Wzajemna kompensata i kredyt

jehoannahjehoannah Użytkownik
Witam. Wspólnota Mieszkaniowa zaciągnęła kredyt na remont dachu, remont kanalizacji i ocieplenie budynku. Do każdej z roboty wybrała innego wykonawcę. Jednym z wykonawców jest obecny Zarządca budynku tzn. Zakład komunalny. Po skończonej pracy wystawił on dla wspólnoty fakturkę, która zgodnie z umową ma być zapłacona z kredytu. Jest to kwota 19,000,00 zł. Jak się okazało Zarządca (zakład komunalny) winny jest Wspólnocie ok. 18 000,00 zł za media. wspólnota chce kompensaty wzajemnych należności, na co Wykonawca jak i Bank, który udzielił kredytu kręcą nosem. Wykonawca twierdzi, że należności nie mają ze sobą nic wspólnego, a Pani z banku upiera się, że jeszcze tak nigdy nie robiła i że musi zapłacić wykonawcy zgodnie z fakturą (myślę, że po prostu szuka prostego wyjścia z sytuacji). Proszę o opinię, jak postąpić. P.S. Od czerwca będę nowym zarządcą tej wspólnoty i nie chcę popełnić błędu lub czegoś przeoczyć.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2010
    stosownie do brzmienia art. Art. 498 kodeksu cywilnego:

    § 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

    § 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

    Art. 499 k.c. stanowi natomiast, że "potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe."

    Proszę sprawdzić treść umowy z bankiem prawdopodobnie znajdują się w niej zapisy o tym, że to bank dokonuje zapłaty na rzecz wykonawcy po przedstawieniu faktury. Jednak w momencie potrącenia wzajemne wierzytelności się umarzają, zatem należy zmienić kwotę udzielonego kredytu. Konieczny jest aneks do umowy kredytu bankowego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jehoannahjehoannah Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo serdecznie dziękuje.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Od czerwca będę nowym zarządcą tej wspólnoty i nie chcę popełnić błędu lub czegoś przeoczyć.

    Prowadząc działalnośc gospodarczą?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.