rozliczanie wpłat gotówkowych zaliczek

moby34moby34 Użytkownik
Witam,

mam pytanie. w jaki sposób administrator powinien rozliczać wpłaty zaliczek na poczet czynszu, które przyjmuje gotówką.
I czy jest możliwe przyjmowanie wpłat gotówkowych na poczet czynszu w przypadku dużych wspólnot.

Z góry dziękuję za odpowiedź:smile:

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest możliwe.
    W praktyce stosowane tylko przez dużych administratorów, którzy nie liczą (prawidłowo) kosztów, czyli przez administratorów gminnych (MZBM i analogiczne).
    To się naprawdę nie opłaca.
    Natomiast nie wiem co to znaczy:
    w jaki sposób administrator powinien rozliczać wpłaty zaliczek na poczet czynszu, które przyjmuje gotówką
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w jaki sposób administrator powinien rozliczać wpłaty zaliczek na poczet czynszu, które przyjmuje gotówką
    Daje pokwitowanie a potem wszystko tak samo jak dla przelewów
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Daje pokwitowanie
    Dokladnie KP, albo tez potwierdza na blankiecie wpłaty.

    Potem sporządza raport kasowy RK, który jest księgowany analogicznie jak wyciąg bankowy (tylko inne konto Wn).
    W przypadku, gdy kwota w kasie przekracza ustalone w zasadach rachunkowości "pogotowie kasowe" nadwyżkę (co najmniej) należy odprowadzić tego samego dnia do banku.
    Raz na rok (dokładnie 31.12.) musi się odbyć spis z natury stanu kasy.
  • Opcje
    moby34moby34 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli jednym słowem musze dokładnie sprawdzić finanse wspólnoty:smile:
  • Opcje
    mariannamarianna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jak powinna być rozliczona nadwyżka na kosztach zarządu nieruchomością wspólną (+ ewentualne inne pożytki), jeśli właściciele zdecydują, że chcą ją przeznaczyć na fundusz remontowy? Czy wystarczy jedna uchwała o przeznaczeniu nadwyżki za dany rok na fundusz remontowy? W mojej wspólnocie podejmuje się dwie uchwały. Dlaczego?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jedna uchwała dotyczy zaliczki z eksploatacji a druga zaliczki z f.remontowego za ubiegły rok?
  • Opcje
    mariannamarianna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, obie uchwały dotyczą rozliczenia zaliczek z tego samego tytułu, czyli na KZNW. Najpierw nadwyżki (+pożytki) są przeznaczane (jedną uchwałą) na utrzymanie zasobów mieszkaniowych oraz na rzecz właścicieli (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy), a następnie (drugą uchwałą) na zasilenie funduszu remontowego. Nie rozumiem tego działania i nie wiem, jaka ustawa stanowi podstawę prawną.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.