Dokumenty dla prezesa wspólnoty ??

kamusikamusi Użytkownik
Witam jestem prawnym właścicielem lokalu jakie dokumenty jestem zobowiązany PRAWNIE przedstawić prezesowi wspólnoty ??
Jakich dokumentów mogę od niego się domagać

Chodzi ogółem o moje prawa-obowiązki jako prawnego właściciela lokalu czy jest jakiś spis tych praw-obowiązków i czy wspólnota powinna mi je przedstawić
(lub czy prawnie ma taki obowiązek)

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytanie jest zbyt ogólne. Z gatunku: "jak żyć?"
    Proszę najpierw przeczytać ustawę o własności lokali. Link z boku na czerwono.
    Potem dopiero proszę zadawać pytania.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kamusi:[/cite]Witam jestem prawnym właścicielem lokalu jakie dokumenty jestem zobowiązany PRAWNIE przedstawić prezesowi wspólnoty ??
    We wspólnocie nia ma prezesów.
    Jeśli masz na myśli członka zarządu właścicielskiego, dowiedz się najpierw, jakich dokumentów on od Ciebie żąda.
    Zarząd lub zarządca może jedynie żądać dokumentów z art.29 1e ustawy o własności lokali.
    [cite] kamusi:[/cite]Jakich dokumentów mogę od niego się domagać
    Wszystkich, które są dokumentami wspólnoty mieszkaniowej.
    [cite] kamusi:[/cite]Chodzi ogółem o moje prawa-obowiązki jako prawnego właściciela lokalu
    Wspólnocie nic do Twojego lokalu. Wspólnota zarządza nieruchomością wspólną, a nie Twoim lokalem.
    W określonych przez ustawę przypadkach powinieneś umożliwić do niego wstęp.
    [cite] kamusi:[/cite] czy jest jakiś spis tych praw-obowiązków.....
    Tak.
    Przeczytaj ustawę o własności lokali - warto od tego zacząć.
  • Opcje
    kamusikamusi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za odpowiedzi jestem jeszcze zielony w tych sprawach w wolnej chwili zerkne do ustawy wlasnosci lokali.

    Ps skoro nie ma prezesów to kim moze być ten pan w którego wszyscy patrzą jak w obrazek i co on powie jest święte ??????
    Jeśli chodzi o dokumenty których żąda to notarialnego aktu własności mieszkania .

    W ogóle od samego początku schody z tym panem (prezesem)wm
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2010
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] kamusi:[/cite]Chodzi ogółem o moje prawa-obowiązki jako prawnego właściciela lokalu
    Wspólnocie nic do Twojego lokalu. Wspólnota zarządza nieruchomością wspólną, a nie Twoim lokalem.
    W określonych przez ustawę przypadkach powinieneś umożliwić do niego wstęp.
    W pytaniu nie ma wzmianki o tym, czy "wspólnocie coś" do lokalu kamusi.
    Prawa i obowiązki kamusi wynikają właśnie z faktu bycia właścicielem lokalu. Pytanie jest prawidłowe i konkretne.
    Ustawa określa obowiązki właściciela zarówno wobec jego lokalu, jak i wobec nieruchomości wspólnej oraz prawa związane z zarządzaniem nieruchomością wspólną.
    Dokładne przeczytanie ustawy to podstawa. Prawa i obowiązki właścicieli lokali ujęte są w rozdziale 3 (art. 12-17), ale występują też w rozdziałach 1 i 4.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o dokumenty których żąda to notarialnego aktu własności mieszkania
    Na forum to czytałeś?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd powinien dysponować odpisami ksiąg wieczystych wszystkich lokali. Jeżeli je ma, to posiada wszystkie potrzebne dane lokalu i właściciela.
    Chyba, że właścicielem lokalu zostałeś niedawno i jeszcze nie ma wpisu w Kw lub zarząd nie wie o zmianie właściciela - wówczas powinieneś poinformować zarząd i podać mu podstawowe dane: imię i nazwisko właściciela (ewentualnie współwłaścicieli), adres do korespondencji (jeżeli jest inny, niż adres lokalu), kontakt na wypadek awarii itp. Pamiętaj, że zarząd ma obowiązek "prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej" (art. 29.1b ustawy).
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    [cite] owner:[/cite]W pytaniu nie ma wzmianki o tym, czy "wspólnocie coś" do lokalu kamusi.
    A musi być? Czy kamusia nie może otrzymać dodatkowej, ważnej informacji?
    [cite] owner:[/cite]Prawa i obowiązki kamusi wynikają właśnie z faktu bycia właścicielem lokalu. Pytanie jest prawidłowe i konkretne.
    No, to chyba logiczne, skoro kamusia mieszka we wspólnocie mieszkaniowej.
    Czy ktoś pytał o prawidłowość i konkretność zadanego pytania?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Art. 29 ust. 1e. ustawy o własności lokali stanowi, że "Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali"

    Proszę zwrócić uwagę, że w cytowanym przepisie mowa jedynie o obowiązku okazania dokumentów ( a nie przekazania odpisu, kopii, czy kserokopii).


    Pomocne piśmiennictwo:
    " W celu realizacji powyższego obowiązku zarząd wspólnoty lub zarządca mogą żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali. Chodzić tu może o akt notarialny umowy ustanowienia i sprzedaży odrębnej własności lokalu wraz z odpisem postanowienia o wpisie nabywcy do księgi wieczystej, akt notarialny przenoszący własność odrębnego lokalu, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W razie przeszkód w ustaleniu aktualnego stanu prawnego nieruchomości lokalowej zarząd wspólnoty mieszkaniowej może przeglądać księgę wieczystą (art. 2 KWU). Wydaje się, że również w świetle art. 36 2 ust. 1 KWU zarząd wspólnoty mieszkaniowej posiada interes prawny w uzyskaniu odpisu księgi wieczystej, w sytuacji, gdy nabywca lokalu odmawia udostępnienia dokumentu potwierdzającego jego prawo własności. Prowadzenie przez zarząd wspólnoty spisu właścicieli lokali oznacza również obowiązek aktualizacji danych w tym przedmiocie."
    Własność lokali. Komentarz, R. Strzelczyk A. Turlej, Wydawnictwo CH BECK, warszawa 2007, s. 471.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    On jest kamusi, a nie kamusia.
    :devil:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] owner:[/cite]Prawa i obowiązki kamusi wynikają właśnie z faktu bycia właścicielem lokalu.
    No, to chyba logiczne, skoro kamusia mieszka we wspólnocie mieszkaniowej.
    Mieszkać we wspólnocie (cokolwiek to znaczy) nie jest tożsame z: być właścicielem lokalu.
    Mieszkańców z reguły jest dużo więcej, niż właścicieli. Jednak ustawa określa wyłącznie prawa i obowiązki właścicieli lokali, nie mieszkańców.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]On jest kamusi, a nie kamusia.
    :devil:
    No, dobra!
    Ale, czy ja do kamusi nie mogę pieszczotliwie powiedzieć kamusia? :peace:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.