akt notarialny
jan
Użytkownik
WITAM .WYKUPILIŚMY OD GMINY MIESZKANIA KOMUNALNE Z 90PROC. BONIFIKATĄ. CHCĄC UZYSKAĆ TO BONIFIKATĘ MUSIELIŚMY SIĘ ZRZEC KAUCJI MIESZKANIOWEJ / ZGODNIE Z UCHWAŁĄRADY MIASTA/ O ZRZECZENIU SIĘ KAUCJI MIESZKANIOWEJ JEST RÓWNIEŻ WPIS W AKCIE NOTARIALNYM. NA WNIOSEK WOJEWODY PUNKT UCHWAŁY RADY MIASTA DOTYCZĄCY ZRZECZENIA SIĘ KAUCJI ZOSTAŁ ZASKARŻONY DO WOJ. SĄDU ADMINISTRACYJNEGO. WOJ. SĄD ADM. UZNAŁ TEN PUNKY UCHWAŁY ZA NIEWAŻNY. WYROK SIĘ UPRAWOMOCNIŁ. JAK TO SIĘ MA DO WPISU W AKCIE NOTARIALNY.\WYROK SYGN. AKT II SA/GI 631/09/. PROSZĘ O ODPOWIEDŻ.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Powołać się na nieważność punktu uchwały w tej sprawie. Pozdrawiam
Nie lada problem szykuje się w rybnickim magistracie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w swym wyroku unieważnił uchwały Rady Miasta, dotyczące wykupu mieszkań. Teraz spora grupa mieszkańców żąda zwrotu kaucji mieszkaniowej. – To był zwyczajny bubel prawny. Prezydent chciał wykiwać mieszkańców – twierdzi Tadeusz Dybała ze stowarzyszenia „Obrońcy Praw Lokatorów”.
http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_art&ida=58927
Wojewoda uchyla – ale niczego to nie zmieni
Uchwała do poprawki – twierdzą służby prawne wojewody, zarzucając bezprawność zapisu o przepadku kaucji wpłaconej przez tych, którzy chcą wykupić mieszkanie komunalne. Jednak radość tych ostatnich prawdopodobnie jest przedwczesna
http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&id=8573
Kaucje mieszkaniowe
Sprawy związane ze zwrotem zwaloryzowanych kaucji mieszkaniowych załatwiane są w siedzibie przy ulicy (...)
Zgodnie z ustawą "O ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego" (Dz.U. nr 31 poz. 266 z 2005 roku ze zmianami) oraz uchwałą NR XLIX/697/98 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 27 lutego 1998 roku w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Wrocław, ze zmianami, najemca mieszkania komunalnego, który lokal ten wykupił bądź opróżnił, jest uprawniony do otrzymania zwrotu zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej, którą był zobowiązany wpłacić, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
http://www.zzk.wroc.pl/index.php/obsuga-mieszkacow/kaucje-mieszkaniowe
Tą starą, zmienioną uchwałę zaskarżył jednak wojewoda.
I właśnie tutaj nie rozumiem. Nie wiem czy cała uchwała została uznana za nieważną czy tylko inkryminowany zapis.
W kazdym razie jak widać: wyrok dotyczył wszystkich wykupów do tyłu. Twojego też.
Zatem w przysłanej Ci odpowiedzi łżą w żywe oczy.
Poza tym umowa notarialna jest odrębnym od uchwały bytem prawnym. Takiego zrzeczenia się można było dokonać również wtedy, jeśli nie byłoby tej uchwały.
Potrzebne jest powództwo o unieważnienie aktu notarialnego w tej części, w której mowa o kaucji. Zarządca przytaczał niedawno orzeczenie o umowie deweloperskiej (jak dla mnie, z dość naciąganym uzasadnieniem...) - gminę też można potraktować jak profesjonalistę, działającego świadomie przeciwko interesom swojego klienta...
Sentencja wyroku WSA w Gliwicach z dnia 19 listopada 2009 roku, sygn. akt: II SA/Gl 631/09
"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie ... w przedmiocie zasad bezprzetargowej sprzedaży gminnych lokali mieszkalnych stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części określonej w § 5 ust. 4".
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/BE0299F231
Z uzasadnienia cytowanego orzeczenia:
"Orzeczenie o nieważności aktu rodzi zaś skutek ex tunc, w przeciwieństwie do jego uchylenia przez organ gminy, powodującego utratę mocy dopiero ex nunc. Zatem z punktu widzenia ochrony prawnej mieszkańców R. i z uwagi na różnice konsekwencji prawnych obu instancji, niezbędne jest stwierdzenie nieważności niezgodnego z prawem zapisu § 5 ust. 4 uchwały".
Zatem tutaj mamy odpowiedź na postawione pytanie dotyczące skutków tego wyroku. Gdyby nie zapadł - wówczas nabywcy lokali, którzy zrzekli się prawa do kaucji nie mieliby możliwości dochodzenia swych praw (albo byłoby to bardzo utrudnione), natomiast skutek "ex tunc" oznacza "jakby uchwały nie było".
Teraz osoby, które "zrzekły się" kaucji mogą wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym (nie trzeba unieważniać aktu notarialnego): "strona będzie dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej, o ile organ nie wypłaci stronie żądanego odszkodowania. Przysługuje jej powództwo do sądu powszechnego" (por.: Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, B. Adamiak, J. Borkowski, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2008, s. 342).
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 maja 1985 roku, II Cr 121/85:
"stosownie do art. 160 par. 1 kpa stwierdzenie przez organ nieważności decyzji (art. 158 par. 1 kpa) lub stwierdzenie, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa (art. 158 par. 2 kp), przesądza o bezprawności i winie funkcjonariusza państwowego przy wykonywaniu powierzonych mu czynności".
A tak swoją drogą - czego to ludzie nie wymyślą. :boogie: