Adaptacja proszę o opinię, mam wątpliwości.
barbra
Użytkownik
Dzień dobry, właściciele lokali pod strychem chcą przyłączyć nie używane od lat powierzchnie do swoich mieszkań adaptując je na cele mieszkalnei inne. W zależności od potrzeb poszczególnych lokali będą to garderoby, sypialnie, jadalnia, składzik, pomieszczenie kuchenne i sypialne itp. W żadnnej z powierzchni adaptowanych nie ma sytuacji że jest to W PEŁNI SAMODZIELNY LOKAL, tym bardziej że wejście ma być z lokali dotychczas posiadanych (dwupoziomowe). Jak to się ma do stwierdzeń związanych z samodzielnością lokalu czy ona rónież obowiązuje w tym przypadku?. Pytanie drugie, czy naprawdę nie ma możliwości (prawnie prawidłowych) do określenia ceny zakupu tych powierzchni w momencie podejmowania Uchwały o wyrażeniu zgody na adaptację. Moim zdaniem to jest chwyt poniżej pasa - pozwalam ci na adaptację - a sprzedaję ci albo może nie - jak już wydasz swoje pieniądze ( i to niemałe, trzeba podnieść dach, więć wiadomo jak to wygląda w kosztach). Proszę o opinię i w tej sprawie. Czy nie można kupić za określoną przez Wspólnotę kwotę a sprawy proceduralne (zmiana udziałów itp.) załatwiać po adaptacji? Czy można w Uchwale wyrażającej zgodę na sprzedaż- adaptację zawrzeć klauzulę, że właściciele wyrażają zgodę na zmianę udziałów w nieruchomości po dokonaniu adaptacji.Co się dzieje bowiem jak ktoś w międzyczasie zmienia zdanie ? Np. nowy właściciel kupionego w międzyczasie lokalu. Dziękuję za wszystkie opinie na ten temat. barbra
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Te powierzchnie po dokonaniu adaptacji nie będą stanowiły odrębnych lokali, lecz powiększą już istniejące. Należy uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu, który powstał po połączeniu.
Stosownie do brzmienia art. 157 par. 1 kodeksu cywilnego: "własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu"
Par. 2 stanowi natomiast: "jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności."
Przykładem takiej warunkowej umowy jest umowa deweloperska, o której mowa w art. 9 ustawy o własności lokali.
Jest to umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem wybudowania domu w określonym terminie.
Proszę zauważyć, że w przypadku wadliwej umowy po prostu roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości nie powstanie (oczywiście można dochodzić roszczeń odszkodowawczych).
Więcej na temat adaptacji "Pułapki adaptacji strychu we wspólnocie mieszkaniowej":
"Powszechnie uważa się, że adaptacja strychu to bardzo dobry sposób na powiększenie istniejącego mieszkania . Taka inwestycja nie tylko, że nie jest tak kosztowna jak zakup nowego lokalu, to jeszcze daje duże możliwości aranżacji wnętrza. Również wspólnoty mieszkaniowe często są zainteresowane sprzedażą powierzchni pod adaptację, ponieważ dla wielu z nich to jedyna szansa na przeprowadzenie remontów budynków."
Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/659/32/