Ile razy zarząd wspólnoty może poddawać pod głosowanie ten sam projekt uchwały

mandmand Użytkownik
W marcu na Walnym Zebraniu Wspólnoty, po przyjęciu na wcześniejszym zebraniu wspólnoty planu gospodarczego, zarząd poddał pod głosowanie projekt uchwały o podwyżce zaliczki na koszty zarządu. Uchwała nie uzyskała większości głosów. W kwietniu zarząd zwołał zebranie wspólnoty, na którym przedstawił projekt uchwały o zwiększeniu zaliczki na koszty zarządu (1,2 zł za m2) i zmniejszeniu zaliczki na fundusz remontowy. Podczas zebrania zgłoszony został projekt uchwały, w którym zaproponowane zostało pozostawienie zaliczki na fundusz remontowy na dotychczasowym poziomie natomiast zwiekszenie zaliczki na koszty zarządu zaproponowano o kwotę 1,0zł. W wyniku przeprowadzonego głosowania żaden z projektów nie uzyskał większości głosów (na zebraniu obecnych było 18 właścicieli na 26 członków wspólnoty - przyjęto zasadę jeden głos na jednego właściciela). Każdy z projektów uzyskał taką samą liczbę głosów, po 9. Po zebraniu z nierozstrzygniętym wynikiem zarząd podjął ponowne głosowanie nad projektem uchwały swojego autorstwa w drodze indywidualnego zbierania głosów. Projekt uchwały zgłoszony na zebraniu nie został przedstawiony w drodze indywidualnego zbierania głosów. Wynik takiego przeprowadzenia głosowania był przewidywalny, uchwała uzyskała większość głosów, czy zarząd mógł tak postąpić? (projekt uchwały zgłoszonej na zebraniu, nie uzyskał światła dziennego mimo równoważnej liczby głosów na zebraniu). Czy w ślad za zmianą stawek na koszty zarządu i funduszu remontowego powinna być przyjęta uchwała zmieniająca Plan gospodarczy na rok 2010?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przy glosowaniu 1=1 uchwala która nie uzyskała 14 głosów (zakładam, że masz u siebie 26 lokali) po prostu nie istnieje
  • Opcje
    mandmand Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok, w tym przypadku uchwała uzyskała ponad 14 głosów ale czy zarząd mógł zbagatelizować drugi projekt uchwały zgłoszony na zebraniu, który doprowadził do sytuacji patowej (taka sama liczba głosów za projektem zarządu jak i za projektem części właścicieli - 9 na 9?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    9 na 9 to nie jest sytuacja patowa. Gdyby było 13-13 byłby pat
    Liczba osób obecnych na zebraniu nie ma znaczenia, ważna jest liczba właścicieli, czyli WSZYSTKICH osób uprawnionych do głosowania
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano maja 2010
    Przyznam mand, że nie rozumiem czego oczekujesz od swojego Zarządu.
    Zarząd pozostawił jako niepodjęty projekt uchwały zgłoszony w trakcie zebrania (projekt ten nie uzyskał większości w głosowaniu na zebraniu).
    Następnie podjął skutecznie w trybie mieszanym własną uchwałę na ten sam temat zgłoszoną wcześniej na tym samym zebraniu,
    (nie uzyskując rozstrzygnięcia na zebraniu). Zatem problem wysokości zaliczek we wspólnocie został uregulowany prawidłowo podjętą uchwałą.
    I tu mógłby być koniec mojej wypowiedzi. Ale...
    Oczywiście pozostała niezadowolona grupa właścicieli (czyli opozycja), ale to jest właśnie uroda demokracji.
    Przecież nie sposób funkcjonować mając dwie różne uchwały dotyczące wysokości zaliczek(myślę, że się zgodzisz). Również nie wyobrażam sobie równoczesnego zbierania podpisów pod kilkoma projektami uchwał dotyczących tej samej sprawy (zastanów się co z tego miałoby wyniknąć?) Takie działanie tylko by ośmieszało Zarząd. Oczywiście grupa niezadowolonych z podjętej uchwały właścicieli może i powinna dalej działać, jeżeli uważa, że wysokość zaliczek nie jest skalkulowana właściwie. Może jakaś ankieta na początek, a dopiero potem kolejna uchwała? Nie wiemy jakimi przesłankami kierował się Zarząd ustalając aktualną wysokość zaliczek.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.