych (być może tak jest np. w nowo wybudowanych centrach handlowych ,
    Nie, na pewno nie chodzi o centra handlowe :smile:
    [cite] MirekL:[/cite]Przykro mi, ale stwierdzam ,że nie reprezentujecie na tym forum interesów WM.:bigsmile:
    Nie wiem, jak inni, ale ja reprezentuję tutaj tylko siebie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Szanowni forumowicze, takie stanowisko uważam za szkodliwe dla WM.
    Podatki płaci się nie od " przychodu" ale od " dochodu". To są dwie różne rzeczy:

    Pogląd przedstawiony przez poprzedników opiera się na orzecznictwie organów podatkowych. Można się z tym osobiście nie zgadzać, ale należy się do tego stosować, w przeciwnym razie można ponieść odpowiedzialność karno skrabową.
    To prawda, podatki odprowadza się od dochodu a nie od przychodu, jednak nadwyżki wynikające z rozliczenia to dochody.

    Wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, jednak korzysta w tym zakresie z pewnych zwolnień. Zwolnieniu na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podlegają dochody wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Innymi słowy: od podatku zwolnione są dochody uzyskiwane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.
    Pojęcie zasobów mieszkaniowych nie zostało zdefiniowane w ustawie, wytyczne w tym zakresie zostały zawarte w piśmie Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 roku (DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82).
    Do zasobów mieszkaniowych nie należą lokale użytkowe, dlatego też wpłaty na rzecz wspólnoty dokonywane przez ich właścicieli, nawet przeznaczone na utrzymanie nieruchomości wspólnej, jak wpłaty zaliczek na koszty zarządu, czy fundusz remontowy, nie stanowią dochodu z zasobów mieszkaniowych i są opodatkowane. W przypadku wystąpienia nadwyżek wspólnota mieszkaniowa obowiązana jest zatem naliczyć i odprowadzić od nich podatek.

    Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 26.08.2008 roku (ITPB3/423-347/08/MK): „z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota Mieszkaniowa posiada w swych zasobach lokale użytkowe. Biorąc zatem pod uwagę powyższe uregulowania stwierdzić należy, iż lokale te, wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami, nie stanowią zasobów mieszkaniowych. Zatem dochód z tytułu zaliczek, opłat związanych z utrzymaniem lokali, jak i uczestniczenia w kosztach zarządu oraz zaliczek na fundusz remontowy wnoszonych przez właścicieli lokali użytkowych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej, nie można uznać za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten nie korzysta więc ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 omawianej ustawy i stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ze zwolnienia nie korzystają dochody wspólnot mieszkaniowych z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet, jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, nie spełniony bowiem będzie jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.”

    Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 8 września 2008 roku (IBPB3/423-495/08/PP): „dochody uzyskane z lokali użytkowych, jako nieosiągnięte z zasobów mieszkaniowych, należy zaliczyć do dochodów, które bez względu na cel na jaki zostaną przekazane, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należy również zauważyć, że bez znaczenia na kwestię zwolnienia z opodatkowania pozostaje fakt czy lokal użytkowy jest wynajmowany czy pozostaje on pusty.”
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Absurd, Bzdura, PARANOJA. Nie rozumiemy się, i nie mam zamiaru polemizować. Zarządca - odprowadzaj podatek od "dochodu od lokali użytkowych" to jest twoja sprawa i twojej wspólnoty.P:bigsmile:ozostańmy przy swoich zdaniach.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 26.08.2008 roku (ITPB3/423-347/08/MK): „z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota Mieszkaniowa posiada w swych zasobach lokale użytkowe.

    Wspólnota posiada? Posiada właściciel (w moim przypadku gmina) a wm jeśli cokolwiek, to "posiada" części wspólne.
    Przecież to nie wm wynajmuje lokal, tylko jego właściciel, więc nadal sprawa podatku od lokali użytkowych jest dla mnie wątpliwa.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Wspólnota posiada? Posiada właściciel (w moim przypadku gmina) a wm jeśli cokolwiek, to "posiada" części wspólne.
    Właśnie o takie lokale chodzi. Zdarza się, że lokale wchodzą w skład nieruchomości wspólnej, są więc wspólną własnością wszystkich właścicieli lokali. Są to np. lokale użytkowe w piwnicy (zakłady usługowe) lub na strychu (np. pracownie artystyczne), które nie zostały wyodrębnione przed powstaniem wspólnoty.

    Jeśli mnie pamięć nie myli, taki lokal posiada wspólnota bykiry z forum http://www.wspolnota.net.pl/
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Zdarza się, że lokale wchodzą w skład nieruchomości wspólnej,
    są więc wspólną własnością wszystkich właścicieli lokali.
    Są to np. lokale użytkowe w piwnicy (zakłady usługowe) lub na strychu (np. pracownie artystyczne),
    które nie zostały wyodrębnione przed powstaniem wspólnoty.
    To są pożytki dla wspólnoty.
    Na takie lokale nie nalicza się zaliczek w rozumieniu UoWL..
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli jak u mnie lokal użytkowy jest własnością gminy, to podatku nie płacę :smile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile:koziorozka - A jaki podatek chciałabyś płacić? Dochodowy? To jest obowiązek właściciela lokalu. Jeżeli prowadzona w nim jest jakaś działalność gospodarcza to prawdopodobnie przynosi dochód, dla Gminy nie dla WM. Jeżeli przynosi straty, bo stoi pusty - to ich problem.Dla WM ma on wpłacać zaliczki na utrzymanie części wspólnej. Mogą byc takie same, a mogą być większe, po uzasadnieniu w uchwale zwiększającej te zobowiązania. W pełni zgadzam się z welesem. Natomiast ownerowi, który jest takim purystom językowym pouczający nas gdy użwamy często skrótów myślowych - lokale nie mogą w chodzić w skład nieruchomości wspólnej. Oczywiście jeżeli zdefiniujemy lokal zgodnie z uwl.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Dla WM ma on wpłacać zaliczki na utrzymanie części wspólnej.
    i utrzymanie lokalu....(np. za cieknącą spłuczkę )
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety. Jeśli masz nadwyżkę na eksploatacyjnym, to w części dotyczącej tego lokalu będziesz musiała podatek zapłacić.
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Czyli jak u mnie lokal użytkowy jest własnością gminy, to podatku nie płacę :smile:
    Dokładnie TAK. Wszytko rozliczasz do zera .
  • Opcje
    ajor3ajor3 Użytkownik
    edytowano października 2010
    Ile płaci WM podatku od lokat terminowych??
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    WM płaci 19-procentowy podatek Belki.
    Szukaj lokat z codzienną kapitalizacją odsetek http://getinonline.pl/108
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.