Wysokość czynszu

agapontiakagapontiak Użytkownik
Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie czy jest zgodna z prawem sytuacja, gdy czynsz dla wszystkich właścicieli jest jednakowej wysokości, bez względu na wielkość mieszkania.
Ustawa o własności lokali mówi o tym, że czynsz zależy od metrażu, ale czy wspólnota na zebraniu może ustalić czynsz równy dla wszystkich (jeśli tak, to jakim stosunkiem głosów).
Ula

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czynsz to wynagrodzenie za używanie cudzego mieszkania. Właściciel mieszkania nie płaci czynszu, lecz pokrywa koszty eksploatacji lokalu (rachunki za wodę, prąd, gaz, podatek od nieruchomości itp.) oraz pokrywa koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (prawo do gruntu i części wspólne budynku) w wysokości zależnej od swojego udziału we współwłasności tej nieruchomości.

    Wspólnota nie ma prawa ustalać jednakowego co do kwoty obciążenia właścicieli na rzecz kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej - żadnym stosunkiem głosów. Ten przepis ustawy jest bezwzględnie obowiązujący. Każdy właściciel, który nie zgadza się z tą uchwałą, ma prawo samodzielnie wyliczyć swoją część kosztów według jego udziału i płacić tak wyliczoną kwotę na konto wspólnoty. Może też wnieść do sądu pozew o uchylenie uchwały z powodu jej sprzeczności z prawem, w szczególności z art. 12 ust. 2 zdanie drugie oraz art. 17 ustawy o własności lokali.
  • Opcje
    agapontiakagapontiak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.