Indywidualne zbieranie głosów / odwołanie zarządcy.

OlekOlek Użytkownik
Drodzy Państwo,
nasza wspólnota usiłuje zmienić firmę zarządzającą. Umowa z tą firmą podpisana była w obecności notariusza.
Na corocznym zebraniu podsumowującym zeszły rok które odbyło się w marcu, nie głosowaliśmy żadnych nowych uchwał i firma ta nie uzyskała absolutorium na 2010 rok. Obecnie zebraliśmy podpisy mieszkańców (w sumie 46% udziałów) i wysłaliśmy pismo do zarządcy z prośbą o zwołanie zebrania. Na tym zebraniu będziemy chcieli poddać głosowaniu uchwałę o zmianie firmy zarządzającej. Chcemy zaprosić na to zebranie notariusza.
Problem jest tylko taki, że na zebrania przychodzi zwykle ¼ mieszkańców, więc nie przegłosujemy takiej uchwały. Wiem, że jest możliwość zbierania głosów indywidualnie. Czy takie zbieranie głosów ma wykonać zarządca? (nasza wspólnota nie posiada zarządu). Czy my mieszkańcy możemy przy tym uczestniczyć, czy ewentualnie możemy się tym sami zająć, ponieważ obawiamy się oszustwa ze strony firmy zarządzającej (agitowania).
Co w przypadku jeśli nie zbierzemy 51% głosów? W naszym bloku jest dużo mieszkań wynajmowanych, oraz mieszkańców nie interesujących się tematami wspólnoty.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest to umowa w formie aktu notarialnego?
    Kto ją podpisał w imieniu wspólnoty?

    Jeżeli umową powierzyliście sprawowanie zarządu w rozumieniu art. 18.1 ustawy o własności lokali, to sama zmiana zarządcy (firmy zarządzającej), bez zmiany sposobu zarządu, nie wymaga obecności notariusza:
    Przewidziany w art. 18 ust. 2a WłLokU obowiązek zaprotokołowania uchwały przez notariusza dotyczy wyłącznie uchwały właścicieli lokali o zmianie ustalonego sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Nie dotyczy natomiast uchwały o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu, będącego organem wspólnoty mieszkaniowej.
    Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2004-01-14, I CK 108/03.
    Wynikająca z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst Dz. U. Nr 80 z 2000 r., poz. 903) szczególna forma przewidziana dla uchwały dotyczyć będzie zmiany sprawowania zarządu, uprzednio powierzonego osobie trzeciej, nie zaś zmiany osoby (czy będzie to osoba fizyczna czy prawna) sprawującej zarząd.
    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 15.01.2002, I ACa 995/01.
    Przed zebraniem powinniście upowszechnić informację, że nieobecni właściciele mogą udzielić pełnomocnictwa rodzajowego. Warto też udostępnić gotowy formularz pełnomocnictwa.
    Głosowanie rozpoczęte na zebraniu powinniście kontynuować w trybie indywidualnego zbierania głosów, np. przekazując treść uchwały (wraz z uzasadnieniem) oraz karty do głosowania przez euroskrzynki lub (w odniesieniu do właścicieli wynajmujących lokale) pocztą, z wyznaczeniem terminu na zwrot / odesłanie głosu (np. 30 dni). Po upływie terminu warto skontaktować się z właścicielami, którzy jeszcze nie oddali głosu, żeby zapewnić maksymalny udział w głosowaniu.
  • Opcje
    KatarzynkaKatarzynka Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Co to jest "pełnomocnictwo rodzajowe"? Czy przy konkretnej uchwale właściciel, który np. rzadko bywa dostępny może udzielić takiego pełnomocnictwa innemu członkowi wspólnoty i czy to znaczy że ta osoba może oddać głos w imieniu tego, kto udzielił pełnomocnictwa?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kodeks cywilny:
    Art. 98. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

    Przykładowy wzór pełnomocnictwa rodzajowego: http://www.zarzadca.pl/content/view/84/49/

    Udzielenie pełnomocnictwa właśnie na tym polega, że pełnomocnik ma prawo dokonywać czynności prawnych w imieniu mocodawcy (czyli osoby, udzielającej pełnomocnictwa).
    Pełnomocnikiem może być dowolna osoba fizyczna, niekoniecznie inny właściciel lokalu w tej wspólnocie. Może to być członek rodziny mocodawcy, znajomy, sąsiadka lub kochanka. :smile:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takie pełnomocnictwo nie musi być notarialne.
    Mało tego nie trzeba go nigdzie i u nikogo potwierdzać.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu wypowiedzi A-Z musi być notarialne w przypadku, gdy ze względu na rodzaj czynności jest to konieczne (stanowią tak przepisy szczególne, np. upoważnienie do wyrażenia zgody na zmianę udziałów).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.