Wypowiedzenie umowy zarządcy

pierkardenpierkarden Użytkownik
Umowy o zarządzanie są zawarte indywidualnie przez wszystkich członków wspólnoty w formie cywilno prawnej. Do tego osoba zarządcy jest wpisana do aktu notarialnego z ustalonym wynagrodzeniem. Czym skutkuje wypowiedzenie umowy cywilno prawnej przez 40% członków wspólnoty, ponieważ innym jest to obojetne.

Komentarze

  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli jest to Zarządca w rozumieniu Art. 18 Ustawy o Własności Lokali, a wiele na to wskazuje (wpisanie do aktów notarialnych) to niczym nie skutkuje.
    Jeżeli nie macie Zarządu właścicielskiego (nic o tym nie wspominasz) to odwołanie Zarządcy nie będzie aż tak technicznie proste jak wypowiedzenie umowy.
    Żeby odwołać takiego Zarządcę potrzebna jest uchwała właścicieli zaprotokołowana przez notariusza. "Za" odwołaniem musi głosowac większość - 40% nie wystarczy. Piszę skrótowo, gdzyż temat był wielokrotnie "wałkowany" na tym forum. Poszukaj proszę w archiwalnych wątkach(odwołanie Zarządcy).
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak znam cała procedurę odwołania Zarzadu i zarzadcy w tym przypadku w jednej osobie. Ale mamy podpisane każdy z właścicieli umowy o zarządzanie w formie umowy cywilno prawnej. I jakby wypowiedziało mu 40% członków wspólnoty te umowy to czy pozbawiłoby tego zarzadce 40% mniejszego wynagrodzenia?
    I jakie to bedzie miało dalsze skutki,czy ten zarządca będzie nadal musiał sprawować inne obowiązku (za darmo)
    takie jak: rozliczenie roczne ciepła,wody pobranych zaliczek itp).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie, takiego skutku te wypowiedzenia nie wywołają. Dlaczego zarządca ma pracować za darmo?
    Do odwołania zarządcy brakuje jeszcze ponad dziesięciu procent.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chodzi w tym przypadky o odwołanie zarzadcy do tego bedzie potrzeba wiekszości udziałów to sie zgadza. Mamy akty notarianle i każdy z członków wspólnoty ma tez indywidulanie podpisana umowę o zarzadzanie. W naszym przypadku Zarządca jest w jednej osobie. Wydaje mi sie ,że nikt w Polsce nie może zmusić nikogo do podpisania lub kontynowania umowy z zarzadcą. I w tym przypadku może sie tak zdarzyć,że 40% członków wspólnoty wypowie temu panu umowę o zarzadzanie. I co wtedy? Wiemy ,ze nie skutkuje to odwołaniem tego zarzadcy i zarzadu. Jednak brak takiej umowy z indywidualnymi członkami wspólnoty pozbawia tego zarządce jego wynagrodzenia za same zarzadzanie. I moje pytanie jest nastepujące. Jaki to bedzie miało dalsze skutki,czy ten zarządca będzie nadal musiał sprawować inne obowiązku (za darmo)takie jak: rozliczenie roczne ciepła,wody pobranych zaliczek itp)., bo defakto nie dostanie wynagrodzenia za swoje zarzadzanie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważasz, że Ciebie do umowy nikt zmusić nie może, ale wydaje Ci się, że ktoś inny może być zmuszony do pracy za darmo?
    Niewolnictwo już się skończyło, przynajmniej w Europie.
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    komentarz usunięto. ADMIN.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    komentarz usunięto. ADMIN
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ktoś się ustosunkuje do moich pytań? Chciałbym sie tylko upewnić, co do zasadności mojego toku myślenia.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaiste piękne pytania. Naprawdę podziwiam.
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pani beata nie ma nic do powiedzenia tylko krytyka to takie polskie.Miałem nadzeje ,ze forum jest do pomocy?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] pierkarden:[/cite]Czy ktoś się ustosunkuje do moich pytań? Chciałbym sie tylko upewnić, co do zasadności mojego toku myślenia.

    Proszę zatem sformułować pytanie, ponieważ na postawione powyżej udzielono już odpowiedzi:

    [cite] Zarządca:[/cite]Nie, takiego skutku te wypowiedzenia nie wywołają... Do odwołania zarządcy brakuje jeszcze ponad dziesięciu procent.

    Również obszernie omówiono problematykę związaną z zarządem przedmiotową nieruchomością we wcześniejszych Pana wątkach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chce odwoływać zarządcy i zarzadu. Chce rozwiazać umowę cywilno -prawną z firmą i zarzadcą która obsługuje naszą
    wspólnotę. Nie ma takiego prawa , aby ktos mnie przymusił do podpisywania takiej umowy. Chyba ,że sie mylę. We wcześniejszych wątkach napisano , iż rozwiazanie umowy skutkuje brakie wynagrodzenia dla zarzadcy.Co wiecej jeżeli np 40% członków wypowie umowe cywilno prawną to jest 40% mnie wynagrodzenia dla zarzadcy. I napisano również ,że w takim przypadku Zarzadca zastanawia się czy jest dla niego opłacalne takie zarzadzanie w tej wspólnocie. Moje pytanie jest proste .
    1. Czy faktycznie takie wypowiedzenie i rozwiązanie umowy jest możliwe i w praktyce stosowane?
    2. W związku z takim stanem w jaki sposób i jak może się zachować zarzadca?
    3.Czy będąc nadal zarzadcą tej wspólnoty będzie musiał dokonywać wszystkich rozliczeń typu zaliczka, ciepło rozliczenie roczne?
    4. Czy taki zarzadca nie bedzie kamieniem u nogi dla mnie, mam na myśłi oporne jego zachowanie, brak reakcji na zaistniałe problemy typu cieknacy dach,rynna,brudna klatka uszkodzony domofon itp.?
  • Opcje
    akeraakera Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Nie ma takiego prawa , aby ktos mnie przymusił do podpisywania takiej umowy. Chyba ,że sie mylę."
    - tak, masz racje, mylisz sie. Patrz => ustawa o wlasnosci lokali.

    Jesli rzeczywiscie umowe o zarzadzanie macie wpisana do aktow notarialnych to tak jak pisala Pani Beata i inni:
    "Jeżeli jest to Zarządca w rozumieniu Art. 18 Ustawy o Własności Lokali, a wiele na to wskazuje (wpisanie do aktów notarialnych) to niczym nie skutkuje."

    Poki nie zbierzecie ponad 50 % udzialow chetnych do wypowiedzenia umowy to nic nie zrobicie.
    Zgodnie z ustawa o wlasnosci lokali wasz zarzadca dziala dopoki nie zostanie odwolany wiekszoscia glosow i kropka.
    Mysle ze to daje odpowiedz na pytania 1,2 i 3.
    Co do punktu 4 to wiele mozna by opowiadac.
    Niekiedy zarzadca pomaga a niekiedy korzysta z tego, ze ma wladze a odwolac go moze dopiero wiekszosc.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2010
    [cite] pierkarden:[/cite]Nie chce odwoływać zarządcy i zarzadu. Chce rozwiazać umowę cywilno -prawną z firmą i zarzadcą która obsługuje naszą
    wspólnotę.
    Umowę można oczywiście wypowiedzieć, jednak w omawianej sprawie nie wywoła zamierzonego skutku - brakiem prawa do wynagrodzenia.
    Zamierzony skutek, jak rozumiem jest następujący - obowiązek zarządcy polegający na świadczeniu usługi zarządzania bez prawa do wynagrodzenia.
    Zarządca nie zawarł ze wspólnotą umowy o zarządzanie w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, lecz umowy cywilnoprawne z poszczególnymi właścicielami, ponadto, o ile mnie pamięć nie myli (omawialiśmy już tę sprawę w innych wątkach) ustanowiono sposób zarządu i wskazano osobę zarządcy.
    Zatem zawarte umowy ( z poszczególnymi właścicielami) i zawarta w sposób dorozumiany ze wspólnotą (nie na piśmie, lecz przez czynności konkludentne) to umowy zlecenia.

    Rozwijając udzieloną wcześniej odpowiedź na postawione pytanie - zarządca ma prawo do wynagrodzenia, o ile świadczy usługę, chyba, że zgodził się pracować za darmo.
    Zastosowanie ma tutaj w szczególności art. 735 § 1. kodeksu cywilnego stanowiący:

    "jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie".
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pierkarden - jeżeli nikt w Polsce nie może zmusić nikogo do podpisania umowy, to odpowiedz mi, dlaczego Ty ją podpisałeś?
    40% chce wypowiedzieć umowę, takie macie prawo. Ale to niczym nie skutkuje. 60% jest przeciwnego zdania, i Oni mają rację.
    Jeżeli wypowiesz umowę cywilno=prawną na zarządzanie, to z tego tytułu jestes zwolniony z opłaty. Ale nie jesteś zwolniony z opłaty na zarządzanie w ramach kosztów utrzymania części wspólnej. Podzielam pogląd akery.
    A to ,że nie podoba Ci się zarządca to Twoja osobista sprawa.:bigsmile:
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni przedmówcy jest problem Zarzadcy i nie tylko my go mamy. Nie oznacza to , że musimy sie godzić na takie traktowanie jak: ignorowanie i zbywanie i oszukiwanie ludzi. tak napisałem 40% ale jestem przekonany ,że znajdzie się to 51% udziałów i co wtedy moi sznowni przedmówcy . Nadal pan Zarzadca będzie nas stawiał przed faktem dokonanym? w postaci przygotownych planów na dany rok .
    Wypowiemy mu umowe o zarzadzanie i czy bedziemy mogli na jego miejsce powołac nowego? i stworzyc swój zarząd.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    [cite] pierkarden:[/cite]Umowy o zarządzanie są zawarte indywidualnie przez wszystkich członków wspólnoty w formie cywilno prawnej. Do tego osoba zarządcy jest wpisana do aktu notarialnego z ustalonym wynagrodzeniem.
    [cite] pierkarden:[/cite] Wypowiemy mu umowe o zarzadzanie i czy bedziemy mogli na jego miejsce powołac nowego? i stworzyc swój zarząd.



    Jeżeli zamierzacie Państwo wybrać zarząd wspólnoty mieszkaniowej, to należy dokonać zmiany sposobu zarządu w trybie art. 18 ustawy o własności lokali, ponieważ nastąpiło powierzenie zarządu. W przypadku niedopełnienia tego wymogu wybór zarządu nie wywoła skutków prawnych.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    pierkardenpierkarden Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W myśl art 18 tzn z udziałem notariusza w tym przypadku . Mam rozumiec ,ze 51% udziałów wypowiada umowę o zarzadzanie, później organizuje zebranko z udziałem notariusza i przedstawia pod głosowanie uchwałe o zmianę obecnego zarządu i nowa uchwała o powołanie zarządu własnego. A, co z Zarzadcą jak chcemy go odwołać to kiedy to należy zrobić ,czy wypowiedzenie umowy o zarzadzanie 51% udziałów tym nie skutkuje.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2010
    Podstawowym stosunkiem jest stosunek, jaki łączy wspólnotę z zarządcą a nie właścicieli z zarządcą, dlatego moim zdaniem wypowiedzenie przez 51 % właścicieli nie wnosi niczego do tej sprawy.

    Należałoby podjąć uchwałę o zmianie sposobu zarządu, z chwilą jej podjęcia zarządca traci swoje uprawnienia. Z ostrożności notariusze przygotowując uchwałę wpisują jeszcze, że z dniem zmiany sposobu zarządu właściciele tworzący wspólnotę X rezygnują z usług ..... .
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.