Przeksztalcenie uzytkowania wieczystego gruntu w prawo wlasnosci
jarbar67
Użytkownik
W naszej wspolnocie / 36 mieszkan/ placimy dwa podatki.Jeden od nieruchomosci,drugi dotyczy wieczystej dzierzawy.Podobno jest teraz mozliwosc /nie wiem do kiedy/ przeksztalcenia wieczystej dzierzawy w prawo wlasnosci? Czy do tego procederu musi przystapic cala wspolnota? A co wtedy jezeli wszyscy sie nie zgodza,np. z przyczyn finansowych?Czy po przeksztalceniu wieczystej dzierzawy we wlasnosc ,beda zmieniane akty notarialne? Bardzo prosze o rzetelna odpowiedz!Bardzo dziekuje!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
tu przeczytaj podstawę
Wspólnota nie uczestniczy w procedurze przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności, lecz poszczególni użytkownicy wieczyści (osoby fizyczne). To oni posiadają prawo wieczystego użytkowania, każdy z osobna, a nie wspólnota. Wraz z odrębną własnością lokalu nabyli udział w nieruchomości wspólnej, który obejmuje prawo własności wspólnych części budynku oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu.
Sprawy przekształceń reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zgodnie z art. 2 ustawy, z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności muszą wystąpić wszyscy właściciele lokali: Kodeks cywilny: Orzeczenie sądu zastępuje zgodę właścicieli niechętnych przekształceniu. Aktów notarialnych się nie zmienia. Zmianie ulegają wpisy w księgach wieczystych - Kw nieruchomości wspólnej (gruntu i budynku) oraz w księgach wieczystych wyodrębnionych lokali. Następuje wykreślenie wpisu o udziale w prawie wieczystego użytkowania gruntu i dokonanie wpisu o udziale w prawie własności gruntu. To ja doprecyzuję jeszcze bardziej: zgoda 100% właścicieli, albo POŁOWA (50%) i sąd.
Do sądu występują właściciele, dysponujący co najmniej 50% udziałów w nieruchomości wspólnej, nie wspólnota. Wspólnota mieszkaniowa nie ma z tym nic wspólnego.
SYSTEM PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH
http://www.finanse_lokalne.republika.pl/
MINISTERSTWO FINANSÓW
http://www.mf.gov.pl/index.php?const=3&dzial=154&wysw=5
Gmina (bo o nią prawdopodobnie chodzi) dokonuje sprzedaży lokalu (mieszkalnego i użytkowego) wraz z oddaniem w wieczyste użytkowanie ułamkowej części gruntu pod budynkiem (kieruj się warunkami umowy sprzedaży lokalu - najlepiej ostatnio zawartej).
"Użytkownik wieczysty ma prawo do 31 grudnia 2012 r. wystąpić o przekształcenie prawa użytkowania we własność i skorzystać przy tym z bonifikaty. Po przekształceniu nie będzie musiał co roku uiszczać opłaty z tytułu korzystania z użytkowania wieczystego."
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/406614,dlaczego_warto_przeksztalcac_uzytkowanie_wieczyste_we_wlasnosc.html
Wykup gruntu znacznie tańszy niż użytkowanie wieczyste
http://www.finanseosobiste.pl/artykuly/wykup-gruntu-znacznie-tanszy-niz-uzytkowanie-wieczyste.html
Procedura wykupu działki w użytkowaniu wieczystym
http://www.budnet.pl/Procedura_wykupu_dzialki_w_uzytkowaniu_wieczystym,prawo_budowlane,a=1184.html
Odszukaj na stronie urzędu i wygeneruj uchwały rady gminy/miasta w sprawie:
- podatków i opłat lokalnych
- zbycia lokalu mieszkalnego na rzecz najemcy
- zgody na udzielenie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta bonifikaty od ceny nieruchomości.
Zwróć uwagę na podstawy prawne określone w tych uchwałach.
" W związku z błędną interpretacją, w 2002 r. treści art.2 ust.5 ustawy z 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. nr.9poz.31 ze zm.) a obecnie art.3 ust.5 niniejszej ustawy, w okresie od 2002 roku do 2005 roku podatek od nieruchomości od części wspólnych budynków opłacały wspólnoty mieszkaniowe, w imieniu których Zarządcy składali stosowne deklaracje podatkowe w podatku od nieruchomości i wpłacali na konto Urzędu podatek w zdeklarowanej wysokości. W latach 2002-2005 wspólnoty zadeklarowały i zapłaciły podatek od nieruchomości od części wspólnych budynków w łącznej wysokości (...). Zarządcy wspólnot mieszkaniowych z początkiem 2006 roku odstąpili od składania deklaracji na podatek od nieruchomości od części wspólnych zarządzanych przez nich budynków a co się z tym wiązało przestały opłacać należności podatkowe. Było to efektem wydania w lutym 2006 roku przez Burmistrza (...) jako organ podatkowy, na wniosek jednego z Zarządców wspólnoty mieszkaniowej, interpretacji podatkowej , z której wynikało, iż współwłaścicielami nieruchomości wspólnej są właściciele lokali i oni też są podatnikami podatku od części wspólnych budynku w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.
Mimo, iż wspólnoty mieszkaniowe przestały opłacać przedmiotowy podatek, organ podatkowy wbrew postanowieniom art.274 1 ust.2 oraz art.274austawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2003 roku Nr.8, poz.60 ze zm.)nie wszczął postępowań wyjaśniających zarówno wobec wspólnot mieszkaniowych (z wyjątkiem Wspólnoty Mieszkaniowej przy (...) , jak i właścicieli lokali (z wyjątkiem jednego podatnika) którzy powinni skorygować odpowiednio deklaracje podatkowe lub informacje podatkowe w w sprawie podatku od nieruchomości w zakresie opodatkowania części wspólnych budynków, co przyczyniłoby się do ustalenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego. Korekty deklaracji za lata 2003-2005 złożyła jedynie Wspólnota Mieszkaniowa przy ulicy (...), która jednocześnie wystąpiła o zwrot nienależnie zapłaconego podatku od nieruchomości w łącznej wysokości (...).
Zaniechanie w 2008 roku przez organ podatkowy wszczęcia postępowań wyjaśniających lub podatkowych wobec właścicieli wyodrębnionych lokali należących do Wspólnoty Mieszkaniowej przy (...) mających na celu opodatkowanie ich podatkiem od nieruchomości od części wspólnych sprawiło, iż stosownie do postanowień art.70 ustawy - Ordynacja podatkowa należności podatkowe za rok 2003 w kwocie (...) uległy już przedawnieniu i organ podatkowy stracił ich możliwość dochodzenia.
W złożonym wyjaśnieniu Burmistrz zobowiązał się do przygotowania i przedłożenia do 2009 roku pod obrady Rady Miasta (...) projekt uchwały w sprawie nowego wzoru informacji w sprawie podatku od nieruchomości, w których dodatkowo zostanie wyróżniona rubryka dotycząca powierzchni części wspólnych budynku, tak aby podatnicy nie mieli wątpliwości, że są zobowiązani te dane podawać."
Przypomnę, że wątek nosi tytuł:
Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności
Podatek od nieruchomości nie dotyczy tego tematu. A już w szczególności przypadek błędnej interpretacji przepisów w jakiejś konkretnej gminie. To jest zaśmiecanie forum. Jak już cię tak mocno przycisnęło, wystarczyło dać linka, a nie wklejać długaśne cytaty.
jarbar67 twierdzi, że gdyby właściciel, który chce sprzedać lokal, dokonał przekształcenia prawa do gruntu z bonifikatą teraz, to nie mógłby w ciągu 5 lat po przekształceniu sprzedać lokalu, bo musiałby zwrócić bonifikatę za przekształcenie. Ale to nieprawda - cytowałem przepis, który stwierdza wyraźnie: żądanie zwrotu bonifikaty nie dotyczy właścicieli lokali, którzy przekształcili prawo w.u. we własność (dotyczy innych użytkowników wieczystych nieruchomości).
jarbar67 jednak twierdzi, że nie zgadza się z ustawą i nadal ma problem.
Pragnę zwrócić uwagę, że zasady sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców w drodze bezprzetargowej ustala gmina.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 8.03.1990 o samorządzie gminnym (Dz.U. ...)
Art.18.2. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
9) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących:
a) zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej; uchwała rady gminy jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość; do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy,
Art. 91. 1. Uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne.
Zmiana zasad gospodarowania nieruchomościami publicznymi
"Od 7 stycznia 2010 r. obowiązują, wynikające ze zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, zmodyfikowane przepisy dotyczące m.in. zbywania nieruchomości w drodze bezprzetargowej, postępowania wywłaszczeniowego oraz sporządzania operatu szacunkowego."
http://iskb.infor.pl/gospodarka-samorzad/wiadomosci/115878,Zmiana-zasad-gospodarowania-nieruchomosciami-publicznymi.html
A zatem osoba kupująca lokal winna znać uchwałę rady gminy/miasta w sprawie zasad zbywania lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców, a także udzielenia zgody przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta bonifikaty od ceny nieruchomości.
22.09.2004 roku - zmiana zasad cofania bonifikat.
Bonifikaty na mieszkania komunalne - kiedy do zwrotu?
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bonifikaty-na-mieszkania-komunalne-kiedy-do-zwrotu-1321353.html
Użytkowanie wieczyste - przekształcenie w prawo własności lub nabycie prawa własności gruntu przez użytkownika wieczystego
http://www.ndb.pl/uzytkowanie_wieczyste
Wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
http://e-urzad.chelm.pl/index.php?Itemid=68&id=11&option=com_content&task=view
Chyba, że ustawa zostanie zmieniona a termin przesunięty.
Tekst ustawy: http://www.zarzadca.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=29