podatek
jan
Użytkownik
mam pytanie; czy od zgromadzonych środków pieniężnych na fundusz remontowy odprowadza się podatek. pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
W skrócie:
- zaliczki, wpłacane na remonty oraz odsetki za opóźnienie we wpłacie zaliczek są zwolnione od podatku;
- pożytki (np. z reklam) i odsetki od lokat - podlegają opodatkowaniu bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane.
2) gmina wynajmuje swój lokal prywatnemu przedszkolu
Czy w tych dwu przypadkach wm ma jeszcze sama płacić podatek?
W drugim - od nadwyżki powstałej z zaliczek, płaconych przez gminę na koszty utrzymania NW - tak (jeżeli powstanie nadwyżka).
Trzeba tak kalkulować zaliczki na koszty bieżące, żeby wspólnota wychodziła na zero.
Ze środkami gromadzonymi na remonty tak się nie da. Zaliczki właścicieli lokali użytkowych na FR nie podlegają zwolnieniu podatkowemu.
Musze pokombinować, jak to obejść, bo gmina jest u nas świetnym płatnikiem
I dlatego jeśli rachunek ma charakter lokacyjny, to WM jest obowiązana naliczyć i odprowadzić podatek CIT.
Mamy w ING konto z Lwem i OKO.
OKO jest oprocentowane. Powinniśmy od tego płacić CIT?
1)http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=2729
2)
WM pytała US o "odsetki z rachunku bieżącego"
a min. finansów pisze o lokatach "dochody z oprocentowania lokat terminowych zaliczane są do kategorii przychodów finansowych i nie mogą zostać uznane za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi".
OKO to konto a nie lokata terminowa. Bywają ror-y oprocentowane. I co, wtedy też trzeba płacić podatek od odsetek?
Czy zarządcy nie wiedzą co to są pozytki? Nie chce drązyć tematu dalej, bo i tak niektórzy zaraz wyzwą ,mnie od oszołoma, który nie przestrzega prawa etc.
Jestem ciekaw jaka to WM zwróciła się z zapytaniem " Czy od dochodu Wspólnoty mamy płacić podatek?" Ręce opadają.:bigsmile:
Przeczytalaś w zalinkowanej dyskusji, że konto OKO ma nie tylko nazwę, ale i charakter oszczędnościowy. Nie ma charakteru rozrachunkowego.
Jeśli bank układa tabelę prowizji konta oko w ten sposób, że pierwszy przelew za friko, a wszystkie następne po 6 zł lub 10 zł, a w przypadku konta z lwem wszystkie są za friko, to który z nich służy do rozrachunków, a który do oszczędzania?
http://www.ingbank.pl/u235/navi/32365 Jak przeczytałaś interpretację indywidualną:
żadnego ratunku? Płacz i płać?
Zazwyczaj przeciętna wspólnota płaci podatek tylko od pożytków i lokat bankowych. Jeśli takich nie ma, to nie płaci nic.
owner
Ale problem w tym, ze koziorozka ma środki na koncie OKO.
Definicja gospodarki zasobami mieszkaniowymi, podana w sposób opisowy w interpretacji Ministra Finansów, jest nielogiczna i niespójna z innymi przepisami podatkowymi. Usługa zarządzania nieruchomościami jest zwolniona z VAT, o ile dotyczy "budynku mieszkalnego". Zgodnie z PKOB: Podobnie powinno być z opodatkowaniem wspólnot mieszkaniowych: jeżeli co najmniej 50% p.u. nieruchomości stanowią mieszkania (łącznie z pomieszczeniami pomocniczymi, piwnicami oraz pomieszczeniami ogólnego użytkowania, np. wózkarnie, suszarnie) - gospodarka taką nieruchomością w całości powinna być kwalifikowana jako GZM i wszelkie przychody z niej (w tym pożytki) powinny być zwolnione z podatku dochodowego, jeśli zostaną przeznaczone na GZM.
Niestety ownerze, zapomniałeś.
Do przychodów finansowych wchodzą m.in. odsetki za zwłokę, a te w części dotyczącej odsetek od właścicieli pochodzą z GZM.
http://www.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm?id=POJ-711.htm
Aczkolwiek wygląda to nieco dziwnie, bo odsetki od lokaty to zaledwie ok. 5-6% rocznie, zaś maksymalne odsetki za zwłokę to dzisiaj 20% rocznie. Pierwsze są opodatkowane, a drugie nie.
"zaliczki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, czynszu najmu części nieruchomości wspólnej, nie mogą być zaliczone do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi"
U mnie wm nie pobiera czynszu, bo nie wynajmuje części nieruchomości wspólnej. To gmina wynajmuje swój lokal użytkowy (i płaci skarbówce od tego podatek).
To jak z tym jest?
ps. miłemu forumowiczowi dziękuję za maila, ale nic z niego nie zrozumiałam, posłałam dalej do księgowej.
Zatem interpretacja jest taka, że również zaliczki na koszty utrzymania lokalu użytkowego oraz zaliczki na kunw, płacone przez właściciela lokalu użytkowego, nie są przychodem z GZM i jako takie nie podlegają zwolnieniu od podatku.
Ty masz tylko jeden lokal użytkowy, a istnieją wspólnoty, złożone wyłącznie z właścicieli lokali użytkowych, zgodnie z terminologią uwl zwane również wspólnotami "mieszkaniowymi" (może byłoby logiczniej, gdyby je nazywać "wspólnotami użytkowymi"?). Tam wszystkie przychody podlegają opodatkowaniu!
Podatki płaci się nie od " przychodu" ale od " dochodu". To są dwie różne rzeczy.
owner - Lokal użytkowy nie jest zaliczany do zasobów mieszkaniowych. Wspaniałe odkrycie, gratuluję. uwl nie różnicuje lokalu mieszkalnego z lokalem użytkowym (art.12) . Jeżeli jego działalność jest zbyt uciążliwa WM ma prawo żądać większych zaliczek. Nie wiem z jakiego tytułu miałoby to być opodatkowane? W jakiej formie - zysku WM???? Odnoszę wrażenie, że owner nie wie o czym pisze. Jeżeli istnieją jakieś wspólnoty złożone z samych lokali użytkowych (być może tak jest np. w nowo wybudowanych centrach handlowych , to jeżeli poszczególni właściciele sklepów w tym centrum złożą się na np. odśnieżanie dachu to będzie to opodatkowane?)
Przykro mi, ale stwierdzam ,że nie reprezentujecie na tym forum interesów WM.:bigsmile:
Reszta to tania propaganda w stylu PRL. Zostaw uwl w spokoju, ona nie zajmuje się kwestiami podatkowymi - a o tym tutaj mowa. A ja nie odnoszę żadnego wrażenia. Ja jestem pewien, że że ty nie masz pojęcia, jak bardzo się ośmieszasz swoją ignorancją i uporem, by w niej pozostać. Tłumaczyć abecadło można początkującemu, ale ty bierzesz pieniądze za zarządzanie cudzymi nieruchomościami, a żadnych argumentów nie przyjmujesz. Ty nawet nie znasz albo kompletnie nie rozumiesz obowiązujących ustaw. Co śmieszniejsze - uważasz, że wiesz lepiej, niż ustawodawca. Nie, na pewno nie chodzi o centra handlowe Nie wiem, jak inni, ale ja reprezentuję tutaj tylko siebie.
Pogląd przedstawiony przez poprzedników opiera się na orzecznictwie organów podatkowych. Można się z tym osobiście nie zgadzać, ale należy się do tego stosować, w przeciwnym razie można ponieść odpowiedzialność karno skrabową.
To prawda, podatki odprowadza się od dochodu a nie od przychodu, jednak nadwyżki wynikające z rozliczenia to dochody.
Wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, jednak korzysta w tym zakresie z pewnych zwolnień. Zwolnieniu na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podlegają dochody wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Innymi słowy: od podatku zwolnione są dochody uzyskiwane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.
Pojęcie zasobów mieszkaniowych nie zostało zdefiniowane w ustawie, wytyczne w tym zakresie zostały zawarte w piśmie Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 roku (DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82).
Do zasobów mieszkaniowych nie należą lokale użytkowe, dlatego też wpłaty na rzecz wspólnoty dokonywane przez ich właścicieli, nawet przeznaczone na utrzymanie nieruchomości wspólnej, jak wpłaty zaliczek na koszty zarządu, czy fundusz remontowy, nie stanowią dochodu z zasobów mieszkaniowych i są opodatkowane. W przypadku wystąpienia nadwyżek wspólnota mieszkaniowa obowiązana jest zatem naliczyć i odprowadzić od nich podatek.
Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 26.08.2008 roku (ITPB3/423-347/08/MK): „z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota Mieszkaniowa posiada w swych zasobach lokale użytkowe. Biorąc zatem pod uwagę powyższe uregulowania stwierdzić należy, iż lokale te, wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami, nie stanowią zasobów mieszkaniowych. Zatem dochód z tytułu zaliczek, opłat związanych z utrzymaniem lokali, jak i uczestniczenia w kosztach zarządu oraz zaliczek na fundusz remontowy wnoszonych przez właścicieli lokali użytkowych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej, nie można uznać za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten nie korzysta więc ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 omawianej ustawy i stosownie do postanowień art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ze zwolnienia nie korzystają dochody wspólnot mieszkaniowych z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet, jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, nie spełniony bowiem będzie jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.”
Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 8 września 2008 roku (IBPB3/423-495/08/PP): „dochody uzyskane z lokali użytkowych, jako nieosiągnięte z zasobów mieszkaniowych, należy zaliczyć do dochodów, które bez względu na cel na jaki zostaną przekazane, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należy również zauważyć, że bez znaczenia na kwestię zwolnienia z opodatkowania pozostaje fakt czy lokal użytkowy jest wynajmowany czy pozostaje on pusty.”
Wspólnota posiada? Posiada właściciel (w moim przypadku gmina) a wm jeśli cokolwiek, to "posiada" części wspólne.
Przecież to nie wm wynajmuje lokal, tylko jego właściciel, więc nadal sprawa podatku od lokali użytkowych jest dla mnie wątpliwa.
Jeśli mnie pamięć nie myli, taki lokal posiada wspólnota bykiry z forum http://www.wspolnota.net.pl/
Na takie lokale nie nalicza się zaliczek w rozumieniu UoWL..
Szukaj lokat z codzienną kapitalizacją odsetek http://getinonline.pl/108